İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doctor Who 1. Sezon 5. Bölüm – World War Three (Üçüncü Dünya Savaşı) | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 15 Mart 2022

Doctor Who 1. Sezon 5. Bölüm – World War Three (Üçüncü Dünya Savaşı)

Christopher Eccleston – The Doctor (Doktor)
Billie Piper – Rose Tyler
Yazar: Russell T. Davies / Tür: Bilim Kurgu
Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2005

Tüm bu karışıklığın içerisinden Doktor sayesinde kurtulurlar. Doktor, soniktornavidasını kullanarak bulunduğu elektriksel akımdan çıkar ve o akımın uzaylılara geçmesini sağlar. Bu sayede tüm Slitheenlere etki ederek bir süre de olsa onları etkisiz hale getirir, ama bu sayede Rose’un, Harriet Jones’un, Jackie ve Mickey’nin kaçmasına zaman hazırlar. Doktor, başkanın içine girdiği uzaylı karşısında askerleri uyarır ve hızla odaya girerler, fakat uzaylılar çoktan insan görünümünü, almışlardır. Doktor, başkanın içerisine uzaylı girdiğini söylese de ne yazık ki kimse ona inanmaz. Öyle ki odada bulunan insanların elektrik akımı nedeniyle ölmesinin üzerine hepsini de Doktor’un öldürdüğü iftirasını atarak Başkan serbest kalırken, Doktor askerlerin hedefi haline gelir.

Doktor, Rose ve Harriet Jones hükümet binasının içerisinde bir yandan uzaylılardan bir yandan da askerlerden kaçarken güvenlikle çevrili toplantı odasına girerler ve orada savaşmaya başlarlar. Bu sırada dışarıda Jackie ve Mickey peşlerinde olan uzaylıdan kaçmaya çalışırlar. Jackie ve Mickey bir takım olurken, içeride mahsur kalan Doktor, Rose ve Harriet Jones’a yardım etmek için her şeyi yaparlar.

Bu esnada uzaylılar tüm önemli güçteki insanları etkisi altına almışlardır. Bu sayede çevrelerinde bulunan insanlar, insan görünümde oldukları sürece onlara bir şey yapamıyorlardır. Başbakan Doktor’un alehinde emirler yağdırırken kendi korkunç planlarından kimsenin haberi yoktur. Eğer kimse bir şey yapmazsa Üçüncü Dünya Savaşı başlayacaktır.

Uzun uğraşlar ve geçen zamanın ardından dünyayı istila etmek isteyen Siltheenlerden kurtulma yolunu bulurlar. Bunun tek bir çözümü vardır, o da hükümetin sahibi olduğu füzelerinden birini bulundukları binaya yönlendirmektir. Bu, herkes için zor bir karardır. Fakat sonunda doğru karar olduğunu düşünürler ve Mickey, bilgisayarından hükümetin şifrelerini hackleyerek füzeyi başbakanlık binasına yönlendirir.

Doktor, Rose ve Harriet Jones güvenlikli odadan sağ salim çıkarlar. Orada bulunan Slitheenler yok olurken, dünya da istiladan kurtulmuş olur, üstelik bu sefer birden fazla kişinin yardımıyla.

Uzaylı istilası son bulup her şey normale dönmeye yüz tuttuğunda Rose da bir karar vermek zorunda kalır. Jackie, kızının yanında kalmasını, gördüğü bu tehlikeler içerisinde olmasını istemez. Özellikle de etrafında uzaylı bir adamla… Ama Rose gitmekte kararlıdır. Her ne kadar tehlikeli olsa da yaşadığı bu deneyim karşısında kayıtsız kalamaz. Annesi dahil sevgilisi Mickey’i de geride bırakarak Doktor’un gizemli ve tehlikeli yolculuğuna başka gezegenlerde devam etmek üzere Tardis’e adım atar.

*

Doctor Who 1. Sezon 5. Bölüm Üçüncü Dünya Savaşı bölümü heyecan açısından oldukça güzeldi. 4. bölümün devamı niteliğinde olması aksiyonu daha bir etkili kılıyor. Efektler açısından 2005 yılına nazaran biraz rahatsız edici olsa da o dönemin şartları neticesinde izlerken bunu pek kafaya takmıyorsunuz. Ayrıca Harriet Jones’un üç dönem boyunca Londra’ya başkanlık yapacağını duymak da bir şekilde ilerleyen bölümlerde yeniden karşımıza çıkacağının bir göstergesi oluyor.

🔙 1. Sezon 4. Bölüm – Aliens of London (Londra’nın Uzaylıları)

1. Sezon 6. Bölüm – World War Three (Üçüncü Dünya Savaşı)  🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.