İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Call of the Sea; Deniz Seni Çağırıyor! | Video Oyun İncelemesi

Son güncelleme tarihi 8 Eylül 2021

Merhabalar, bugün Out of the Blue tarafından geliştirilen ve Raw Fury tarafından yayınlanan bir macera video oyunu olan Call of the Sea oyunundan söz edeceğiz. İncelemesini yapıp yapmamakta biraz tereddüt ettim, fakat PintiPanda‘dan izlediğim kadarıyla oyunun konusunu beğendiğim için çorba da biraz benim de tuzum olsun istedim. Belki incelememi okuyanlar için yumuşak bir başlangıç olur oyuna dair.

Call of the Sea, 1930lar da geçiyor. Norah adındaki bir kadının adada kaybolduğunu düşündüğü kocasını aramak için gizemli bir adaya gitmesiyle şekilleniyor. Öyle ki Norah, bir süredir rüyalarında garip imgeler görüyordur. Bir denizde yüzdüğünü, suların kendisine seslendiğini işiyordur. Sonra da çok sevdiği kocası Harry’nin kaybolmasıyla ipuçlarını takip ederek, Güney Pasifik’te bulunan adaya yol almıştır. Bu adada ortaya çıkarılmayı bekleyen birçok sır vardır ve sırlar, Norah’ın kaderini sonsuza kadar değiştirecektir.

Norah karakterini, Firewatch ve Walking Dead’in birinci sezonlarında karşımıza çıkan Cissy Jones seslendiriyor. Oyunun ilk sahnelerinde Norah’ın kim olduğunu keşfediyoruz. Açılışında kendimizi derin sularda buluyoruz ve bize seslenen birinin izinden gidiyoruz. Oyunun mekanikleri ve garfikleri oldukça güzel. First person, birinci şahıstan oynanan bir oyun olduğu için yüzerken tatlı bir huzur oluşuyor oyuncunun ruhunda. Genel de karakterlerin göründüğü, third person oyunlardan hoşlansam da, tıpkı Long Dark, Metro gibi first person oyunlarda oyuncuyu kurgunun içine dahil etmek fazlasıyla kolay oluyor ve hikayede ilerlemek, birkaç saat de olsa unutulmayacak bir deneyime sebebiyet veriyor.

Norah, bir süredir ailesinden kalan bir hastalıkla savaşıyordur. Ellerinde kahverengi, garip benekler vardır ve bunları saklayabilmek için eldiven takıyordur. Kocası Harry’nin tüm bunlardan haberi vardır. Bunların nereden geldiğini bilmeseler de tek bir şey biliyorlardır, bu da Norah’ı gün geçtikçe güçten düşüreceğidir. Harry, karısını iyileştirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya hazırdır. Tüm bunların çaresini bulabilmek için Güney Pasifik’te bir adaya gitmiştir, fakat bu yolculuktan geri dönememiştir. Hatta Norah’a gönderdiği ipuçlarından onun öldüğü dahi düşünülüyordur.

Norah, kocasının öldüğünü düşündüğü anda onu aramak için vakit kaybetmeden gizemli adaya gider. Bu adada geçirdiği yolculukta hem kendisini keşfedecek hem de adaya ne kadar da yakın olduğunu şaşırtıcı bir şekilde fark edecektir. Adaya adım attığı ilk andan itibaren buranın kendisine hiç de yabancı gelmediğini fark eder.

Güzelliklerle dolu tropik bu adada bulmacalarla ve Norah’ın geçmişiyle alakalı bir sürü ipuçları keşfediyoruz. Call of the Sea, şiddet içermiyor ve macera odaklı bir anlatıma sahip. Norah ile birlikte adadaki karmaşık, ama zekice kurgulanmış birçok bulmacayı çözerken hem onun aşkının derinliğini hem de hastalığının göründüğü kadar sıradan olmadığını keşfediyoruz. Bu keşif biz oyuncular için harika bir deneyim haline geliyor.

Bulmacalar öyle zekice kurgulanmış ki yapabilmek için epey bir zaman gerekiyor. Başta da söylediğim gibi, ben oyunu çok sevdiğim yayıncı olan PintiPanda, Tuna abimden izledim. Canlı yayında oynadığı için bilemediği çoğu bulmacayı izleyicilerine sorarak altı saat civarında bitirebildik oyunu. Bazen keyifli bazen de tilt eden bulmacalar sayesinde Norah’ın ilginç geçmişine şahit oluyorsunuz. Zorlu bulmacalardan sonra oyunun sonunda kendisi hakkında her şeyi keşfeden Norah iki seçenek arasında sıkışıp kalıyor. Biz oyunculara da zorlu iki seçenek sunuyor. Öyle ki bu iki seçenek çerçevesinde aslında kocası Harry’nın her şeyi bildiğini, bu adaya onu bilerek getirdiğini keşfediyor. Ne olursa olsun karısının acılar içerisinde ölmesine göz yummayan fedakar bir koca…

Norah tüm bunları öğrendiğinde ne yapacak? Ya sevdiği adamın yanına dönüp hayatına hastalığı ile birlikte devam edecek, kocasının fedakarlığını göz ardı edip bir süre sonra da acılar içerisinde hayatını sonlandıracak. Ya da geldiği bu adada keşfettikleriyle aslında benliğinin adaya ait olduğunu kabullenerek Harry ile yaşadıklarını geçmişte bırakıp sonsuza kadar adada kalacak. Bu zamana kadar yaşadıkları da her iki taraf için hatırlandığında tatlı bir anıya dönüşecek.

Call of the Sea, hem bulmacaları hem de kurgusuyla gerçekten de zekice hazırlanmış bir oyun. Steam‘den oynamak isteyenler için şuan 24 TL’den satın alabilirsiniz. Xbox’u olan arkadaşlar için de gamepass aracılığıyla bir çok oyun gibi bu oyun da bedava. Gamepass hakkında Xbox’un internet sitesinden gerekli ayrıntıları görebilirsiniz. Şahsen Xbox’ım olsaydı aylık bir miktar ücret ödeyerek gamepasse katılır, Call of the Sea gibi harika oyunları deneyimlerdim. 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.