İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Duyguların Sana Yol Gösteriyor; Inside Out | Film İncelemesi

Son güncelleme tarihi 6 Haziran 2020

Overall
5
 • Filme Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley’ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe (Amy Poehler), Korku (Bill Hader), Öfke (Lewis Black), Nefret (Mindy Kaling) ve Üzüntü (Phyllis Smith)… Riley’in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır…

 • Çıkış Tarihi: 2015
  Türkçe Adı: Ters Yüz
  Ülke: ABD
  Yönetmeni: Pete Docter
  Süresi: 1 saat 35 dakika
  Kategorisi: Animasyon/Macera/Komedi
  IMDb Puanı: 8,2

Inside Out filmini ilk çıktığı zamanlarda izlemiştim ve oldukça sevmiştim ki, film 2016 yılı En İyi Animasyon dalında Oscar kazanmış. Sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. Film gerek görseller, gerek verdiği mesajlar, gerekse karakterler ile birlikte izleyiciye harika bir bir buçuk saat yaşatıyor. Hatta bittiğinde vaktin nasıl geçtiğini anlamıyor insan.

Inside Out, Riley adında küçük bir kızın, babasının işi dolayısıyla San Francisco’ya taşınması ve bununla birlikte yeni hayatına alışmasını konu alıyor. Riley’nin hayatına ise zihninde bulunan ona ait duygular yön vermektedir. Aslında şöyle ki film, Riley doğduğunda insan ruhunun hallerini yansıtan özellikler ile başlıyor. İlk olarak Joy, yani Neşe karakteri gözler önüne seriliyor ve Riley gözlerini açtığında anne ve babasını görerek neşeleniyor, ardından da minik sarı bir kristal küre Riley’nin anılarını oluşturuyor. Daha sonrasında sırasıyla ruh halleri karakterlere bürünerek ortaya çıkıyor. Sadness, üzüntü, Fear, korku, Anger, öfke ve son olarak da Disgust, tiksinti. Tüm bu karakterler, yani ruh halleri Riley’nin büyümesine yardımcı oluyor ve her şey karakterlerin olduğu anıların oluşturduğu kürelerle kocaman oluyor.

GÖZ ATIN: Unuttuğun Aşkı Ruhunda Hissetmek; Your Name (Kimi No Na Wa) | Film İncelemesi

Ama her zaman olduğu gibi Riley’nin hayatında da her şey umduğu gibi gitmeyecektir. Riley büyüdükçe sorunları da büyürken, içindeki duyguları onun hayatını istemsizce kaosa sürükleyecektir. Joy’un, yani Neşe’nin görevi Riley’nin hayatını mutlulukla doldurarak onun iyi hissetmesini sağlamaktır. Hal böyle olunca, duygulardan en büyük görevi Neşe üstlenmiştir. Fakat Sadness, yani Üzüntü nedeniyle yaşananlar hiç de beklediği gibi gerçekleşmeyecektir. Bir süre sonra Sadness, ruhundaki tükenmişlik duygularını Riley’nin anılarına bulaştırmaya başlar. Joy, bunu önlemek için elinden geleni yapmaya çalışsa da başaramaz. Sonrasında ise kendilerini Riley’nin anıları içerisinde başka bir yolculukta bulurlar.

Film o kadar eğlenceli ki izleyen herkesin bir nebze de olsa yüzünü güldüreceğine eminim. Eğer hala izlemediyseniz bir an önce izlemenizi tavsiye ediyorum. Emin olun pişman olmayacaksınız. Film boyunca çoğu zaman Sadness’e kızarken buldum kendimi, ama aslında bazı zamanlar da ne kadar da ona benzediğimi fark etmeden geçemedim. Biz de çoğu zaman duygularımızdaki Neşe yerine Üzüntü’nün, Korku’nun, Öfke’nin ve Tiksinti’nin ne kadar da çok esiri oluyoruz. Aslında ruhumuzda bize yol göstermek isteyen ve sesini duyurmak isteyen Neşe’ye kulak versek her şey farkında olmadan yolunca gidecek. Çünkü hepimizin ruhuna hapsolmuş duygular bunlar.

O yüzden, eğer kendimizi Üzüntü’nün içerisinde bulursak, ruhumuzu Neşe’nin mavi saçlarına, parıldayan gözlerine odaklamalıyız ki hayatın akışına uyabilmek mümkün olsun. Zaten filmin sonunda bunu çok tatlı bir şekilde gösteriyor. Gerçekten gidip izleyin filmi. Büyük küçük herkesin izlemesi gerekiyor diye düşünüyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.