İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fısıltı – Becca Fitzpatrick; Aşk Her Şeyi Göze Alır | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 23 Kasım 2020

Overall
4
  • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Patch adındaki bir düşmüş meleğin Nora Grey adındaki bir lise öğrencisinin hayatına girdikten sonra yaşanan olayları konu alıyor.

Kitabın Günümüz Yayınevi: Pegasus
Kitabın Yazarı: Becca Fitzpatrick
Yayınlanma Tarihi: 2015
Sayfa Sayısı: 416
Tür: Aşk/Fantastik

”Kutsal bir yemin
Kovulmuş bir melek
Yasak bir aşk…”

Çıktığından on bir yıl sonra Hush, Hush yani Türkçe ismiyle Fısıltı serisini okumak bende tam olarak şöyle bir etki yarattı: Bu ne? Benim nasıl aklıma gelmedi ve ben neden yazmadım böyle bir şey? Ki eminim daha da güzelini yazabilirim. İlk kitabından mı yoksa yaşımdan mı bilmiyorum, ama ilk 300 sayfası aşırı sıkıcı geldi. Arada güzel detaylar oluyor, ama sayfa 300’den sonra hareket başlıyor ve bir nevi o sayfadan sonra kitap akıyor. Şuan 27 yaşındayım ve sanırım on sene önce bu kitabı okusaydım, (ilk çıktığı zamanlarda) Patch ve kurgusuna kesinlikle âşık olabilirdim. Bir seri olduğu için ilk kitabında olayları çözmesi gerektiğini biliyorum. Devam kitapları olan diğer üç kitapta olayların derinleşeceğini de bildiğim için diğer kitaplarını merak etmeden duramıyorum.

Serinin ilk kitabı Fısıltı hakkındaki olumsuz düşüncelerimi belirttikten sonra, tabii ki olumlu düşüncelerimden de bahsedeceğim. Fısıltı okunmaya değer bir kitaptı. Gerek kurgusu gerekse anlatımı bakımından akıcı ve oldukça sürükleyiciydi. Ben beş gün civarında bitirdim, ama pek zamanım olmadığı için. Okumaya tüm günümü ayırsam iki günde de bitirilebilecek bir kitap Fısıltı. Okuduğunuzda film tadı veriyor ve sayfaları çevirdikçe sanki bir dizi/film izliyormuş edasında çabucak geçmek istiyorsunuz. O açıdan güzeldi ve konusu itibariyle de etkileyiciydi.

Fısıltı, Patch adındaki bir düşmüş meleğin Nora Grey adındaki bir lise öğrencisinin hayatına girdikten sonra yaşanan olayları konu alıyor.

Nora Grey, Coldwater lisesinde okuyan on altı yaşında bir genç kızdır. Babası öldürülmüştür ve bir çiftlik evinde annesi ile yaşamaktadır. Nora’nın en yakın arkadaşı Vee’dir. Nora, bir gün biyoloji sınıfında öğretmeninin partnerlerini değiştirmesi üzerine okula yeni gelen öğrenci Patch ile eşleşir. Patch, gizemli, sessiz ve bir o kadar yakışıklıdır ve onda tuhaf bir şeyler vardır. Nora ilk günden itibaren onda bir tuhaflık olduğunu sezmiştir, ama bu konuya herhangi bir açıklama getirememiştir. Fakat ne kadar garip olsa da Patch’in çekiminden kendisini alamaz. Bir yanı sürekli etrafında olmasını isterken diğer yanı da bunun yanlış olduğunu söylüyordur. Nora içinde yaşadığı bu iki taraf arasında mekik dokurken her defasında kendisini Patch’in atmosferinde bulur. Kendisini ona kaptırması ve gerçekleri öğrenmesi pek zamanını almayacaktır.

GÖZ ATIN: Gölgeler Dünyasına İlk Adım; Ölümcül Oyuncaklar 1 – Kemikler Şehri | Kitap İncelemesi

DİKKAT: BURADAN SONRASI SPOİLER İÇERMEKTEDİR. LÜTFEN KİTABI OKUMADIYSANIZ BURADAN SONRASINI OKUMAYINIZ.

Nora, Patch ile tanışmasının ardından, çok geçmeden tüm gerçekleri öğrenecektir. Patch, insan olmanın ne demek olduğunu öğrenmek için melek görevinden vazgeçip dünyaya gelmiştir ve bu yüzden Patch’in kanatları sökülmüştür. Patch, dokunabilmeyi, hissedebilmeyi ve insanlara özgü diğer bütün özellikleri merak ediyordur ve bu konuda delice bir istek duyuyordur. Hanok’un Kitabı adında bir kitaptan bilgiler öğrenmiştir, fakat çoğu meleğe göre bu sadece söylentiden ibarettir. İnsan olabilmesi için de dünyaya inip bir insanı öldürmesi gerekmektedir. Bu sayede kendisi de insan olabilecektir. Onun insan olmasını sağlayacak kişi de aslında bir Nefilim soyundan gelen ve bu konuda hiçbir şey bilmeyen Nora Grey’den başkası değildir. Patch, ona yakın olmak için de okuluna gidip biyoloji sınıfında olmaktan başka bir çare bulamaz.

İlk olarak Nora’yı öldürmek için planlar yapsa da zaman geçtikçe ona âşık olur ve bu düşüncesi bambaşka bir boyuta evrilir. Fakat şimdi Nora’nın başında başka bir tehlike vardır. O da Kinghorn Hazırlık Okulu’ndan transfer olan Elliot adındaki bir gencin arkadaşı Jules’tur. Sonradan öğreniyoruz ki Jules aslında kitabın başında okuduğumuz, Loire Vadisi Fransa’da 1565 yılında, 16 yaşında olan Chauncey adındaki bir gençten başkası değildir. O bir Nefil’dir ve Nora da onun soyundan geliyordur. Nefilim, bir melek ve insandan doğan çocuk anlamına gelmektedir. O zamandan beri Patch bir süre kadar sadece insan gibi hissedebilmek için Chauncey yani Jules’un bedenine giriyordur. Bu durum Jules’u artık çileden çıkarmıştır ve sırf ona zarar vermek için Nora’yı maşa olarak kullanıyordur. Eğer Nora ölürse her şey bitecektir. Aynı zamanda Nora’nın peşinde Dabria adında bir melek daha vardır. O da Patch’in eski sevgilisidir. Patch’in insan olmasını istemez ve bunun için Nora’yı öldürmek ister.

Eğer Patch koruyucu melek olmak isterse kanatları da geri gelecektir. Patch’in vermesi gereken çok fazla karar vardır. Aşk, her zamanki gibi her şeyin üstesinden, zor da olsa gelecektir.

Diğer Kitaplar
1 Fısıltı – Becca Fitzpatrick
2 Çığlık – Becca Fitzpatrick
3 Sessizlik – Becca Fitzpatrick
4 Final – Becca Fitzpatrick

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.