İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değildir; Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 29 Ağustos 2020

Overall
5
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpertici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black’in, Karanlık Lord Voldemort’un hizmetkârı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban’dan kaçan Black’in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. Çünkü aralarında bir hain olabilir.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
  Orijinal Adı: Harry Potter and Azkaban Prisoner
  Kitabın Yazarı:
   J. K. Rowling
  Kitabın Basım Tarihi: 1999
  Sayfa Sayısı: 396
  Kategorisi: Fantastik

konusu

‘’Kendi kendine düşünebilen bir şeye, beyninin nerede saklı olduğunu göremiyorsan, güvenme.’’

Harry Potter, okulunun üçüncü yılına geçmeden önce Vernon Enişte ve Petunia Teyze’yle yaşadığı zamanda, her zamanki istenmeyen çocuk muamelesi görürken, bir de üstüne Vernon Enişte’nin kardeşi Marge Hala çıkagelir. Ailesine ve kendisine yapılan rahatsız edici bakışlar yetmiyormuş gibi, Marge Hala’da geldiğinden beri Harry’e kötü davranmaktadır. Bir gün, Marge Hala’nın Harry’nin ailesi hakkında kötü ithamlar sergilemesi üzerine Harry dayanamayarak Marge Hala’ya büyü yapar. Üstelik asası dahi elinde değildir. Harry, neler olduğunu anlamayarak herkesin içerisinde uyguladığı bu büyü yüzünden eşyalarını toplayarak evden kaçar. Aynı zamanda okuldan atılacağını da düşünmektedir. Çünkü belirli yaştan küçük olan büyücü ve cadıların okul dışarısında büyü yapmaları yasaktır.

Gece yarısı korkuyla evden çıkan Harry, azılı katil Sirius Black hakkındaki haberleri de duymuştur. Sokakta beklerken ne yapacağını bilemez. Hogwarts’ın açılmasına da epey zaman vardır. Bir süre sonra, karanlıkta korkunç sarı gözler fark eder, o sırada da yoldan kocaman otobüs gelir. Harry tam önünde duran otobüse binip binmemekte kararsız kalırken içinden çıkan adam, otobüsün onun için geldiğini söyler. Harry, tereddüt ederek de olsa otobüse biner, daha sonra otobüsün büyücü ve cadılar için Hızır Otobüsü olduğunu öğrenir. Doğruca Çatlak Kazan’a gelir, orada Sihir Bakanıyla karşılaşan Harry endişelenir, ama neyse ki beklenmedik bir şey olur. Sihir Bakan’ı Harry’e beklediğinden de iyi davranmaktadır. Harry, Çatlak Kazan’da Hogwarts açılana kadar duracaktır. Harry’nin 13. yaşı sorunlarla başlamışken, okul boyunca da endişeler peşini bırakmayacaktır.

yorum

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı kitabını üç gün içerisinde bitirdim. Harry Potter sevgimin üst seviyelere çıktığı kitaplardan birisiydi. Kesinlikle filminden çok farklı ve çok daha detaylandırılmış hali. Filmini izlediniz mi bilmiyorum, ama filmde merak ettiğiniz her şey kitapta açıkça veriliyor. Ayrıca, filmle kitap arasında sayamayacağım kadar inanılmaz farklar var. Aynısı beyazperdeye uyarlamış olsalardı çok daha büyük başarı elde edebilirdi filmleri. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı kitabında özellikle de Quidditch maçları inanılmazdı. Dönem boyunca üç kere maça giriyorlar, filmde ise bir kere giriyorlar. Aynı zamanda filmlerde Ateş Kadehi’nde ilk kez gördüğümüz Cedric Diggory, aslında Azkaban Tutsağı kitabında, maç esnasında Hufflepuff arayıcısı olarak karşımıza çıkıyor.  Filminde Bağıran Baraka’da geçen olaylar kitapta ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor ve karakterler çok daha derin. Profesör Lupin’e âşık olunacak kadar var kesinlikle. Bu yüzden kitaplar filmlerden daha mükemmel.

Ah bir de Çapulcular…

Aylak, Çatalak, Patiayak ve Kılkuyruk o kadar güzellerdi ki… Tabii ki Kılkuyruk sinir bozucuydu, ama kitapta onları okurken J. K. Rowling’in mutlaka Çapulcular hakkında da yazması gerektiğini düşündüm. Onlar hakkında anlatılması gereken çok fazla şey var ve bu kadarla sınırlı kalmamalı. Eminim benim gibi düşünen çok fazla kişi vardır, umarım Rowling birimizin sesini duyar da bu işe bir el atar.

🍃  Sanıyor musun ki sevdiklerimiz ölünce bizi gerçekten de terk ederler? Zora düştüğümüzde onları her zamankinden de berrak bir şekilde hatırlamadığımızı mı sanıyorsun? Baban senin içinde yaşıyor Harry ve ona ihtiyacın olduğu zamanlarda kendini açıkça gösteriyor.

🍃  Bir Ruh Emici’ye fazla yaklaştğında bütün iyi duyguların, bütün mutlu anıların emilip alınır senden. Bir Ruh Emici, eğer başarabilir de seninle uzun süre beslenirse, sonunda seni de kendi gibi bir şey haline getirir -ruhsuz ve kötücül.

🍃  Aslında tutsakları içeride tutmak için duvarlara ve denize ihtiyaç yok. Çünkü zaten hepsi kendi kafalarının içine kısılmış durumdalar. Neşeli tek bir şey düşünebilecek durumda değiller.

 

Serinin Sırası;

Harry Potter ve Felsefe Taşı | 1
Harry Potter ve Sırlar Odası | 2
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | 3
Harry Potter ve Ateş Kadehi | 4
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı | 5
Harry Potter ve Melez Prens | 6
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları | 7

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.