İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Biohackers 1&2. Sezon; Bilimde Her Şey Mübahtır! | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 1 Ekim 2021

Merhabalar, harika bir tekno-gerilim televizyon dizisiyle karşınızdayım.

Kısa sürede biten ve izlerken birçok duyguya geçiş yapmamızı sağlayan Alman yapımı Biohackers dizisi Christian Ditter tarafından yaratılan, 20 Ağustos’ta, 2. Sezonu da 9 Temmuz 2021 tarihinde Netflix’de yayınlanmaya başladı. Biz de hazır iki sezon varken ve kısa sürede bitirebilecek bir dizi arıyorken izlemememiz için herhangi bir sebep olmadığını düşündük. Dizide şuan için 2 sezon itibariyle toplam 12 bölüm mevcut. 3. sezonun onay alıp almadığına veya ne zaman çıkacağına dair herhangi bir bilgiye sahip değilim. Öğrendiğim anda yazımı güncelleyeceğim.

Biohackers, Almanya’nın en iyi üniversitesine giren Mia Akerlund adındaki bir tıp öğrencisinin geçmişte yaşadığı bir trajedinin neden kaynaklandığını açığa çıkarmasını konu alıyor.

Mia Akerlund, Freibug Üniversitesi’ne başarılı bir tıp öğrencisi olarak girmiştir. Çok geçmeden, burada okulda profesör olan Profesör Tanja Lorenz’in asistanı Jasper ve onun oda arkadaşı Nikas ile tanışır. Mia, Profesör Lorenz’in de içinde bulunduğu genetik değiştirme deneyleri hakkında ilgili olduğunu kısa sürede kanıtlar. Bununla birlikte erkek kardeşinin küçük yaştaki ölümünü de araştırma yapıyordur. Tüm bunlar çerçevesinde kendisi ve kardeşi hakkında çarpıcı gerçekler öğrenecek, ailesinin başına gelenlerin sorumlusundan intikam almadan durmayacaktır.

İçinde bulunan cesaret ve intikam ruhu Mia’yı beklemediği noktalara sürükleyecek, güçlü kararlar vermesine sebep olacaktır. Bu kararlar sonucunda başına neler geldiğini umursamadan güçlü adım atacaktır.

Biohackers kısa sürede bitirebileceğiniz bir akıcılığa sahip. Genel kurgusu itibariyle bilimle ilgileniyorsanız çerez nitelikte ve sizi meraklandıracak içeriklere sahip. Açıkçası Mia karakterini sevdiğimi söylemek istiyorum. Fazlasıyla cesur ve kararlı. Dizi boyunca neler yaşarsa yaşasın tek bir noktaya odaklanıyor ve istediğini elde etmeden durmuyor. Günümüzde böyle güçlü kadın karakterleri görmek beni mutlu ediyor. Aynı şekilde başarma duygusu yüceliyor insanda ve inandığın şey uğruna savaşmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

2 sezon boyunca biyolojik ve genetikle alakalı birçok şey öğreniyoruz ve Profesör Lorenz’in Mia’ya, aslında gerçek adı Emma, neler yaptığını gözlemliyoruz. 1. Sezon karakterleri tanımak ve Mia’nın başına neler geldiğini, neden bu şekilde bir yol izlediğini seyrediyoruz. Profesör Lorenz’e yakın olabilmek için insanları kullanmaktan çekinmeyen ve aslında inandığı şey uğruna savaşan savaşçı bir kızı izliyoruz.

1. Sezon, Mia’yı trende, Niklas ile otururken insanların bir anda bayılmasından sonra başlıyor. Sezonun sonu da yine aynı trende Mia’nın hasar almış bir şekilde uyandığını ve kendisini Emma olarak tanıttığı noktada alıyoruz ve trendeki insanları kurtarma çabasında hareket ettiğini görüyoruz.

Profesör Lorenz’in çalışmaları içerisinde kendisinin Home Deus projesi kapsamındaki çocuklardan birisi olduğunu ve genetiklerinin değiştirilerek hastalığın tamamen ortadan kaldırıldığını fark ediyoruz. Bu uğurda ne yazık ki küçük kardeşi Ben de diğer birçok çocuk gibi feda edilmiş oluyor. Sadece kendisi hayatta kalıyor ve bağışıklık sistemi yüksek seviyede olduğu için projenin tek hayatta kalanı kendisi gibi görünüyor. Mia’nın kendisi ve kardeşi hakkında öğrendiği gerçekler onu şaşkına uğratsa da şimdi yapması gereken şey arkadaşı Niklas’ın da içinde bulunduğu trendeki hastaları iyileştirmektir. Tabii bu sırada da profesör Lorenz’in yıllar önce yaptığı bu yasadışı projeyi de ifşa etmek için her şeyi yapmak zorundadır.

Mia yaşadığı onca şeyden sonra Lorenz’in yasadışı yürüttüğü projeyi ve onun ününü paramparça eder, ama bilmediği bir şey vardır. Birlikte çalıştığı adam ondan daha korkunçtur.

1. Sezon Mia’nın Profesör Lorenz’i ifşa etmesiyle sonlansa da asıl olaylar şimdi başlıyordur. 2. Sezon başladığında Mia bir laboratuvar da şuan bulunduğu ortam hakkında hiçbir şey hatırlamayarak uyanır. Tabii biz izleyiciler de o an ne oluyoruz diye tıpkı Mia gibi şaşkınlıkla karşılıyoruz. Birinci bölümü tüm bu şaşkınlık ve hayal kırıklığı ile izledik annemle ve bir süre ara vermek zorunda kaldık. Her neyse, Mia şuan yaşadığı evi, arkadaşları ve yaşananlar hakkında hiçbir şey bilmiyordur. Ev arkadaşları ile yaşadığı eve gittiğinde tadilatta olan bir evle karşılaşır ve evde başkaları yaşıyordur.

Kafa karışıklığı giderek artarken bir süre arkadaşlarının yardımıyla yaşadığı üç ayı hatırlamadığını fark eder. Birileri beynine bir şey yapmıştır ve hatırlamaya çalıştığı anda başı ağrıyor, burnu kanıyor ve rahatsız edici sesler duymaya başlıyordur. Kaçırıldığı adamlar beynine bir şeyler yapmıştır ve bunu öğrenmeden rahat etmeyecektir.

2. Sezon daha aksiyon ve neler olduğunu bilme çabasıyla geçti diyebilirim. Artık karakterleri biliyorduk ve Mia gibi başına neler geldiğini anlama odaklı izlemeye devam ettik. İkinci sezon da birinci bölümünden sonra bir akşam da bitti. Birinci sezona göre olayların fazla olduğu, bir şeylerin neden böyle olduğunu anladığımız bir sezon oldu. Tabii öyle bir yerde bitti ki yine üçüncü sezonda bizi ve Mia’yı bambaşka bir yolculuk bekliyor.

Yazımda elimden geldiğince derin spoilerlar vermemeye özen gösterdim, ama spoiler vermeden de diziye dair görüşlerimi yazamıyorum takdir edersiniz ki. Bu aralar kafam biraz karışık, çok fazla şey düşünüyorum. Oradan oraya atlayan bir yazı olduysa kusuruma bakmayın lütfen. Bir dahaki incelemelerimde daha verimli ve anlaşılır olacağıma emin olabilirsiniz.

Son olarak dizi karakterlerini de buraya bırakıyorum ve yazımı sonlandırıyorum. Hala izlemediyseniz Biohackers dizisini izleyin, seveceksiniz. En azından benim yazımdan daha çok seveceğinize eminim. 🙂

KARAKTERLER

  • Luna Wedler (Mia)
  • Thomas Prenn (Niklas)
  • Adrian Julius Tillmann (Jasper)
  • Jessica Schwarz (Profesör Tanja Lorenz)
  • Jinx Xiang (Chen-Lu)
  • Caro Cult (Lotta)
  • Sebastian Jakob Doppelbauer (Ole)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.