İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Final – Becca Fitzpatrick; Savaş Yaklaşıyor | Kitap İncelemesi

Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Nora’nın, tek derdinin kovulmuş bir meleğe, yani Patch’e duyduğu aşk olduğunu sanırken bir anda savaşın eşiğinde olduğunu öğrenmesi ve Nefil olmasının verdiği hisler hayatını bambaşka bir şekilde değiştirecektir.

Kitabın Günümüz Yayınevi: Pegasus
Kitabın Yazarı: Becca Fitzpatrick
Yayınlanma Tarihi: 2015
Sayfa Sayısı: 416
Tür: Aşk/Fantastik

‘’Seni kaybedersem her şeyi kaybederim.’’

Fısıltı serisinin son kitabı Final ’i an itibariyle bitirmiş bulunmaktayım. Altı gün içerisinde bitirdim. Her zaman olduğu gibi yine ne diyeceğimi bilmiyorum. Kötü bir final miydi hayır. Seri olarak kötü müydü bu sorunun cevabı da hayır, ama açıkça söylemek gerekirse beni tatmin eden bir seri değildi. Yıllardır serinin ismini duyuyorum. Patch, karakteri seriden daha ön plandaydı hatta ama ilk kitabın yorumunda da dediğim gibi yaşımdan kaynaklı mı bilmiyorum biraz yavan geldi sanki seri. Güzeldi elbette, ama yere göğe sığdırılacak bir seri değildi bana göre. Ona kadar harika olan, ama Fısıltı serisi kadar ses getirmeyen birçok kitap var. Yine de yazarın akıcı ve merak uyandırıcı dili Final kitabına kadar gelmemi sağladı. Vakti olanların kısa sürede okuyacağı bir seri diyebilirim. Fantastik kurgu açısından hoştu. Finali ve detayları da oldukça güzeldi.

Fısıltı serisinin dördüncü, yani son kitabı Final, Nora Grey’in Nefiller ve kovulmuş meleklerin arasında amansız bir savaşa hazırlanmasıyla şekilleniyor.

Savaş kapıda…

Nora artık insan olmaktan çok uzak. O, Hank Millar yani babasının kendisine enjekte ettiği kanı doğrultusunda artık bir Nefil olmuştur ve insan olduğu zamanlar onun için geride kalmıştır. Bu da aynı zamanda ettiği bir yemin doğrultusunda Nora’yı Nefiller’in lideri yapacaktır. Tabii şuan ki lider Hank Millar ölürse. Nora, Patch ile birlikte baş meleklerden Hank Miller’ı öldürmeleri için izin almıştır. Hank Millar, Nefiller’in soyunu ilerletmek ve kovulmuş meleklerin kendilerini ele geçirmelerinden bıktığı için onlara savaş açmayı planlıyordur. Kendisine bir ordu hazırlamıştır. Savaş çıkması an meselesidir. Fakat Hank’in ölümü ettiği yemin doğrultusunda liderlik vasfını Nora’ya devretmiştir. Nora, Hank’in oluşturduğu Nefil ordusuna liderlik etmek istemediği için onu öldürmekten vazgeçer, ama bu fikrinden kısa sürede vazgeçer. Patch’in hayatı söz konusu olduğunda her şeyi yapmaya hazırdır.

Nora, Nefil hayatının ilk anlarında kocaman bir ordunun lideri konumuna gelmiştir, fakat bu düşündüğünden de zor oalacak. Hank’ın kovulmuş melekleri öldürmeye dair planı ve ordusunun amacı her şeyi değiştirecektir. Öyle ki Nora, Nefiller’in lideri olarak baş düşmanları bir kovulmuş melek olan birisiyle çıkıyordur. Bu da Nora’yı ideal bir lider olarak göstermez. Nora’nın ilk yapması gereken Patch’den formalite icabı da olsa kurtulmaktır, ama ruhlarıyla birlikte olan insanların formalite de olsa ayrılması oldukça zordur.

Bir süre kadar üstesinden gelirler. O sırada eski liderin yardımcısı Dante Matterazzi Nora’ya yardımcı olmaya başlar. Aynı zamanda Nefiller’in gözüne girebilmek için de Dante’nin yardımları Nora’yı bu konuda az da olsa umutlandırmaya başlar. Nora Nefil hayatına alışmaya çalışır. Bazıları gibi doğuştan Nefil olmadığı için gücü ve yetenekleri konusunda çalışması gerekmektedir. Dante’nin yardımıyla zihin oyunlarına ve güce dair yeteneklerini kontrol etmeye başlar. Nora, bir yandan Nefiller’in ve kovulmuş meleklerin savaşına son vermeyi düşünürken bir yandan da kaçınılmaz sona doğru ilerler.

Nora’nın, tek derdinin kovulmuş bir meleğe, yani Patch’e duyduğu aşk olduğunu sanırken bir anda savaşın eşiğinde olduğunu öğrenmesi ve Nefil olmasının verdiği hisler hayatını bambaşka bir şekilde değiştirecektir. Ya Nefiller’in lideri olup kovulmuş meleklere dair savaş açacak ya da kovulmuş meleklere verdiği geçmişteki sözü tutup onlara yardım edecektir. Her ikisinde de sevdiklerinin hayatı söz konusu olduğundan karar vermesi sandığından da güç olacaktır.

*

Tadınız kaçmasın diye fazla detaya girmeden Final kitabının incelemesiyle karşınızdaydım. Şöyle düşündüğümde kitapta baya olaylar oldu. Savaş etkileyici ve güzeldi. Son sayfalarını soluksuz okudum. Başta da dediğim gibi yazarın dili akıcı ve merak uyandırdığı için sayfaları çevirmek pek zor olmadı. Sonunda çoğu şey de tatlıya bağlandı. Önceden tahmin ettiğim çoğu şey de doğru çıktı. Tabii bazı değişiklikler yapılarak. Mesela, Vee her şeyi öğrendi, ama aslında sakladığı bir sırdı vardı. Aynı şekilde Dedektif Basso’da düşündüğüm karakter içerisinde çıktı. Dedektif Basso demişken, kitabın sonunda Patch’e dair Nora’ya verdiği ipucu aşırı iyiydi. Orada ruhum erimiş olabilir. 🙂

Neyse hep böyle oluyor biliyorum. Kitaba sevmeye sevmeye okuduğumu söylüyorum, ama geriye dönüp baktığımda aslında sevmemem için bir neden olmadığını fark ediyorum. Dediğim gibi öyle ahım şahım değildi, ama güzeldi, nahoştu. Okunabilir tatlı bir kurgusu vardı Fısıltı serisinin. Final kitabı da tatmin edici bir final olmuş.

Diğer Kitaplar
1 Fısıltı – Becca Fitzpatrick
2 Çığlık – Becca Fitzpatrick
3 Sessizlik – Becca Fitzpatrick
4 Final – Becca Fitzpatrick

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.