İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dr. Jekyll ve Bay Hyde’in Tuhaf Hikayesi | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 29 Ağustos 2020

Overall
4.8
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi, saygın bir doktorun, Londra’nın tekinsiz sokaklarında kol gezen bir caniyle olan gizemli ilişkisini anlatır.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: İletişim Yayınları
  Kitabın Yazarı: Robert Louis Stevenson
  Kitabın İlk Basım Tarihi: 1886
  Orijinal Adı: Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  Sayfa Sayısı: 202
  Kategorisi: Roman/Dünya Klasiği

Hem İyilik Hem de Kötülük Aynı Bedende Barınamaz!

Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi kitabını epey zaman önce alıp okumuştum, hatta İletişim yayınlarının çevirisiyle satın almıştım ve gördüğüm kadarıyla basımı tükenmiş. Ne zaman tükendi ya da bir daha aynı kapakla basıma koyacaklar mı bilmiyorum, ama bu kitap gerçekten de klasikleşmiş bir tür. Tıpkı Oscar Wilde’ın yarattığı Dorian Gray karakteri gibi, Viktorya Döneminin önde gelen karakteridir. Aynı zamanda Jekyll ve Hyde’a beni etkileyen karakterlerin en başında yer alıyor. İlk başta Dorian Gray’in Portresi kitabının sonunda aşırı derece de etkilenmiş, bir süre kendime gelememiştim. (Dilerseniz kitap incelemesine buradan bakabilirsiniz; tık.)

Bu kitabı da heyecan içerisinde okumuştum. Kurgu açısından gerçekten de takdiri hak ediyor. İzlemek isteyenler için de, kitabın Jekyll&Hyde isminde 10 bölümlük bir dizisi mevcut. Dizinin son bölümünde ikinci sezonunun olacağına dair açık kapı bırakılarak bitirilmiş, ama sanırım dizi iptal edilmiş. Yine de vakit geçirmek ve Jekyll ve Hyde kavramlarının daha çok merak edenlerin izlemesi gereken bir dizi. İlk bölümlerinde biraz sıkıyor, ama sonradan açılıyor. Ve de sanırım dizi, kitapta anlatılan Henry Jekyll’ın oğlu Robert Jekyll’ı anlatıyor. (Bu bilgi yanlış olabilir, dizi de biraz karmaşık anlatılıyor, eğer izlerseniz anlayacaksınızdır.)

Aslında Dr. Jekyll ve Bay Hyde ‘ın Tuhaf Hikâyesi kitabının konusundan bahsetmek istiyorum, ama şuan ne söylesem spoiler olacak gibi geliyor. O yüzden ana konudan bahsetmek gerekirse, kitap Dr. Jekyll adında bir adamın içinde yaşayan Hyde adında bir kötülüğün ortaya çıkmasını konu alıyor. Jekyll ne kadar iyiyse, Hyde’a o kadar kötü niyetli birisi. İlk başta bunun nereden geldiğini bilmiyor olsalar da sonradan Jekyll, aslında Hyde’ın da tam olarak kendisi olduğunu öğreniyor. Hyde olduğunda tamamen bir dönüşüme uğruyor. Garip şekilde dişleri ve tırnakları uzuyor, yüzü deforme bir hal alıyor, görenler karşısında tamamen bir yaratık halini alıyor. Bunu saklamak için kafasında kocaman siyah bir şapka taşıyor olsa da ruhundaki kötülüğü ve insanlara zarar verme arzusunu hiçbir zaman yok edemiyor.

Kitap boyunca Dr. Henry Jekyll hayatını, Hyde yüzünden yaşadığı değişimi görüyoruz. Öyle ki bu değişimi kendisi bile fark etmekte zorlanıyor. Dr. Jekyll, kendisinde değişiklikler olduğunu fark ettiğinde, avukatı Bay Utterson ile konuşuyor ve kendisine beklenmedik bir şey olduğunda her şeyi Hyde bıraktığını belirtiyor. Bu durum avukatı Utterson’ı şüphelendiriyor. Ne de olsa Bay Hyde kimse bilmiyordur ve ünlü bir doktor olan Dr. Jekyll’ın bir anda tüm mal varlığını bilinmeyen bir adama bırakmasına anlam veremiyordur. Bir süre sonra beklenmedik bir cinayet yaşandığında ise Dr. Jekyll’ın ruhundaki Bay Hyde’ın ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden Henry Jekyll kendisini odaya kapatarak herkesle ilişiğini kesiyor. Olaylar buradan sonra daha fazla ilginçleşmeye başlıyor.

Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi kitabı hakkında daha fazla spoiler vermek istemediğim için yazımı burada sonlandırmak istiyorum. Hikayenin nasıl doğduğuna kısaca değinecek olursam eğer, hikaye yazarının bir gece yarısı gördüğü rüyadan korkuyla uyanmasıyla doğmuş, kısa sürede de hikayeyi sonlandırmayı başarmıştır. Tıpkı yazımının verdiği hızla birlikte ünü de 1886 yılında bu eseriyle birlikte hızla yayılmaya başlamıştır.

Gerek kurgusu gerekse yazım tarzı açısından oldukça akıcı ve etkileyici bir yapıt. Kısa bir kitap olduğu için rahatlıkla okuyabileceğiz bir eser. Bu yüzden yazımı okuduğunuzda direk olarak kitabın diğer baskılarından da yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda görüşlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın. Sağ tarafta bulunan sosyal medya hesaplarımdan her zaman bana ulaşabilirsiniz. 🙂

       Alıntılar;

🍃 Şu dünyanın, insanı böylesine perişan eden ıstırap ve dehşetleri barındırabileceğini hiç bilmezdim.

🍃 “Biz tıpçıların daha iyi bir yöntemi var,” dedi Fettes. “Bir dostumuzu sevmediğimizde, onu parçalara ayırırız.”

🍃 Doğrusu ölüm korkusu olmasa, sırf beni mahvetmek için çoktan kendini mahvetmiş olurdu. Ne var ki ondaki yaşam sevgisi muhteşemdi. Daha da ileri gidiyorum; Hyde’ın düşüncesiyle bile midesi bulanıp kanı donan ben, ondaki hayata bağlılığın bu gurursuzluğu ve tutkusunu anımsadığımda, intiharla onu yok etme gücümden nasıl korktuğunu düşündüğümde, içten içe bir acıma hissediyordum.

🍃 Karışımı hazırlarken Hyde bir şarkı tutturmuştu ve içerken de bardağını ölü adamın şerefine kaldırdı. Henry Jekyll ise dönüşüm sancılarıyla kıvranması henüz bitmeden yanaklarından süzülen gönül borcu ve pişmalık gözyaşlarıyla dizleri üstüne çöküp ellerini Tanrı’ya uzattı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.