İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En Büyük Yolculuk, Kendi İçine Yaptığın Yolculuktur; Olağanüstü Bir Gece | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 3 Mart 2022

Overall
5
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Türkiye İş Bankası
  Orijinal Adı: Fantastic Night
  Kitabın Yazarı:
   Stefan Zweig
  Kitabın İlk Basım Tarihi: 1922
  Sayfa Sayısı: 80
  Kategorisi: Öykü/Drama

Stefan Zweig’in kitapları kısa olmasının yanı sıra, her zaman öz olmuştur. Bunu, kitap okuyan herkesin bileceğini düşünüyorum ki Zweig okumuş bir kişi, hemen anlayacaktır. Gerek kurgusu gerekse yazım tarzı bakımından, ortalama 80 sayfa bir kitap, kişinin elinde akıp gidiyor, ne zaman bittiği anlaşılmıyor bile. Kısaca, bir yazar olarak olaya baktığımda, kitap yazmak bambaşka bir üslup gerektirirken, o kitabı kısa ve öz yazabilmek bana göre çok daha büyük bir yetenek gerektiriyor. Çünkü bir kitabı yazarken kurgularını ayrıntılı bir şekilde düşünüyor, karakterleri analiz ediyor, sonrasında da onları zihninizde bir dünya yaratarak kelimelerle buluşturuyorsunuz. Ve bu durum kısa olamayacak kadar ayrıntı gerektiriyor.

Stefan Zweig ise, tüm bunları 80 kadar sayfaya sığdırıyor, okuyucuyu duygudan duyguya sürükleyerek karakterleri analiz ediyor şaşırtıcı bir şekilde kitabın sonlanmasını sağlıyor. Bana kalırsa bu, kurgudan ziyade çok daha yetenek gerektiren bir durum. Şimdi yazımı yazarken düşünüyorum da, sanırım Zweig’in bu kadar ilgi görmesi tamamen bambaşka bir düşünceye sahip olmasından kaynaklı. Betimlemeleri ve duygu geçişleri son derece eşsizken bir kişinin bile Stefan Zweig’in kitaplarını sevmemesi düşünemiyorum. Bizim okurken zorlandığımız, duygularını sonuna kadar yaşadığımız o sayfalar, kim bilir nasıl zorluklarla ve yavaşlıkla yazıldı. Bunun bilgisini veren yerler var mı bilmiyorum, ama sanırım bunu hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.

Şimdi, kitabın konusundan biraz bahsetmek istiyorum, fazla ayrıntıya girmeyeceğim elbette. Olağanüstü Bir Gece, kitabın arka kapak yazısından da anlaşılacağı üzere, burjuva olarak yaşamına devam eden bir adamın bir gecede hayatının değişmesini konu alıyor. Kitapta bahsedilen adam, hayatını son derece rahat bir şekilde sürdürürken, sıradan bir pazar günü at yarışında hayatında ilk kez suç işler ve bu olay adamın bir anda hayatını değiştirir. Artık adamın ruhunda hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Adam, işlediği suçla birlikte şaşırtıcı derece de yeniden hissetmeye başladığını fark eder. Bu suç onun vicdan azabıyla dolmasının aksine tamamen bir şeylerin farkına varmasını sağlar. Bundan zerre pişman olmamıştır. İyiliğin aksine, ruhunda dolaşmakta olan kötücül düşünceleri serbest bırakmıştır. Fakat adamın bilmediği bir şey vardır. Aynı gün yaşananların akşamı adamı bambaşka bir sürpriz beklemektedir.

Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig’in olağanüstü anlatımıyla baş kahramanın hayatını olağanüstü bir şekilde değiştirirken, okuyucunun da ister istemez hayatı ve kendisini sorgulamasına neden oluyor.

🍃 Bir kez kendini bulmuş olan bir kişinin, bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan, bütün insanları anlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.