İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Elric Ruh Hırsızı; Melniboneli Elric! | Kitap İncelemesi

Elric Ruh Hırsızı

Şimdi sizlere, harika bir epik fantastik romanı hakkında birkaç bir şey söyleyeceğim. Uzun zamandır elimde bulunan ve okuduğunuzda kendinizi bambaşka diyarlarda bulabileceğiniz, günümüzde dizisi yapılan Rivialı Geralt nam-ı diğer Witcher’a şu sıralar benzettiğim, ama ondan daha hastalıklı bir karakter olan Elric. Öyle ki arka kapağında da yazdığı gibi, Ejderha Mızrağı’nın Raistlin’i; Unutulmuş Diyarlar’ın Drizzt’i; Sandman’in ta kendisi olan Dream tüm bu kahramanlar Moorcock’un sorunlu Elric’inden doğmuş. Muazzam bir hammadde, öyle değil mi? Gerek görünüşü, gerekse hastalıklı derecesinde kılıcına bağlı olması Elric’i okuyucular arasında efsanevi bir kefeye koyuyor.

Yazar Michael Moorcock, hayal gücü ve zekâsıyla yarattığı karakterin hakkını verirken, biz okuyuculara da okurken geçirdiğimiz zamanın son derece verimli olmasını sağlıyor. Bu tür kitaplarda hikâyenin içerisine girmek zordur. Karakteri, etrafında geçen epik fantastik dünyayı anlamak ve kitaba odaklanabilmek biraz zaman alır, en azından benim açımdan öyle. Fakat Moorcock’un yarattığı karakter ve dünya, okuduğum andan itibaren akıcılığını gün yüzüne çıkartarak, anlam açısından zorluklar yaratmıyor.

Elric’in birinci kitabının 2015 yılında, İthaki yayındanlarından ilk çıktığı anı anımsıyorum. Hakkında hiçbir şey bilmiyorum, fakat beyaz saçlı, kırmızı gözlü, kılıcına uyuşturucu derecesinde bağımlı Melnibone’nin Son İmparatoru Elric’in hikâyesi beni kendisine çekmişti. Gerek kapağı, gerekse içeriği bu kitabı okumam gerektiğini haykırıyordu. O zamanlar henüz ilk cildi yayımlanmıştı. Günümüze kadarda 6 kitabı çevrildi. Seriyi günümüzde tamamladığımda yeniden okumaya ve Elric’in kaosla ve kendi ruhuyla mücadele ettiği dünyasına yeniden katıldım.

  1. Elric Ruh Hırsızı
  2. Elric Tanelorn’u Kurtarmak
  3. Elric Uyuyan Büyücü
  4. Elric Dük Elric
  5. Elric Rüya Diyarlarında
  6. Elric Kılıçlar ve Güller

İthaki Yayınlarında çevrilen ilk cildi Elric Ruh Hırsızı, Alan Moore’un (V for Vendetta ve Watchmen’in yaratıcısı) önsözü ve John Picacio’nun harika çizimlerini içeriyor. Michael Moorcock’un 1964 yılından bu yana hikayelerinin dergilerde yayınlanan bir kısmını dahi içeriyor. Öyle ki tüm bu hikayeler o yılda Science Fantasy dergisinde yayımlanmış.

Düzen ve Kaos’un önderliğinde Elric hayatta kalmaya çalışıyor!

Elric, gücünü ve kudretini, elinde bulunan kabzasında göz şeklinde bir simge olan kılıcı Fırtınayaratan’dan alıyor. Öyle ki Fırtıcıyaratan olmadığında, Elric bir hiçe dönüşüyor. Tüm o kudret, güç ve ihtişam gidiyor, yerine zayıf, çelimsiz ve zaman içerisinde çürüyen bir adam kalıyor. O bir antikahraman!

Bildiğimiz kahraman tanımına uymayan, kırmızı gözlü, hastalıklı, kendi türüne ihanet etmiş, tartışmalı insanlığının yıpranmış sınırlarında umutsuzca yaşayan albino dük Elric’in daha önce hiçbir yerde anlatılmamış hikayelerine konuk oluyoruz 528 sayfada. Elric’in ihaneti, kaybından dolayı yaşadığı acı, hüzün, pişmanlık her detay bu ciltte yer alıyor. Belki de Elric’in bilinen kahramanlar gibi olmaması, acı çekmesi, hüzünlenmesi ve her şeye rağmen ayakta durmaya çalışması biz okuyucuları kendine bağlıyor ve onun bu, yıllar süren maceralarına bağlanmamıza sebep oluyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.