İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dört – Veronica Roth; Bir Uyumsuz Koleksiyon Kitabı | Kitap İncelemesi

Overall
4
  • Kitaba verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konu

Bir Uyumsuz koleksiyon kitabı olan Dört, Tobias Eaton, yani Dört karakterinin gözünden kitabın özel anlarını yeniden yaşamanıza yardımcı oluyor.

Kitabın Günümüz Yayınevi: Artemis
Kitabın Yazarı: Veronica Roth
Yayınlanma Tarihi: 2016
Sayfa Sayısı: 280
Tür: Distopya/Fantastik

‘’Tek Bir Seçim Onu Özgürleştirebilir.’’

Bir Uyumsuz koleksiyon kitabı olan Dört, Tobias Eaton, yani Dört karakterinin gözünden kitabın özel anlarını yeniden yaşamanıza yardımcı oluyor. Dört’ü iki gün gibi kısa bir zamanda okudum ve güzel bir kitaptı. Tobias Eaton’ın ilk dört bölümde Tris ile tanışmadan önceki yılını anlatıyor.

Birinci bölüm Transfer’de, Tobias’ın annesi ölüm süsü vererek evden gittikten sonra babasından gördüğü şiddeti ve bununla birlikte Fedakarlık topluluğundan Cesurluk topluluğuna nasıl geçtiğini okuyoruz. Bu bölümde Tobias’ın ruhunun nasıl da incindiğini okurken Seçim Töreni’nde Fedakarlıktan Cesurluğa geçmesinin ardından orada kendisine yeni bir kimlik edindiğini görüyoruz. Uyumsuz kitabında Tris’e söylediği Amar karakterini, kendisine Dört ismini nasıl verdiği daha derinden görüyoruz ve sonrasında onun da nasıl ölüm süsü vermiş olduğunu görüyoruz. Üçüncü kitap Yandaş’ta Amar’ın ölüm süsü verdiğini öğreniyoruz zaten. Tobias’da orada öğreniyor.

İkinci bölüm Çömez’de, Dört’ün Cesurluk topluluğuna alışma sürecini okuyoruz. Babasının tehditlerinden kurtulup yepyeni bir kimlik yaratmak Dört’ü daha özgür kılmıştır. Aynı zamanda burada kimse onun Fedakarlık lideri Marcus Eaton’ın oğlu olduğunu bilmez. Bu da yeni bir kimlik yaratmasında oldukça büyük fayda sağlamıştır. Aynı zamanda bir Uyumsuz olduğunu öğrenmek kişiliğini baştan yaratmasına olanak sağlamıştır. Bununla birlikte verdiği performanslar topluluğunda Dört olarak sert bir imaj çizip ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Üçüncü bölüm Oğul’da, Dört, yedi sene önce annesinin ölmediğini, babasının şiddeti yüzünden ölüm süsü verdiğini bizzat annesinden öğrenir. Aynı zamanda annesi Evelyn, Topluluksuzların lideri haline gelmiştir. Dört’ün hayatında işler tersine dönmüştür. Yedi senedir öldü bildiği, üzerine yasını tuttuğu annesi aslında hayattadır. Kafası karışırken topluluğunu da ihmal etmemelidir. Aynı zamanda topluluğunun liderlerinin Bilgelik topluluğu lideri Jeanine Matthews ile iş bildiği yaptığını öğrenmiştir ve geleceğe dair kafasında endişe verici detaylar oluşmaya başlamıştır.

Dördüncü bölüm Hain’de ise, Tris ortaya çıkıyor ve onu gördüğü andaki duygularını nihayet okumaya başlıyoruz. İlk kitap Uyumsuzda Trs’in gözünden olan bazı yerleri Dört’ün gözünden görüyoruz. Mesela Tris, Fedakarlıktan Cesurluğa geçtiğindeki ilk Ziyaretçi gününde annesi onu ziyarete geliyor ve orada Dört yanında bulunarak eğitmeni olduğunu söylüyordu. Mesela burada Dört, Tris annesi  Natalie’yi tanıyor ve kendisini de tanıdığından endişeleniyor, ama Natalie herhangi bir şey yapmıyor. Bu tür detaylar güzeldi. Tris’e olan aşkını da aynı şekilde okuyoruz. Sonrasında Jeanine’ın kurduğu planı Dört’ün nasıl öğrendiğini okuyoruz. Burada bir detay var ki sonunda oldukça güzeldi bana göre. Ki Uyumsuz kitabında neler olduğunu zaten biliyoruz. Bilmediğimiz, saldırı gerçekleşmeden önce Dört babasına gidiyor ve ona bu saldırı hakkında bilgi veriyor, ama babası ona inanmıyor. Zaten başka bir topluluğa gittiği için kızgın olduğu için Dört sadece vicdanen görevini yapmakla yetiniyor. Sonrasında da gerçekleşen saldırıyı Uyumsuz kitabında okuyoruz.

Diğer üç bölümde de kitaba özel Tobias’ın Tris’e olan duygularını okuyoruz ve sonrasında bitiyor.

‘’İlk Atlayan Tris!’’
‘’Dikkatli Ol Tris!’’
‘’İyi Görünüyorsun Tris!’’

Burası da on beş sayfa civarında. Kitabı okuyanlar için anlaşılacağı üzere içlerinde kısa kısa Tobias’ın duyguları var. Başta da dediğim gibi Dört’ün duygularını okumak güzeldi. Okumasak olur muydu bilmiyorum, en azından kitap bittikten sonra çerezlik bir anlatım oldu, hoşuma gitti. Şimdi gönül rahatlığıyla başka bir kitaba geçebilirim. Aslında ben de okumama gerek yok diye düşünmüştüm, ama okuduğumda da hoşuma gitti. Dört karakterini sevdiyseniz siz de okurken benim kadar memnun kalabilirsiniz.

Diğer Kitaplar;
1- Uyumsuz – Veronica Roth
2-Kuralsız – Veronica Roth
3- Yandaş – Veronica Roth
4- Dört – Veronica Roth (Koleksiyon Kitabı)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.