İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Süreliğine Tanrı Olabilseydin Ne Yapardın?; Bruce Almighty | Film İncelemesi

Son güncelleme tarihi 30 Ağustos 2020

Overall
4.5
 • Filme Verdiğim Puan
Sending
User Review
94% (1 vote)

Konusu

Tanınmış bir televizyon muhabiri olan Bruce Nolan’ın hayatında her şey istediği gibi ilerlemiştir. İşlerin yolunda gitmediği bir günün sonunda, kendini kaybedip tanrıya isyan etmeye başlayan Nolan, hiç de beklemediği şekilde bir karşılık görür. Her sızlanmasında tuhaf olaylarla karşılaşan Bruce, bir gün sıradığı bir şekilde tanrıyla karşılaşır. Tanrı bir insan silüetinde Nolan’a görünür ve bu şikayetçi kuluna sıradışı bir planla dersini vermeye karar verir.

 • Çıkış Tarihi: 2003
  Ülke: ABD
  Yönetmeni: Tom Shadyac
  Süresi: 1 saat 41 dakika
  Kategorisi: Komedi/Fantastik
  IMDb Puanı: 6,7

Her filminde olduğu gibi bu filmini izlerken de kahkahalarınızı tutamayacaksınız. Her dakikasıyla eğlenceli her dakikasıyla asla bitmesini istemeyeceğiniz bir komedi, Bruce Almighty filmi. Türkçe adıyla Aman Tanrım da diyebilirsiniz. Aranızda Jim Carrey‘nin filmlerini sevmeyen var mı bilmiyorum, ama eğer varsa yazımın henüz başında sayfadan ayrılabilirler. Belki övgülerim çerçevesinde yazdıklarımı abartılı bulabilirler, ama bir Carrey hayranı olarak, henüz düşüncelerimi kelimelere dahi dökemiyorum.

Bruce Almighty’i ikiden fazla kere izledim ve her defasında da sanki ilk defa izliyormuş gibi eğlendim. Aynı zamanda filmin ikinci filmi de var, ama ben ikinci filmini pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Bu yüzden ilk filmine dair incelemesini yapmak istedim. Eğer ilgilenenler varsa ve hala izlemediyseniz Bruce Almighty’den sonra bir de Evan Almighty var. Bu bir devam filminden çok, ilk filmde gördüğümüz, Bruce ile aynı televizyon şirketinde çalışan ve onun rakibi olan Evan Baxter’i konu alıyor. Konu itibariyle hoş, ama hiç yapmasalardı da olurdu.

Şimdi, Bruce Almight filminden kısaca bahsetmek istiyorum. Bruce tanınmış bir televizyon programının muhabiridir. Hayatında her şey yolunda gitmektedir. Grace adında sevdiği bir kız arkadaşı, severek yaptığı bir işi vardır. Fakat güzel şeyler sonsuza kadar gitmediği için Bruce’un hayatı da beklenmedik bir şekilde alt üst olur. Bu olayların ardından Bruce tanrıya isyan ederek onun varlığını sorgulamaya başlar. İşler de, tam o anda bambaşka bir boyuta varmıştır. Bruce, tanrıya dair serzenişine beklenmedik bir şekilde karşılık görür. Artık bir süreliğine Tanrı Bruce Nolan’dır. Bu durum Bruce’u ilk başta şaşkına çevirse de gerçekten de yetenekleri olduğunu fark eder. Ve yeteneklerini fark etmesi ile heyecanını görmezden gelemez.

GÖZ ATIN: Geçmişin Peşini Asla Bırakmaz; 23 Numara | Film İncelemesi

Bir süre kadar her şey yolundadır. İstediği her şeyi yapabiliyor, ne dilerse onu alabiliyordur. Fakat bir süre sonra insanlardan gelen bir takım dua seslerini işitmeye başlar. O sırada da eğlence sona ermiştir. Ne yapacağını bilemeyen Bruce kafasındaki sesleri durdurabilmek için planlar kurmaya başlar, bu şekilde yaşayamamaktadır. Bir süre sonra bunun çözümünü bulur, ama bunu da diğer şeylerde olduğu gibi eline yüzüne bulaştırır. Aynı zamanda başında başka bir dert daha vardır, o da Grace ile araları bozulmuştur. Grace bir süredir Bruce ile beraber olduğu için evlenme planları kurmak ister, ama Bruce bir türlü buna yanaşmamaktadır. Aynı zamanda Tanrı olduğunu kimseye söyleyemediği içinde de evlilikten çok daha başka sorunları vardır. Bruce yüce güce sahip olduğu için her şeyi yapabilmektedir. Bunların arasında da Grace’in aşkını güçleri ile yeniden kazanmak ister, fakat bilmediği bir şey vardır. O da, insan iradesinin herhangi bir güç ile kontrol edilemeyeceğidir.

Bruce hem tanrıcılık oynayıp hem de Grace’in aşkını kazanmak için elinden geleni yapacaktır. Fakat tüm bunlar hiçbir zaman istediği gibi olmayacaktır.

Kafanızda herhangi bir ön yargı oluşturmadan izlemeniz gereken son derece eğlenceli bu filmi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Benim gibi çok sevecek misiniz bilmiyorum, ama pişman olmayacağınızı umuyorum. Daha sonra, dilerseniz sağ tarafta gördüğünüz sosyal medya hesaplarımdan görüşlerinizi bana bildirebilirsiniz. Keyifli seyirler. 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.