İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doctor Who 1. Sezon 3. Bölüm – Unquiet Dead (Huzursuz Ölü) | Dizi İncelemesi

Doctor Who 1. Sezon 3. Bölüm – Unquiet Dead (Huzursuz Ölü)

Christopher Eccleston – The Doctor (Doktor)
Billie Piper – Rose Tyler
Yazar: Mark Gatiss / Tür: Bilim Kurgu
Yayınlanma Tarihi: 9 Nisan 2005

Rose, tüm bu tehlikenin içerisinde bir yandan eve gitmek istiyordur, fakat bir yandan da Doktor’un ona sunduğu heyecanın ve eğlencenin bir kere tadına bakmıştır. Tüm yaşananlardan sonra kim yeniden eski, sıkıcı hayatına geri dönmek ister ki?

Rose’da dönmedi ve Doktor ile birlikte yeni bir maceraya kollarını sıvadı. Bu sefer yolculuk geçmişe, 1860 yılına! En azından öyle olduğunu sanıyorlardı, ta ki kısa bir süre sonra nerede olduklarını anlayana kadar. Doktor ve Rose, 1869 yılının Noel akşamına adım atmışlardır. Dönemin giysileri, Noel’in verdiği kar ve güzel bir gece, 1869 yılında özellikle İngiliz yazar Charles Dickens’ın da aralarında bulunduğu zamanda en korkunç ne olabilirdi ki? Ama Doktor’un olduğu zamanda kötü şeylerin olmaması mümkün değildir.

Rose ve Doktor, sıradan bir noel geçireceklerini sanırken bağırışmaların ardından kendilerini o dönemin cenaze işleriyle uğraşan, Gabriel Sneed ve Gwyneth’in işlettiği bir levazımatçıda bulurlar. Bağırışmalar ise Charles Dickens’ın hikayeler anlattığı bir tiyatro salonundan gelmiştir. Ölen bir kadın ne olduğunu anlamadığı bir şekilde canlanmıştır ve etrafa kaos getirmiştir. Her şey o şekilde başlamıştır. Sonrasında Doktor, Sneed’den öğrendiği kadarıyla bunun daha önce de yaşandığını, ölülerin bu şekilde canlandığını söyler.

Doktor, o yaratıkların gaz canavarlarının evlerini kaybetmiş uzaylı yaratıklar olduğunu öğrenirler. Bunun için Sneed’in yardımcısı Gwyneth’in yardımı gerekiyordur. Kadının görü yeteneği vardır ve bir şekilde onun aracılığıyla bilgiler öğrenmişlerdir. Öyle ki evlerine dönebilmek için köprü niteliğinde onu kullanırlar. Gaz canavarlarıyla iletişim sırasında, birkaç kişi olduklarını söyleseler de sonrasında bunun yalan olduğunu anlarlar. İstila etmek için oraya gelmişlerdir ve bunun için kadını kullanmışlardır.

Doktor ve Rose çaresizlik içerisinde kapana kısılmışken Charles Dickens’ın yardımıyla son anda kurtulurlar, ama bu sefer mutlu sonla bitmeyecektir. Gwyneth’in fedakarlığı onları kurtaracaktır.

*

Doctor Who 1. sezon 3. Bölüm, Huzursuz Ölü bölümü sıradan, ama bir nebze güzeldi. Kısa gibi göründüğü için pek bir şey yazamadım, ama kurgu da olsa Charles Dickens’ı görüp en azından yazılarına dair bir şeyler duymak güzeldi. 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.