İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig; Ölümle Yaşam Arasında bir Yer | Kitap İncelemesi

Gece Yarısı Kütüphanesi

Nora Seed berbat halde. Kedisi öldü. İşinden kovuldu. Abisi onunla konuşmuyor. Kimsenin ona ihtiyacı yok. Art arda alınmış kötü kararların sonucunda bir kütüphanede buluyor kendini. Zamanın hiç akmadığı bir gece yarısı kütüphanesinde, sonsuz sayıda kitabın ortasında… Kitapların her birinde Nora’nın farklı bir hayatı yazılı. Başka kararlar verseydi yaşamış olabileceği hayatlar.

Farklı kariyerler, farklı eşler, farklı arkadaşlar, farklı şehirler arasında gidip gelen Nora’nın aklı sorularla doluyor. Mutluluk sadece önemli sandığımız seçimlerde mi gizli? Yanlış giden her detayın sorumlusu gerçekten biz miyiz? Hayatı yaşanılır kılan ne? Yanlış bir karar insanın tüm hayatına mal olabilir mi?

Gece Yarısı Kütüphanesi, verdiğimiz kararlar doğrultusunda hayatımızın, biz farkında dahi olmadan nasıl bir yöne evrildiğini üzücü, ama bir o kadar umut dolu bir serüvenle anlatıyor.

Nora Seed 35 yaşında. Tel Teorisi adında bir enstrüman mağazasında çalışırken hayatının ne kadar da sıradan olduğunun farkındadır. Yalnızdır. Ona eşlik eden Walter adında bir kedisi vardır, ama onun da hayatta fazla ömrü kalmamıştır. İşi ve kedisini aynı anda kaybedince şu an bulunduğu hayat ona fazla ağır gelir. Üstelik abisiyle de konuşmuyordur. Geçmişte yaşadıkları olaylar birbirlerinin arasında aşılmaz duvarlar örmüştür. Arkadaşı Izzy Avustrulya’ya gittiğinden beri de öylesine, sadece arada bir birkaç mesajdan ibaret bir yakınlıkları vardır. Bir zamanlar sevdiği adam Dan ile de evlenmekten vazgeçmiş, tıpkı diğer insanlar gibi onu yüzüstü bıraktığını düşünüyordur. Nora, bu yaşına kadar çoğu hayalini ertelemiş ya da bırakmıştır. Nora’nın hayata dair hiçbir nedeni kalmamıştır artık. Ölmekten başka…

Bir gün tüm umutsuzluklar korkunç bir şekilde üzerine çullanırken onlardan kaçmamış, vücudunu ele geçirmelerine izin vermiştir. Nora, o an aklına gelebilecek, kötü ama en mantıklı şeyi yaptıktan sonra kendisini daha önce görmediği bir yerde bulur. Gece Yarısı Kütüphanesi’nde…

Gece Yarısı Kütüphanesi, kocaman uçsuz bucaksız bir yerdir Nora için. Etrafındaki raflarda sayısız kitaplar bir duvar misali önünde uzanıyordur. Nora neler olduğunu anlamak için bir süre daha gezindikten sonra karşısında yıllar önce, babasının ölümünü haber veren kütüphane görevlisi Bayan Elm’i görür. Bayan Elm, önünde bir satranç tahtasıyla, sanki hayatı boyunca orada duruyormuş da bu ana kadar Nora’yı bekliyormuş gibi öylece duruyordur. Umutsuzluk içerisinde yüzen Nora, Bayan Elm’in yardımıyla nerede olduğunu anlamaya çalışır. Gece Yarısı Kütüphanesi, ölümle yaşam arasında bir yerdir. Kütüphanede bulunan tüm kitaplar Nora’nın şu ana kadarki yaşamı boyunca yaşayabileceği hayatlardır. O kadar fazla vardır ki… Nora, hayatı boyunca yaptığı seçimler doğrultusunda şu ana, saat: 00:00’da Gece Yarısı Kütüphanesi’ne gelmiştir. Fakat bir sorun vardır, kök yaşamında ölüyordur.

Gece Yarısı Kütüphanesi Nora’ya, Bayan Elm’in de yardımıyla elinde sunduğu değerler çerçevesinde birden fazla şans veriyordur. Raflarda bulunan tüm kitaplar Nora’nın hayatında yaptığı seçimler doğrultusunda yaşamak isteyip de yaşayamadığı hayatlardır. Olimpiyat yüzücüsü olabildiği, dünyaca ünlü şarkıcı olabildiği, buzullarla ilgili harika bir araştırmacı olduğu, sevdiği bir insanla harika bir evliliği olduğu ve hatta ailesinin hayatta olduğu daha birçok hayat… Ki tüm bunların içinde, hayatının bu ana kadar yapmak isteyip de yapamadığı, söylemek isteyip de söyleyemediği ve daha birçok şeyi kapsayan kocaman, tek bir kitap vardır; Pişmanlıklar Kitabı. Bu kitap, Nora’nın hayatını tümüyle etkileyecektir ve bulunduğu yeri anlamasına yardımcı olacaktır.

Nora, Gece Yarısı Kütüphanesi’nde kaldığı zaman çerçevesinde seçtiği hayatlar içerisinde aslında ne olmak istediğini, ne yapmak istediğini ve hangi hayatta yeniden devam etmesi gerektiğini anlayacaktır. Tabii bu kadar basit de değildir, birçok tehlikesi de mevcuttur. Raflarda bulunan, Nora Seed’in birçok hayatını içinde tutan kitaplardan bazılarında ölümde vardır. Belki de içerisinde bulunduğu bir anda ölecektir ve bir daha Gece Yarısı Kütüphanesi’ne dönemeyecektir. Bunun için seçimlerini dikkatli yapmalıdır. Seçtiği kitaptaki yaşadığı hayata ortasından başlayınca orada kendisini huzursuz ve hayal kırıklığına uğramış hissettiğine de, girdiği o hayattaki Nora’nın zihninden çıkıp yeniden Gece Yarısı Kütüphanesi’ne geri gelecektir. Bu döngü en iyisini bulana kadar sürüp gidebilmektedir. Tabii en iyisini bulamama gibi bir durumu da söz konusudur. Belki de yüzlerce kitaba uğrayacak, hiçbir zaman aradığını bulamayacaktır.

Nora, Gece Yarısı Kütüphanesi’ne ölmek istediği için gitmiş, Nora var olduğu için Gece Yarısı Kütüphanesi ve Bayan Elm orada vardır. Eğer kök yaşamında ölürse herhangi bir hayat bulamadan sonsuza kadar ebediyete gidecektir ve kendisine verilen bu şansı değerlendiremeyecektir.

Nora, alternatif hayatlarında gezerken hayatın ne kadar da kıymetli ve yaşanabilir bir olgu olduğunu yeniden hatırlamaya başladığında yaşamaya değer ne kadar da çok şeyi olduğunu anlayacak, bu sefer de hayatta kalmak için sonsuz mücadele verecektir.

Gece Yarısı Kütüphanesi, seçtiğimiz kararların hayatlarımızdaki etkilerinin ne kadar da güçlü olduğunu çarpıcı bir şekilde yüzüme vuruyor. Herhangi bir seçim için hiçbir zaman geç değildir. Hayatlarımız biz istediğimiz zaman en iyisine evrilebilir. Çoğu zaman duygularımız bunu yapmamıza izin vermiyor, ama o anda da durup dinlenmek, bir süre için ara vermek yeniden sağlıkla düşünmemize olanak sağlayabiliyor. Bu yüzden hiçbir zaman, hiçbir şey için geç değildir ve hayat hiç beklemediğimiz bir anda yeniden ışıklarını üzerimize çevirebilir. 🙂

✨  Matt Haig’in Gece Yarısı Kütüphanesi kitabı Goodreads’de 2020 yılın en iyi kurgu ödülünü kazanmıştır ve 2021 yılında Domingo yayınlanlarında basılmıştır.
✨ Domingo yayınları, 296 sayfa.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.