İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doctor Who 1. Sezon 1. Bölüm – ROSE | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 13 Ocak 2022

Merhabalar, uzun zamandır aklımda olan bir seriyle karşınızdayım. Doctor Who! Yıllardır hayranı olduğum, fakat Peter Capaldi’nin Doktor olmasından sonra nedense izlemeye ara verdiğim, yılların efsanesi Doctor Who’yu bölüm bölüm başlamış bulunuyorum. Elimden geldiğince izlediğimde paylaşmaya ve bölüme dair detaylar vermeye çalışacağım. Bu yüzden ne kadar sürede gelecek bilmiyorum, ama hızlı bir şekilde gelmesi için elimden geleni yapacağım.

Doctor Who 1. Sezon 1. Bölüm ile hadi bakalım, buyurun incelemeye. 🙂

Doctor Who 1. Sezon 1. Bölüm – ROSE

Christopher Eccleston – Doktor
Billie Piper – Rose Tyler
Yazar: Russell T. Davies / Tür: Bilim Kurgu
Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2005

+Ben doktor bu arada. İsmin ne?
-Rose.
+Memnun oldum Rose. Yaşamak için koş!

Yolculuğumuz İngiltere’de başlıyor. Doktor, zaman ve uzayda yolculuk yapabilen, türünün son örneği bir zaman lordudur. Zamanda yolculuk yapmasını sağlayan da mavi bir telefon kulübesi görünümlüdür. İsmi TARDİS. İngilizce, Time and Relative Dimension in Space, Türkçe olarak ise, Uzaydaki Zaman ve İzafi Boyut anlamına gelmektedir. Kendisine Doktor (The Doctor) diyen zaman lordumuz, yüzyıllar boyunca, tek başına yaratıklarla savaşmaktadır. Bununla birlikte yanında da Soniktornavida adında bir tornavida biçiminde her şeyi açabilen, gerektiğinde silah niyetine geçebilen bir nesne vardır.

Rose Tyler, annesiyle yaşayan, Mickey adında bir sevgilisi olan ve bir mağazada kat görevlisi olarak çalışan sıradan bir kızdır. Hayattan pek de bir beklentisi yoktur. Annesinin iteklemesiyle çalışıyor, bir şekilde hayatta kalmaya çabalıyordur. Bir gün, yine çalıştığı mağazada gününü tamamlarken, akşam olduğunda mağazanın deposuna iner. Arkadaşına bir şey vermek için onu ararken ansızın beklemediği bir şeyle karşılaşır. Plastik mankenlerin olduğu depo sessizdir, bir anda deponun kapısı üzerine kilitlenir ve tüm plastik mankenler hareket etmeye başlar. Hareketle etmekle kalmayıp Rose’u öldürmeye kadar gelirler ve son anda uzun boylu, yakışıklı Doktor’umuz (Doktor’un bu zamana kadar gelen 9. görünümü) ortaya çıkar ve onu canavalar, plastik mankenlerden kurtarır.

Rose, korku ve hayretler içerisinde oradan kurtulduğunda kafasında bir sürü sorular vardır. Neler olduğunu anlamıyordur ve bir anda çalıştığı bina patlar. Rose, hem işinden olmuştur hem de cevaplayamadığı bir sürü soruyla ortada kalmıştır. Şuan için yapması gereken en mantıklı şey evine gitmektir. Eve gittiğinde haberlerde yaşanan patlamanın neden çıktığına dair sorular vardır. Annesi de kızının hayatta kalmasına seviniyordur, en azından karakteri el verdiğince. Aynı zamanda da Rose’un o mağazada çalıştığını bilen arkadaşlarının meraklı aramalarına cevap veriyordur.

Ertesi gün olduğunda Rose, yaşadığı bu şaşırtıcı anıyı hala unutamıyordur. Neler olduğunu düşünüyordur, ama bir türlü mantıklı bir açıklaması yoktur. Sonrasında Doktor Rose’un evini bulur ve onunla bir süre kadar evde konuşur. Rose, bu karşılaşma karşısında aklındaki soruların cevaplanacağını düşünür, ama bu biraz zaman alır, çünkü dünkü plastik savaşı yeniden gün yüzüne çıkar. Dün, mağazadan kaçtıklarında canavar plastik mankenlerin bir kolu kalmıştır ve kol yeniden canlanarak Doktor ve Rose’a saldırır. Ondan sonra Doktor, Rose’a olanları olabildiğince anlatmaya çalışır. İlk olarak tam olarak bu plastiklerin neden canlandığını bilemez, ama sonrasında mantıklı bir açıklama yapar. Nestene Bilinci adı altında bir yaratık dünyaya saldırmıştır ve London Eye’da bir enerjiye sığınarak dünyayı yok etmeye karar vermiştir.

Bunun öncesinde Rose, Doktor’dan ayrıldıktan sonra erkek arkadaşı Mickey’nin evinde Doktor hakkında bir araştırma yapar. Bir adam, web sitesinde Doktor hakkında bir şeyler paylaşmıştır ve Clive adındaki bu adamın evine, daha fazla bilgi almak için gider. Adam gerçekten de bir süredir bu konu hakkında araştırma yapıyordur. Araştırmalarına göre, dünyada bir tehlike olduğunda Doktor her an orada bulunuyordur ve yıllardır bu böyle devam etmektedir. Bununla birlikte Rose’u uyarır. Doktor gerçekten de mavi kulübesiyle ona göründüyse dünya gerçekten de tehlikelidir.

Öyle de oldu. Rose, Clive ile görüşme yaparken arabada bekleyen Mickey, kapının önündeki plastik çöp kutusunun hareket ettiğini fark eder ve içinde bir hayvan olduğunu sanarak yanına gider. Kapağına dokunup açtığında hiçbir şey olmadığını fark eder, rahatlar, fakat yanlış giden bir şey vardır. Parmakları plastik çöp kutusunun kapağına yapışmıştır ve kendisini bir türlü kurtaramaz. Plastik çöp kutusu onu yutar. Rose, arabaya geldiğinde hiçbir şeyin farkına varmaz. Mickey arabada oturuyordur, ama aslında onun kopyalanmış halidir. Plastik canavarlar Doktor’un peşindedir ve Rose’un aracılığıyla onu bulmaya çalışıyorlardır.

Rose ve plastik Mickey yemeğe gittiklerinde Doktor yeniden imdadına yetişir. Rose, erkek arkadaşının plastiğe dönmesine de üzülmeli yoksa onun kendisine saldırmasına mı karar vermez. Doktor ile oradan kaçarlarken TARDİS’in içine girerler. Rose, ilk olarak küçücük mavi bir telefon kulübesine girip de nasıl hayatta kalacaklarını anlayamaz, ama sonrasında içine girdiğinde yeniden hayrete kapılır. İçi, dışından daha büyüktür. O bir zaman makinesidir. Zamanda yolculuk yapıyordur.

Doktor, bu plastik canavarların nereden geldiğini anlamak için Mickey’nin plastik kafasını alır ve TARDİS’e bağlar. Bu sayede TARDİS, bu yaratıkların en yakın mekanına onları getirecektir. Uzun bir uğraş sonucu sonunda fark ederler. Nestene Bilinci London Eye’in enerji vericisine saklanmıştır. Rose ile birlikte oraya gittiklerinde canavar magma şeklinde oradadır. Mickey’de oradadır ve ölmemiştir. Bu sefer Doktor’un onu yok etmek için bir planı da vardır. Elinde onu yok edecek bir antiplastik malzeme vardır. Tek yapması gereken şişe içindeki mavi, antiplastik sıvıyı içine boşlartmaktır. Doktor, ilk önce barışçıl bir şekilde onunla konuşarak uzlaşmaya varmaları yönünde ikna etmeye çalışsa da başaramaz. Nestene Bilinci insanlığı yok etmek için harekete geçer. London Eye sayesinde vericisini çalıştırır ve tüm şehirdeki plastik mankenlerin canlanması için sinyal gönderir. Kısa sürede korkunç bir kaos başlar. Plastikler etrafa ateş ediyor, şehri yağmalamaya başlamıştır.

Doktor ise iki plastik tarafından yakalanmıştır. Elinden hiçbir şey gelmiyordur. Rose ve Mickey ise korku içinde oldukları yerde kalmışlardır. Nestene Bilinci aynı zamanda TARDİS’i kopyalamaya başlamıştır. Eğer bunu başarırsa ellerinde dünyayı kurtarmaya yarayacak hiçbir şey kalmayacaktır. Neyse ki Rose harekete geçer ve antiplastiğin magmanın içine dökülmesini sağlayarak insanlığı kurtarır.

Tardis’e atlayarak patlamakta olan yerden uzaklaşırlar. Rose’un evine yakın bir alana geldiklerinde ayrılmak zorunda kalırlar. Mickey korkudan ne yapacağını bilemez bir halde kalırken, Rose heyecan içerisindedir. Yaşadığı bu his olağanüstüdür, ama bir yandan da annesini ve erkek arkadaşı Mickey’i bırakmak istemez. Doktor, ona iki seçenek sunmuştur ve Rose, kalmayı tercih etmiştir. İkisinin de içinde buruk bir vedayla birbirlerinden ayrıldıklarında Doktor birkaç saniye sonra geri gelir ve Rose ve Doktor macerası hız kesmeden başlar!

<3

1. Sezon 2. Bölüm – The End of the World (Dünyanın Sonu)  🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.