İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çığlık – Becca Fitzpatrick; Gerçekler Yok Edebilir | Kitap İncelemesi

Overall
4.5
  • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Nora Grey, her şeyden kurtulmuş, tam sevdiği adam Patch’e kavuşmuştu ki baş melekler yüzünden her şey yine alt üst olacaktır. Nora’nın melekler ve Nefilimlerle çevrili hayatı beklediğinden de tehlikelidir.

Kitabın Günümüz Yayınevi: Pegasus
Kitabın Yazarı: Becca Fitzpatrick
Yayınlanma Tarihi: 2015
Sayfa Sayısı: 408
Tür: Aşk/Fantastik

”Seninle olmak hiçbir zaman yanlış gelmedi. Doğru yaptığım tek şey buydu. Sen doğru yaptığım tek şeydin. ”

Hush Hush serisinin ikinci kitabı Çığlık, öyle bir yerde bitti ki şuan kitap hakkında ne yazacağımı bilmiyorum.

Öncelikle ilk kitabından daha aksiyonlu gibi geldi, ama yine de o kadar da değildi. Açıkçası bilmiyorum, itiraf etmem gerekirse kafam bu konuda biraz karışık. Sanırım karakterler ve olay örgüsü konusundan spoiler vermeden açıklama yapamayacağım çünkü olaylar baya yavaş ilerliyor ve bu şekilde tek kitap halinde inceleme yazarken bazı konuları atlayamayacağım. Bu yüzden serinin ikinci kitabı Çığlık hakkında hızla konusuna geçmek istiyorum. Çünkü önümüzde daha okunması gereken iki kitap var.

DİKKAT SPOİLER İÇEREBİLİR:

Nora Grey ve Patch’in yürümesi gereken daha çok yol vardır. Nora Grey, Coldwater Lisesi’nde, Nefilim Chauncey ile yaşadığı olaydan sonra hem onun ölmesine sebep olmuş hem de Patch’in kanatlarının yeniden baş melekler tarafından verilmesine olanak sağlamıştır. Patch aşkı uğruna insan olmaktan vazgeçmiş, kanatlarını aldığında Nora’nın koruyucu melek görevine atanmıştır. Baş melekler tarafından verilen bu görev Patch’i melekler kapsamında daha fazla gözler önüne sermiştir. Çünkü koruyucu melek olmasının yanında Patch, koruduğu insana duygusal bir bağ kurmamalıdır. Aynı şey karşı taraf için de geçerlidir. Ve bu durum Patch ve Nora için katlanılabilir bir şey değildir.

Nora, Patch’in melek olmasının yanında kendisine olan duygularının da eskisinden daha anlaşılmaz olduğunu fark eder. Bu belirsizlik onu Patch’den ayrılmaya zorlar. Patch’in kendisini kullanıyor olma düşüncesi damarlarında bir alev gibi gezerken bu alev her ikisini de ister istemez yakıyordur.

Nora, beklenmedik bir şekilde aşkından vazgeçerken Patch’in bu konu hakkında hiçbir açıklama yapmadan öyle çekip gitmesi rahatsızlığını iki katına çıkartır. Patch’in, sonrasında Nora’nın azılı düşmanı Marcie ile birlikte vakit geçirdiğini fark ettiğinde yapılması gereken şeyleri biliyordur. O sırada, Nora’nın çocukluk arkadaşı Scott Parnell şehre gelerek ona ve annesine sürpriz yapar. Fakat Nora’nın Scott ile pek parlak bir geçmişi yoktur. Nora’nın gözünde onun gelmesi hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Tabii onu görene kadar…

Scott’ın tuhaf aurası Nora’yı etkisi altına alırken Nora, farkında olmadan ve bir nebze de olsa Patch’in yaptığını ona ödetmek için Scott’la vakit geçirmeye başlar. Tabii meleklerle çevrili bu şehirde Nora Grey’in rahat bir nefes alabilmesi pek mümkün değildir.

Nora, Patch ile ayrıldıktan ve Scott ile vakit geçirmeye başladıktan sonra fark etmediği tehlikelerin içine sürüklenir. Bunlardan kimisini kendi başına açsa da bu tehlikeler oldukça korkunçtur. Başına gelen türlü olaylar çerçevesinde birçok gerçeği öğrenirken bu gerçeklerle nasıl baş edeceğini bilemez. En çok da ailesi hakkındaki gerçekleri öğrenmek onun sarsılmasına sebep olur. Baş melekler ise kural ihlali sonucunda Patch’i cehenneme göndermeye kararlıdır. Tüm bunlarla baş etmeye çalışırken Nora ve Patch’in birbirine bağlanmış kalpleri yine bağlarını kuvvetlendirecek, yaşadıkları hayatlarının sebebi olacaktır.

*

Çığlık kitabı hakkında yazdığım bu yazıdan sonra azıcık rahatlamış hissediyorum. En azından bu sefer kitap hakkındaki düşüncelerimi net bir şekilde sarf edebileceğimi düşünüyorum ki yazıyı fazla spoiler vermeden yazdıktan sonra detaylarını hatırlıyorum. Kitap gerçekten de iyi yazılmış. Düşünülerek ve üzerinde durularak yazılmış ve sonu göz önüne alındığında son iki kitabın daha da heyecanlı olacağını düşünüyorum. Gerçekten çok iyiydi! Özellikle aslında Patch’e çok fazla yer vermeyip de konunun yine Patch ile alakası olması detayını şuan düşündüğümde gerçekten zekice yazılmış bir kitaptı.

Yeni gelen karakterler hikâyenin ilerlemesine sebep olmuş. İlk kitapta Jules ve Elliot vardı. Çığlık kitabında da Scott ve Rixon var. Her ikisinin kaderi de aynı şekilde ilerliyor. Her kitapta yeni karakterler görevlerini yapıp gidiyorlar, üçüncü kitapta kimler gelecek açıkçası merak ediyorum. Bir de Dedektif Basso’nun da hikâyede büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Tıpkı Hank Millar gibi. Onu da önümüzdeki kitaplarda göreceğiz diye düşünüyorum, bakalım doğru çıkacak mı?

Ayrıca bir türlü bahsedemiyorum, ama Vee ve Nora’nın arkadaşlıkları gerçekten de çok güzel. Bir insanın gözü kapalı güvenebileceği bir arkadaşının olması gerçekten şu dünyada verilebilecek en büyük nimetlerden birisi. Hoş, Nora hala Vee’ye olup bitenlerden detaylıca bahsetmemiş olsa da ben inanıyorum ki üçüncü kitapta Vee her şeyi öğrenecek. Seri, Vee’nin her şeyden habersiz bir şekilde bitmemeli.

Diğer Kitaplar
1 Fısıltı – Becca Fitzpatrick
2 Çığlık – Becca Fitzpatrick
3 Sessizlik – Becca Fitzpatrick
4 Final – Becca Fitzpatrick

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.