İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilinmezliklerle Adım Adım Yüzleşmek; Harry Potter ve Melez Prens | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 21 Ekim 2021

Overall
5
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Harry’i bu yıl, Hogwarts’a geldiğinde çok daha farklı sorunlar beklemektedir. Okul başlamadan önce Profesör Dumbledore’la yaptığı görüşmede çeşitli sorun sinyalleri çalarken Voldemort’un dönüşü verdiği korkular da, okulda eskisinden fazla yayılmıştır. Aynı zamanda, bu kargaşa Muggle Dünyası’nda da baş göstermiştir. Harry, hem bu durumla başa çıkmaya çalışırken hem de Slytherin öğrencisi, Draco Malfoy’un ne işler karıştırdığını öğrenmeye niyetlidir.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
  Orijinal Adı: Harry Potter and Half Blood Prince
  Kitabın Yazarı:
   J. K. Rowling
  Kitabın Basım Tarihi: 2005
  Sayfa Sayısı: 596
  Kategorisi: Fantastik

konusu

‘’… Bir cesedin korkulacak hiçbir tarafı yoktur Harry, tıpkı karanlığın korkulacak hiçbir tarafı olmadığı gibi.”

Okul başlamadan önce, her zaman olduğu gibi Kovuk’a gitmesi gereken Harry, bu sefer Dumbledore’un sayesinde bizzat Dursley’lerden alınarak Kovuk’tan önce birlikte vakit geçirirler. Dumbledore, her sene olduğu gibi bu sene de Hogwarts’a Profesör getirmek için çabalara girer. Bu Profesör de, eski Hogwarts Slytherin Bina başkanı Horace Slughorn’dur. Bunun için de Harry’e ihtiyacı olduğunu düşünür ki, her zaman olduğu gibi, bu düşüncesinde de yanılmaz. Aynı zamanda Harry, Dumbledore sayesinde ilk kez, Cisimlenme deneyimine sahip olmuştur.

Okulun açılmasına kısa bir zaman kala Weasley’ler ve Hermoine ile birlikte altıncı sınıf alışverişi için Diagon Yolu’na giden Harry, Weasley ikizleri, Fred ve George’un Weasley Büyücü Şakaları Dükkanı’nı da muazzam yaptıklarını görür. Alışveriş sırasında Harry, Draco Malfoy’un garip davrandığını fark eder. Bu durumu yakından gözlemek için harekete geçer, ama pek bir şey yakalayamaz. Sadece onun, karanlık bir mekân olan Borgin & Burkes adında bir dükkâna girdiğini görür ve bu bile Harry, Hermoine ve Ron’un şüpheci düşünmesine neden olur.

Harry, Hogwarts Ekspresi sırasında kompartımanda Draco’nun ne işler çevirdiğini merak etmektedir. Bunu öğrenmek için vakit kaybetmeden harekete geçer, bu hareketi az kalsın başına son derece büyük olaylar açılmasına neden olacaktır, ama her zaman olduğu gibi Harry yine kıl payı kurtulur.

Açılış şölenine kıl payı yetişir ve yeni okul yılında, Horace Slughorn’un Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenliği yapacağını düşünen Harry, bu düşüncesinin yersiz olduğunu görür. Her sene Profesör Snape’in yaptığı İksir dersini Profesör Slughorn verecektir ve Profesör Snape’de kendisine her yıl hak ettiğini düşündüğü konuma yerleşmiştir.

Harry’nin başına sorunlar gelmeye devam etmektedir. İksir dersinde, Melez Prens adında birisinin ‘İleri İksir Yapımı’ kitabına rastlar ve içerisinde yazılı olan notlar sayesinde İksir’de beklemediği bir konuma yükselir. Hepsi de, kim olduğunu bilmediği, sadece unvanının Melez Prens olduğunu bildiği kişi sayesinde başarır.

Harry, yoğun ders yılı içerisinde Draco Malfoy’un neler çevirdiğini öğrenmeye çalışırken Okul Müdürü Profesör Dumbledore’dan da özel dersler alacaktır. Bu dersler, Dumbledore’un Harry’i düşünseli sayesinde geçmişe götürerek geleceğe hazırlama planlarının parçasıdır. Harry, yine arkadaşlarıyla başına gelen sorunlarla baş etmeye çalışır, ama Voldemort’un dönüşü, onun sevdiği insanların kaybına yol açmaya devam edecektir.

yorum

Altıncı kitabını da bitirdim…

Harry Potter ve Melez Prens…

Ne söylemem gerekiyor ki? Ah, aslında söylemem gereken çok şey var biliyorum, ama nereden başlayıp da hangi şeyleri söylemem gerektiğini bilmiyorum. Diğer kitaplarının yorumunu yaptığımda da her zaman aynı duyguyla baş etmeye çalışıyorum ve yazmam gereken kelimeleri toparlamakta zorlanıyorum. Harry Potter… Sanırım, filmlerini defalarca izleyip, kitaplarını henüz okuyor olmak beni aşırı etkiledi. Eminim çoğunuz benim gibi hiçbir şey bilmeden okumaya başlamak istersiniz, birçoğunuz da, bir Potterhead olarak henüz okumuş olduğum için ayıplayabilirsiniz. Ama inanın, ister ilk okuyun isterse onuncu defa okuyun Harry Potter’ın modası asla geçmiyor, geçmeyecek.

Harry Potter ve Melez Prens inanılmazdı. İlk sayfalarda Cornelius Fudge’un eski Sihir Bakanı olduğunu görüyoruz ve kargaşanın Muggle Dünyası’na sıçrarken Başbakan’la görüşmelerini okuyoruz. Oralar gerçekten de etkileyiciydi. İlk kitaplarda Muggle’ların Büyücülük Dünyası’yla ilişkili olmadıklarını sanıyoruz, ama aslında Sihir Bakanı’nın yaptığı gizli görüşmeler vasıtasıyla çoğu şeyden haberdar olduğunu da görüyoruz.

Her zaman olduğu gibi filmiyle, kurgusu hariç, hiçbir ilgisi yoktu. Filmde bu görüşme durumundan bahsedilmiyor bile. Özellikle de, Harry’nin Dumbledore’la yaptığı Düşünseli’deki görüşmeleri, geçmişe gidip Tom Riddle’ın (Voldemort’un) geçmişini araştırmak, onun buraya kadar nasıl geldiğini okumak muazzamdı. En çok da bu görüşmelerde zevkle ve heyecanla okudum. Düşünün, olduğundan çok daha heyecanla okudum. Önceki kitaplarında Dumbledore’dan pek fazla söz edilmiyordu. Tabii ki, her zaman Hogwarts için bir baba figüründeydi ve Harry için de öyleydi. Gözle görülmüyor olsa da, orada olduğunu bilmek, yardıma muhtaç olduğunda hemen ortaya çıkacağını bilmek insanı rahatlatıyordu. Harry’i ve tüm Hogwarts’ı, abartmazsam eğer ‘Dumbledore’u seven’ tüm büyücü dünyası dahi onun varlığını bilmekten mutluluk ve huzur duyuyordu.

Diğer kitaplarında, sayfalarca Dumbledore ile vakit geçirmiyorduk, ama bu kitapta Dumbledore’la çok fazla vakit geçirip geçmişte yaşananlara dönmek onu bize dair çok daha sevilir kıldı. Sanki Rowling, tüm bunları bilerek yapmış gibi… Dumbledore’un bildiklerinin gitmeden önce Harry’e ve okuyucuya aktarılmasını ister gibi… Daha fazla yıkmak ister gibi…

Okumamış olanlar vakit kaybetmeden okusunlar. Tabii, sırasıyla, çünkü bu altıncı kitap ve eğer yazımı buradan okumaya başlayanlar varsa, ilk beş kitabı okumanız gerekiyor. Hatta her zaman olduğu gibi, aşağıya sırasını bırakıyorum, incelemelerle birlikte kitapların sırasını da görebilirsiniz.

Keyfini çıkarın. ♥

       Alıntılar;

🍃  Voldemort yüzünde duygusuz bir ifadeyle konuştu. “Büyüklük hasete yol açar, haset kine yol açar, kin ise yalanları doğurur. Bunu biliyor olmalısın Dumbledore.”

🍃  ”… Voldemort kendi en büyük düşmanını kendi yarattı, tıpkı her yerdeki despotların yaptığı gibi!”

🍃  “Dobby özgür bir ev cini ve istediğinin sözünü dinleyebilir ve Dobby, Harry Potter ona ne yap derse yapar!” dedi Dobby, şimdi gözyaşları kuruyup büzülmüş küçük yüzünden kazağın akıyordu.

🍃  “Ah Harry, ne kadar sık olur bu, en iyi arkadaşlar arasında bile! Her birimiz kendi söyleyeceğinin karşı tarafından katkısından çok daha önemli olduğuna inanır.”

Serinin Sırası;

Harry Potter ve Felsefe Taşı | 1
Harry Potter ve Sırlar Odası | 2
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | 3
Harry Potter ve Ateş Kadehi | 4
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı | 5
Harry Potter ve Melez Prens | 6
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları | 7

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.