İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hollow Knigth; Unutulmuş bir Krallık ve Savaşçısı! | Oyun İncelemesi

HOLLOW KNIGTH

En sevdiğim yayıncı PintiPanda TV’den izlediğim tüm oyunların incelemelerini yazmak istiyorum, fakat bazen bu konuda benden daha profesyonel olan blogların oyunlar hakkında incelemelerinin daha sağlıklı olacağını düşünerek bundan vazgeçiyorum. Bu yüzden aslında daha bir sürü oyunlar hakkında incelemeler yazmak istiyorum, ama bazen cesaret edemiyorum. Şuan cesaret eşiğimi kırmış olduğum bir durum sanırım. Her neyse, vakit dolayısıyla oyun oynamaktan ziyade izleyen tarafta olduğum için, yaklaşık beş senedir Tuna abiyi takip ettiğimi de belirtmeden geçmek istemiyorum. Yine Tuna abiden izlediğim muazzam bir oyundan söz etmek istiyorum; Hollow Knigth.

Hollow Knigth, 2017 yılında Team Cherry tarafından geliştirilen, Metroidvania aksiyon-macera oyunudur. Metroidvania terimi, aksiyon-macera türünü içeren video oyunlarının bir alt terimi anlamına gelmektedir. Team Cherry ekibini de Ari Gibson ve William Pellen adında iki oyun geliştiricisi oluşturmuştur. Ari ve William aynı zamanda Hollow Knigth’in yardımcı yönetmeni ve bu muazzam oyunun geliştiricileri. Aynı zamanda Jack Vine adında bir kodlayıcıları mevcut. Web sitesinde yazdığına göre bir süredir Team Cherry ile çalışıyor ve Hollow Knigth’ın konsol sürümlerinde ve devasa son ücretsiz İçerik Paketi Godmaster’ın geliştirilmesinde oldukça etkili olmuş.

Hollow Knigth, 2017’de Microsoft Windows, macOS ve Linux için ve 2018’de Nintendo Switch, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürülmüştür.

The Knight

Hollow Nigth, harika görsellere ve oyun mekaniğine sahip. Hollow Knigth, unutulmuş bir krallığın derinliklerinde cesur olun, diyor. Gerçekten de yaşanan olaylar çerçevesinde tek başınıza olmak, geçmişinize ve önünüzdeki macerada bir bilinmezliğe doğru yol almak korkutucu. Bir sürü böcek ve yaratıkla hem arkadaş oluyorsunuz hem de düşmanlarınızla savaşıyor, aldığınız özelliklerle daha da güçleniyorsunuz. Bizim, küçük, ama güçlü savaşçımız, The Knight, elinde needle (Nail) adını verdiği kılıcıyla her şeyin üstesinden tek başına gelmeyi başarıyor. Hallownest’te, solan Dirtmouth kasabasının altında yatan eski ve harap bir krallıkta başlıyor hikayesine. Yolculuğu boyunca karşısına çıkanlarla gizemlerin ve sırların kapısını aralamaya çalışır.

Bu birbirine bağlı geniş bir dünyada klasik tarzda olan 2D aksiyon macerasında, kıvrımlı mağaraları, antik şehirleri ve ölümcül atıkları keşfederken; garip yaratıklarla savaşıp bazılarıyla da arkadaş oluyoruz ve birçok sırrın kapısını aralıyoruz. Hollow Knigth dünyasına adım attığınızda karşınıza çıkan dünya, canlı, karamsar ayrıntılarla hayat buluyor, grafikleriyle sizi adeta büyülüyor. Dirtmouth kasabasından başladığınız macerayla birlikte toplam 15 kasabayı keşfediyorsunuz ve her biri birbirinde farklı yaratıklar, birbirinden farklı düşmanlar ve size yardımı dokunabilecek binlerce arkadaştan oluşuyor; hem de böcek arkadaşlar!

15 kasabayı gösteren harita

15 kasabayı ve alanları kapsayan muazzam bir harita! yukarıda gördüğünüz harika, sadece 15 alanı kapsıyor ve her birinin içlerinde kendi haritası var. Caddeleri, sokakları, gölleri ayrı ayrı bambaşka bir dünya… (Tık.) Nasıl bir hayal gücüdür bilinmez, ama muazzam olduğu su geçirmez bir gerçek. Sizi bilmem, ama ben imrendiğimi söylemek istiyorum. Sadece haritasıyla da değil, oyun mekaniği, oyunda geçen hikaye, binlerce gizli geçit, o geçitlerde bulunan farklı özellikler, yaratıklar, o böceklerin her birinin kendi içlerinde kendi hikayelerinin olması, savaşçımızın gelişme sürecinde topladığı Charmlar, krallıklarda savaşçıların topladığı madalyalar, ödüller de denilebilir, her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Ayrıca Bu Charmlar ona yolculuğunda çeşitli güçler veriyor ve her biri takıldığında farklı özellik taşıyor. Bir de küçük savaşçımız öldürdüğü her bir böcekten kendi canını dolduracak ruhlar alıyor.

Hikayesinin çok dramatik bir sonu olduğunu düşünüyorum. Aslında birden fazla sonu var burada yaptığım alıntıda, kahramanbaykuş ismindeki web sitesi bu konuda size ayrıntılı bir bilgi yazmış, daha birçok bilgi daha mevcut, ben sadece bu kadarını yazdım.

1) Hornet olmadan Hollow Knight’ı yenip yerine geçersen Radiance’ı içine mühürlüyorsun ancak Siyah Yumurta Tapınağı (Black Egg Temple) tam olarak mühürlenmiyor. Yani bu en geçici çözüm oluyor.

2) Hornet ile Hollow Knight’ı yenersek, Hornet bayılıyor ve biz Hollow Knight’ın enfeksiyonunu emip yeni mühür bedeni olunca Hornet’de bizim Dreamer’ımız oluyor ve bu sefer Tapınak kapısına Hornet’in yüzü olan kalıcı ve daha güçlü bir mühür atılıyor. Bu biraz daha uzun soluklu bir geciktirme oluyor.

3) Hornet ile Hollow Knight’ı yeniyoruz ancak onun enfeksiyonunu emmeden onun rüyasına girip orada enfeksiyonun kaynağı Radiance’ı yeniyor ve Hollow Knight ile The Knight’ın yapıldığı malzeme olan Void’e çekip Raidance’dan sonsuza kadar kurtuluyoruz. Tapınaktan dışarı sızan Void tüm enfeksiyonu yıkayıp temizliyor. Hollow Knight ölüyor ve tüm eski void eseri vasıtaların tekrar Abyss’e dönmesi ile mutlu son oluyor.

Kaynak

Başta da söylediğim gibi o kadar mükemmel ki, daha nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Hangi detayı, hangi özelliği anlatmalıyım? Söylemediğim çok fazla şey var daha. Oyunun zorluk seviyesi de ilerledikçe daha da zor hale geliyor. Bazı yerlerde yapamadığınızda sinir krizleri geçirmeyeceğinizi garanti veremiyorum.

Fırsatınız varsa alın, oynayın derim ben. Ama yok, ben oynayamam dizi gibi izlemekten de keyif alıyorum derseniz buradan gönül rahatlığıyla Tuna abimi, PintiPanda TV’yi önerebilirim. Kendisinin bir YouTube kanalı var ve haftanın belirli günleri facebookda canlı yayın yapıyor. Bu da sponsor değil elbette, şimdilik. 🙂 Tabii Tuna abim bunu okumaz, ama olsun ondan bahsetmek her zaman mutluluk veriyor. <3

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.