İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalp Çarpıntısı Cilt 1 ve 2 | Çizgi Roman İncelemesi

Son güncelleme tarihi 1 Ekim 2021

KALP ÇARPINTISI CİLT 1

İKİ GENÇ TANIŞIRLAR, DOST OLURLAR VE SONRA AŞK BAŞLAR.

Tatlı bir filmin ilk yarısını bitirmiş gibi hissediyorum. Ruhumda minik bir sızı, gelecekte neler olacağına dair bir heyecan…

Alice Oseman’ın Kalp Çarpıntısı Cilt 1 o kadar tatlı bir aşk hikâyesiydi ki kısa sürede harika hissetmeme olanak sağladı. İkinci cildi okumak için sabırsızlanıyorum. Yabancı Yayınları sayesinde Türkçe’ye çevrildiği andan itibaren Charlie ve Nick’in aşkı neredeyse her yerdeydi. Tatlı ve sıradan bir aşk hikâyesi olmasına rağmen çizimler, ifadeler, vermek istenilen mesaj harikaydı çizgi romanda. O yüzden 16 yaşındaki Truham Erkek Lisesi’nde okuyan iki lise öğrencisinin kendini bulma hikâyesi çok tatlı sahnelere yol açtı. Özellikle Charlie Spring’in tepkileri aşırı tatlıydı.

Kalp Çarpıntısı Cilt 1, Truham Erkek Lisesi’nde okuyan 16 yaşındaki iki lise öğrencisinin kendini bulma hikayesine odaklanıyor. Charlie Spring, sıska ve uzun boyludur. Yaşadığı zorbalıklardan sonra eşcinsel olduğunu tüm okula açıklamıştır ve sonrasında garip bir şekilde zorbalıklardan kurtulmuştur. Okulda en popüler kişi haline gelmiştir. Nicholas Nelson’ın sınıfına dâhil olduğunda hayatının bambaşka bir yönde değişeceğinden habersizdir. Nick ise, Charlie’nin aksine hetero bir erkek imajı veriyordur. Okuldaki popüler oyun olan Ragbi takımında oynuyordur. Uzun boylu ve Charlie’nin aksine son derece kalıplıdır. Nick, Charlie ile arkadaş olduğunda hayatındaki bazı anları sorgulayacak, sevgi ve dostluğun ne demek olduğunu öğrenecektir.

Birinci cilde göre aşk, Charlie ve Nick’in gözünden tatlı bir şekilde anlatılıyor. O kadar tatlı dedim ki, kitap hakkındaki özetim tatlı olabilir. Aynı zamanda 26 yaşındaki yazar Alice Oseman hikâyesini kendi yazıp resimlendirdi. Yabancı yayınlarının kapağı ve baskısı da bir o kadar tatlıydı. 🙂

ARKA KAPAK:
Charlie ve Nick aynı okula gitseler de daha önce hiç karşılaşmamışlardı, bir gün aynı sırada oturmaya başlayıncaya kadar. Daha ilk hafta bitmeden ayrılmaz ikili olmuşlardı bile. Fakat Charlie, hiç şansı olmadığını bilmesine rağmen Nick’e çok fena tutulmuştu. Her ikisi de hislerini sorgulamaya başlarken aşkın onlara bir sürprizi vardı.

Kalp Çarpıntısı Cilt 1, 288 sayfa, iki bölümden oluşuyor. Birinci Bölüm ‘’Tanışma’’, ikinci bölüm de ‘’Tutulma’’ olarak. Hikaye 263. Sayfada biterken sonrasında Charlie’nin günlüğünden iki sayfa okuyoruz. Okulda giydiklerine dair çizimler, karakterlerin küçük tanıtım kartları ve Nick ve Charlie’nin müzik kaseti detayları var.  Bu hikâye sizi kesinlikle Reading Slumptan çıkmanıza hatta yeniden tatlı aşk hayallerinize geri dönmenize yardımcı olabilir.

KALP ÇARPINTISI CİLT 2

Kalp Çarpıntısı Cilt 2, Üçüncü Bölüm ”Öpüşme” ile Charlie ve Nick’in aşkı hız kesmeden devam ediyor. Bu sefer Nicholas Nelson’ın kendini keşfetme hikâyesine odaklanıyoruz.

Kalp Çarpıntısı Cilt 1, Nick’in Charlie’yi balo salonunda öpmesinden birkaç dakika sonra tek başına bırakmasıyla bitmişti. Sonrasında Charlie o gece boyunca uyuyamamış, yapmış olduğu ters davranış sonrasında kendisini suçlamıştır. Nick de aynı şekilde Charlie’yi orada bıraktığı için üzgündür, ama tüm bunların üstesinden gelebilmek uykusuz geçen bir geceye mahal olur.

Ertesi gün olduğunda Nick, Charlie’nin evine gelerek yaptığından özür diler. Kendisi hakkında bazı şeylerin farkında olmadığı için kaçmak zorunda kalmıştır. Charlie de, Nick’i kötü hissettirdiği için kendisini suçlar ve özür dilemeye başladığı anda birbirlerine olan aşkları yeniden tazelenir. Nick, hala bu durumu insanlara söylemekten kaçınsa da zaman içerisinde üstesinden gelebileceklerini biliyordur.

Kalp Çarpıntısı Cilt 2, hakkında söyleyebileceklerim bu kadar sanırım. Bu sefer Nick’e odaklanılmış bir kitaptı. Nick’in anlayışlı annesi sayesinde Nick’in kendisini bulma serüveni de bir süre için üstesinden gelebileceği bir durum haline geldi. Aynı zamanda kitapta gerçek hayatın aksine etraflarında destekleyici akranlarının olması son derece önemliydi.

ARKA KAPAK
Nick ile Charlie çok yakın arkadaşlardı. Nick Charlie’nin eşcinsel olduğunu biliyordu, Charlie ise Nick’in öyle olmadığından adı gibi emindi. Yine de bunun aralarına girmesine asla izin vermeyeceklerdi. Fakat Nick arkadaşları, ailesi ve en önemlisi de kendisi hakkında çok önemli şeyler keşfederken aşk hemen yanı başlarındaydı.

Günümüzde, bu konu hakkındaki yaşananları biliyoruz ve sırf bu yüzden çoğu kişinin kalbi kırılıyor. Aşkın, sadece aşk olduğu bazen unutuluyor. Toplum baskısı denilen sinir bozucu iki kelime, insanları rahatsız edebiliyor ve ne yazık ki bundan çoğu kesim rahatsız olmuyor. Bilmiyorum, her iki taraf için de rahatsız edici. Ki toplumumuzda bazı kesimlerde kız-erkek ilişkisi dahi yargılayıcı bakışlarla karşılanıyor. Gerçekten anlaşılması güç ve bazı zamanlarda korkutucu bir toplum haline geliyoruz. Bu konu bazı yerlerde tartışmaya açık olabilir, ama şuan kapatma taraftarıyım.

Kalp Çarpıntısı Cilt 2, her sayfasında içimi sıcacık yapan bir hikâyeydi. Bir saat kadar kısa bir sürede bitirdim. Resimleri tatlı ve oldukça profesyoneldi. Birinci cildi Charlie’nin üzerine odaklanırken ikinci cildi Nick’e odaklanmış. Üçüncü cildinde neler olacak gerçekten merak ediyorum. Umarım en kısa zamanda çıkartırlar.

Dizisinin Netflix’e geleceğini de birçok yerde haberini almıştım. Nasıl bir atmosfer içerisinde olacak çok merak ediyorum. ikinci cildinde, Nick’in eskiden âşık olduğu şimdi lezbiyen olan Tara’nın da hayatına küçük bir bakış atmış oluyoruz. Belki üçüncü cildinde ona biraz daha yer verebilir yazar. İki cildinde de oldukça güzel vakit geçirdim. Benim de güzel kurgular oluşturmam gerektiğini hatırlayarak yazımı sonlandırıyorum. Umarım en kısa zamanda 3. cildi çıkar. Charlie ve Nick’in hikâyesine devam etmek için sabırsızlanıyorum.

Netflix dizisi için seçilen Nick ve Charlie <3

Kalp Çarpıntısı Cilt 3’ün incelemesi için.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.