İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doctor Who 1. Sezon 4. Bölüm – Aliens of London (Londra’nın Uzaylıları)

Doctor Who 1. Sezon 4. Bölüm – Aliens of London (Londra’nın Uzaylıları)

Christopher Eccleston – The Doctor (Doktor)
Billie Piper – Rose Tyler
Yazar: Russell T. Davies / Tür: Bilim Kurgu
Yayınlanma Tarihi: 16 Nisan 2005

Doktor ve Rose, 1869 yılında Cardiff’te yaşadıkları olaydan sonra günümüze, 2005 yılının Londra’sına geri dönmüşlerdir. Rose ailesini özlemiştir, yeniden hayatını geçirdiği topraklara adım atmak ruh halini bir anda olumlu bir yönde değiştirmiştir. Doktor’a, tüm bu yaşananlardan sonra ne kadar süredir ortalarda olmadığını sorar. Doktor, sadece 12 saattir olmadığını öğrendiğinde daha da canlanır. Bu kadar kısa bir süre içerisinde birçok şey yaşamış olması onu şaşırmıştır, ama aynı zamanda da heyecanlandırmıştır. 12 saat içerisinde dünyanın sonuna ve 1869 yılına gitmiştir. Rose, Doktor ile tanışmanın verdiği sevinçle evine gittikten sonra bir terslik olduğu çok geçmeden anlaşılır. Rose, 12 saat değil, 12 ay ortalardan kaybolmuştur.

Rose’un annesi Jackie, kızını karşısında gördüğünde şok olur. Onun için kayıp ilanı vermiş, aylardır nereye gittiğine dair endişelenmiştir. Rose, bu durum karşısında ne diyeceğini bilemez. Bir zaman lorduyla yaşadıklarını annesine anlatamaz ki anlatsa bile buna inanmayacağını, aynı şekilde bunu kabul etmeyeceğini biliyordur. Bir şekilde bu durumu telafi etmek zorundadır. Rose ve Doktor, yeniden sıradan Londra hayatına ayak uydurmaya çalıştıklarında beklenmedik bir olay gerçekleşir. Londra’nın ünlü saat kulesi Big Ben’e, bir uzay gemisi çarpar ve Thames Nehri’ni boylar. Bu, Londra’nın kısa sürede karışmasına ve Doktor’un her zamanki gibi işleri eline almasına sebep olur.

Londra halkı, neler olduğunu anlamak için Thames Nehri’nin etrafına yoğunlaşır. Doktor ve Rose da, tıpkı diğerleri gibi olayı çözmeye çalışırlar, ama kalabalıktan neler olduğunu anlayamazlar. Diğer insanları gibi televizyondan detayları öğrenmeye karar verirler, başka çareleri yoktur. Denilene göre, nehre düşen gemiden bir uzaylının cansız bedeni çıkarılmıştır ve ekipler aracılığıyla hastaneye götürülmüştür. Halk panik içerisinde neler olacağını düşünürken yetkililerin cevapları bekleniyordur. Doktor, yaşanan olaylardan sonra boş durmak istemez. Bu uzay gemisinin nereden geldiğini öğrenmek için bir şeyler yapmalıdır.

Rose’u evinde bırakarak ondan habersiz gemiyi kullanın yaratığı kaldırdıkları hastaneye gider. Rose’u yeterince yorduğunu ve bu sefer bunu tek başına yapması gerektiğini düşünmüştür. Bir şekilde neler olduğunu anlamalıdır. Uzaylının cansız bedeni morga kaldırılmıştır, fakat bir terslik vardır. Domuz görünümlü yaratık korku içerisinde hastanede kaçmaya çalışırken bir asker tarafından öldürülür. Doktor, bu durumdan rahatsız olsa da tüm bunların sadece aracı olduğunu fark eder. Uzaylılar başka bir plan için Londra’ya gelmişlerdir.

Rose ve Doktor, yeniden bir araya geldiklerinde bambaşka bir yaratıklarla karşı karşıya olduklarını fark ederler. Bu yaratıklar Slitheen adında, kocaman gözlü yeşil yaratıklardır. Birkaç önemli insanın bedenine girerek Londra hükümet işlerinin arasına sızmışlardır, öyle ki Başkanın kılığına girmişlerdir. Bununla birlikte daha fazla insan bedeninde hapsolmak istemedikleri için istilaya başlarlar. Bir tanesi Jackie’nin evinde, iki tanesi de hükümet binasında Doktor ve askerlerin görüşme yaptığı esnada, bir tanesi de toplantı odasında Rose ve millervekili Harriet Jones’un bulundupu toplantı odasında mahsur kalmışlardır. Ardından kendi planlarını ortaya koyarlar. Başkanın binasında gerçekleştirdikleri toplantıda herkese birer yaka kartı, bir nevi çip yerleştirmişlerdir ve bu yaka kartlarını aktive ederler. Şimdi, bu yaka kartını takan herkes bu yaratıkların himayesi altına girmiştir. Londra’nın uzaylıları, Londra’yı işgal etmeye çok yakındır.

🔙 1. Sezon 3. Bölüm – Unquiet Dead (Huzursuz Ölü) | Dizi İncelemesi

1. Sezon 5. Bölüm – World War Three (Üçüncü Dünya Savaşı)  🔜

2 Yorum

  1. Selman Pınar Selman Pınar 7 Eylül 2022

    İncelemelere devam edecek misiniz?

    • İrem İrem Yazar | 7 Eylül 2022

      Merhaba, 5 ve 6. bölümler de mevcut, ayrıca yoğunluğumdan dolayı da bir türlü fırsat bulamıyorum bu aralar, ama en kısa zamanda yeniden devam etmeyi planlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.