İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gençlik Yolculuğu Cilt 5; Yaz Festivaline Gidelim Mi? | Manga İncelemesi

Gençlik Yolculuğu Cilt 5

Gençlik Yolculuğu Cilt 5
200
Sayfa

Futaba Yoşioka ve Kou Mabuçi’nin hayatına bir üçüncü dahil oluyor gibi görünüyor.

Gençlik Yolcuğu Cilt 4‘te, Kou hayatını düzene sokmaya çalışıyordur, ama annesinin ölümünden sonra tüm bunları gerçekleştirmek biraz zor bir hale geliyordur. Neyse ki arkadaşlarının da desteğiyle yaz tatiline girmeye hak kazanmıştır. Bununla birlikte Kou, Futaba’nın dahi atmaya cesaret edemediği bir adım atmış, Futaba’yı seneler önce gidemediği Sakisaka Tapınağı’ndaki yaz festivaline davet etmiştir. Futaba duyduklarına inanamaz. Tüm arkadaşları birileriyle gidiyordur ve Futaba, sevdiği çocuk Kou Mabuçi ile mi gidecektir?


Kou ve Futaba, orta okuldayken gidemedikleri yaz festivaline gitmek için sözleştiler. Kou’yla olan ilişkisindeki değişiklik Futaba’ya umut verir ancak bu değişiklik hiç umduğu yöne gitmemektedir. Touma, Futaba’yla ilgilenmeye başlamıştır. Kou’ya aşık olan Futaba’yı gördükçe bu hisleri daha da güçlenir.

Futaba, içinde yaşadığı heyecandan kelimeleri toparlayamıyor olsa da sonunda teklifini kabul eder. Hayal ettiğinden de fazla bir an gerçekleşecektir. Yıllar önce, çocukluk yıllarında Kou Tanaka ile yaz festivaline gidecekleri zaman Kou ortadan kaybolmuştu ve yıllar sonra, soy ismini değiştirmiş bir halde ortaya çıkmıştı. Üstelik ortaokulda tanıdığı nazik, iyimser Kou Tanaka gitmiş, yerine umursamaz, asık suratlı, etrafındaki insanlara, özellikle de Futaba’ya kayıtsız bir genç adam gelmiştir; üstelik Kou Mabuçi soy ismiyle. Annesinin kaybıyla darmadağın olurken kendisini toparlamaya, kaybolduğu karanlıktan sıyrılmaya çalışıyordur. Şimdi ise yıllar sonra karşılaşmış hatta aynı sınıfa düşmüş bir halde yeniden arkadaş olmuş, gidemedikleri Yaz Festivaline gideceklerdir. Futaba’nın kalbi ellerinde atıyordur. Fakat bu heyecanı ne yazık ki çok uzun sürmez.

Yaz festivali yaklaşırken Futaba beklenmedik bir telefon alır. Arayan Kou’dur ve bir işinin çıkması sonucu festivale gelemeyeceğini söylüyordur. Futaba hayal kırıklığına uğrar. Bunun ne kadar da heveslenmiştir. Oysa ki Kou ile festivale gideceklerini kararlaştırdıkları gün, ne giyeceğini sesli olarak düşünmüş, uygun olması için yukata gitmeyi planlamış, Kou da Futaba’yı yukatanın içinde görmek istediğini dahi söylemiştir. Ve Futaba, bu yakınlaşmanın üzerine neredeyse onu sevdiğini dahi söyleyecekti. Heyecandan söyleyememiş, festivalde söylemeyi planlamıştı. Tüm bunlar, Futaba’yı daha fazla heyecanlandırmış, umuda sürüklemiştir. Şimdi ise bütün hayalleri darmadağın olmuştur. Bir yandan da Kou’nun bu kadar önemli ne işi çıkabileceğini düşünüyordur, çünkü onun da bu festival için heyecanlı olduğunu görmüştür. İptal etmesi için baya önemli bir konu çıkmış olmalıdır. Her şeye rağmen ona kızamıyordur.

Yaz boyunca Kou’dan hiç kimse haber alamaz. Ne arkadaşlarının telefonuna cevap veriyordur ne de herhangi bir yaşam belirtisi gösteriyordur. Futaba endişelenir. Ondan ilk haber alamadığı zamanlarda yıllar boyunca ortadan kaybolmuş, onu bir daha görebilme umudunu dahi yitirmişti. Yine böyle bir şey olmasından endişe ediyordur. Neyse ki bu sefer aynısı olmamıştır. Dönemin ilk günü Kou yine okula geç kalır, ama bu sefer geçerli bir bahanesi vardır. Yolda gelirken yardıma muhtaç siyah bir kedi görmüştür ve onu veterinere götürmüştür, bu yüzden de yorgun düşmüştür. Yaz boyunca haber alınamamasının nedeni de, Nagasaki’ye gitmesidir. Orada arkadaşının babası vefat etmiştir ve onun yanında olması gerektiğini düşünmüştür.

Futaba, Kou hakkındaki karmaşık düşünceleri içerisinde boğuşurken koridorda Touma Kikuçi ile karşılaşır. Havaifişek festivalinde karşılaşmışlardır ve orada tuhaf bir konuşmaya dahil olmuşlardır, ama bu karşılaşmada Touma, Futaba’ya tatlı bir sıcaklık beslemiştir. O günden bu güne Futaba’ya karşı hisler besliyordur. Bu dönem boyunca da ona yakın olmaya çalışacaktır. En azından elinden geldiğince… Futaba ise sadece Kou’yu merkezi içerisine almıştır. Henüz ne yaparsa yapsın başka birini hayatına almaya gönüllü değildir. Kou’nun neler yaptığıyla ilgileniyordur. Ona ne kadar yaklaştıkça duyguları da bir o kadar kontrolünü kaybediyordur. Çoğu zaman endişe rahatsız edici bir boyuta eriyordur, ama üstesinden gelmesine çalışıyordur. Kou hakkında ne kadar fazla şey bilirse o kadar rahat oluyordur.

Kou, Futaba ile baş başayken ona arkadaşı hakkındaki her şeyi anlatır. Arkadaşının babasının vefatını, onun yanında olmak istemesini, bu yüzden sürekli olarak telefonla mesajlaşmasını, her detayını anlatır. Kendisi de yakın zamanda annesini kaybettiği için arkadaşını anlayabileceğini düşünüyordur ve bu zamanda onu yalnız bırakmak istemiyordur. Onunla babasıyla Kou’nun annesi aynı hastanede tedavi gördükleri için birbirleriyle tanışmışlardır. Kou, Futaba ile düşüncelerini paylaştıktan sonra arkadaşının telefonu vasıtasıyla ayrılırlar. Futaba, tüm bunlar içerisinde daha da karmaşık hissediyordur. Kou’nun, arkadaşının bu dönemde yanında olması çok içten ve güzel bir durumdur, ama bu durum Futaba’yı yalnız hissettiriyordur. Kou, ona değil de diğer arkadaşına öncelik tanıyordur ve bu da katlanılması zor bir çıkmaza girmesine sebep oluyordur. Kou ile arasındaki mesafenin arttığını düşünüyordur. Futaba düşüncelerinin yanlış olduğunu biliyordur, ama yine de engel olamıyordur.

Tüm bu düşüncelerle boğuşurken yanına beşinci şubeden Touma gelir. Aralarında geçen konuşma, Futaba’yı düşüncelerinden biraz olsun uzaklaştırır. O sırada Touma’da, Futaba’nın kendisini sevmesini konusunda bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyordur. Kou, telefonla görüşmesini yarıda kesip Futaba’nın yanına geldiği sırada uzaktan ikisini görür. Touma’nın Futaba’nın yanında olmasından hoşlanmaz.

Ertesi gün olduğunda okulda yeni bir etkinlik düzenlenir. Kültür festivali için bir seçim yapılmıştır. Erkeklerin kız, kızların da erkek kıyafeti giydiği hizmetçi ve kahya kafesi açılacaktır. Bu etkinliği de sınıf temsilcileri düzenleyecektir. Futaba, bunun için heyecanlı olsa da Kou’nun pek umurunda değildir. Öyle ki neden sınıf temsilcilerinin düzenlediğine dair duruma sitem ediyordur. Futaba, planlarını yaparken Touma Kikuçi’yi karşısında görür. O da sınıf temsilcisi olmuştur ve tüm bu işlere yardım edecektir. Kou bu durumdan hoşlanmaz, ama elinden de bir şey gelmiyordur.

Futaba, festival için hazırlıklar yaparken Kou ile beklenmedik bir an yaşar ve bu an, Futaba’nın kafasının daha da fazla karışmasına sebep olacaktır. Futaba, karanlık bir sınıfta erkeklerin giyeceği hizmetçi elbisesini dener. Üzerinde nasıl duracağını merak etmiştir. O sırada hiç beklemediği bir anda Kou içeriye girer. Futaba utancından ne yapacağını bilemezken, Kou, Touma ile Futaba’nın konuşmaları hakkında yargılayıcı bir söz söyler. Futaba, o anda olduğu yere çökerken Kou söylediğinden anında pişman olur. Futaba’yı özür yağmuruna tutarken onu kolları arasına aldığı sırada saçlarını öper. Bu davranış karşısında Futaba şoke olur. Yüzünü Kou’ya doğru kaldırdığında aslında ağlamadığı ortaya çıkar, ama kalbi güp güp atıyordur. Bu davranış karşısında bir tepki vermeye kalmadan Kou’nun telefonu çalar. Yine o arkadaşı arıyordur. Futaba ise bu sefer karşıdan gelen sesi az da olsa duymuştur.

Kou gittiği sırada kafası karışmaya devam eder. Karşıdan gelen sesin kim olduğuna mı odaklanmalıdır yoksa Kou’nun saçını öpmüş olabileceğine mi? Düşünceleri kafasında hızla dolanırken yanına Touma gelir. Bu konu hakkında, onun bir erkek olduğunu hesaba katarak bu davranışın, karşısındaki insanın sevgisi konusunda bir şeyler anlayıp anlamaması konusuna sorular sorar. Touma’nın sevgi hakkındaki söyledikleri kafasını daha da karıştırır, ama yaşadığı duygular hakkındaki söyledikleri düşüncelerini biraz olsun yatıştırır.

”Değişim sarsıntılarla gerçekleşen bir şey değil midir zaten? Güçlülük ve zayıflık arasında gidip gelirken yaşadığın sarsıntı, aslında değiştiğin anlamına gelir bence. Herkes böyle böyle değişir, diye düşünüyorum. Eğer daha çok değişmek istiyorsan daha çok sarsılmalısın, öyle mi? Eğer çok büyük bir sarsıntı yaşarsan yepyeni bir şey keşfedebilirsin mesela.”

Touma, Futaba’ya kendisini daha iyi hissetmesi için bunları söylerken Futaba, gerçekten de kendisini daha iyi hissediyordu. Onun söyledikleri iyi gelmişti. Futaba, tüm bu hayal kırıklıklarının güçten düşmekle ilgisinin olmadığını, aslında kendisini daha da güçlü kıldığını fark etmiştir ve daha enerjik bir şekilde festivale geri dönmüştür. Touma ise Futaba’nın öyle büyük bir şekilde sarsılmasını istiyordu ki, bunun sonucunda sevgisini bulabilmeliydi.

Festival hazırlıklarına geri döndüğünde Kou’yu orada görür. Futaba, Touma’nın yanından güçlenmiş bir şekilde dönerken Kou’yu gördüğünde yine zayıflamıştır. Bu duygu geçişleri onu oldukça zorluyordur. Diğer insanların da bu şekilde olup olmadığını merak ediyordur. Kou’nun yanında öylece gitmesi düşündüğü sırada Kominata, Futaba’ya Kou’nun onu çağırdığını söyler, ama aslında öyle bir şey yoktur tabii ki. Kominata, önceki akşam Kou’nun evine gitmiştir. Hem onunla vakit geçirmek hem de arkadaşının yanında olmak istemiştir. O sırada Kou’nun Futaba’ya beslediği hisleri öğrenmiştir ve bu hamlesi de bir nevi arkadaşının duygularını ortaya dökmesi için yapılmıştır. Her neyse, Kou ve Futaba bir süre için de olsa yeniden vakit geçirmeye başlar. Futaba da onunla birlikteyken güçlü ve zayıf yönlerini kontrol etmeye çalışır.

Nihayet hazırlıklar bitmiştir ve festival başlamıştır. Çok eğlenceli ve komik görüntüler ortaya çıkarken her şey yolunda gidiyordur. Futaba, festival hazırlıklarını tamamladıkları için mutludur, ama bir yandan da Kou’nun arkadaşının geleceğini biliyordur, bunun için de ekstra gergindir. Geçen gün telefonda azıcık da olsa sesini duymuş, bu yüzden de gerilmiştir. Ve şimdi o kız Kou’nun karşısında duruyordur.

*

Gençlik Yolculuğu Cilt 5, çok tatlı ve keyifle okuduğum bir cilt oldu. Bu ciltte Touma’yı daha ön planda gördük ve Kou’nun zor da olsa kıskançlık düşüncelerini sezdik. Tabii çoğu yerde yine sinirleri bozsa da üzüldüğünde Futaba’nın yanına gelmesi ve yakınlaşmaları çok tatlıydı. Bu ciltte Futaba, Kou ve Touma üçlüsünü daha yakından gördük ve anlıyoruz ki ilerleyen ciltlerde daha çok göreceğiz ve bu durumun Kou ve Futaba’yı baya etkileyecek gibi görünüyor.

Gençlik Yolculuğu Cilt 5 mangasında Futaba’nın düşünceleri de oldukça yoğundu. Bakalım gelecek ciltlerde neler olacak? Kou’nun konuştuğu arkadaşının kız olması işleri biraz çıkmaza sürükleyecek gibi görünüyor. Her ne kadar biz, okuyucu olarak Kou’nun Futaba’yı sevdiğini biliyoruz, ama Futaba çok kararsız, ki Futaba’nın yerinde de olsam ben de baya kararsız olurdum herhalde bilmiyorum. 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.