İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aşkın Zaman Kavramındaki Tanımı; Zamanda Aşk | Film İncelemesi

Overall
4.6
 • Filme Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Genç yaştaki Tim Lake, ailesiyle birlikte sıra dışı bir yeteneğe sahiptir: zamanda yolculuk. Bu yeteneklerini keşfettiklerinde, Tim hayatının farklı yönlerini değiştirmek için bu özelliğini kullanmaya başlar. Mary adında bir kıza aşık olur çalışmak için Londra’ya taşınır. Tim gizli yeteneği ilişkilerine de yeni bir ‘boyut’ getirir ama genç adam yakın zamanda her sorunu bu şekilde çözemeyeceğini fark edecektir.

 • Çıkış Tarihi: 2013
  Orjinal Adı: About Time
  Ülke:
  ABD
  Yönetmeni: Richard Curtis
  Süresi: 2 saat 3 dakika
  Kategorisi: Drama/Fantastik/Komedi
  IMDb Puanı: 7,8

Merhaba arkadaşlar, bu haftaki film köşemize hoş geldiniz! Bugün sizlere, hangi zamanda olursanız olun aşkın her yerde bir tanımının olduğunu, aşkın insanı her zaman bulabileceğini kanıtlayan ve onun için her şeyi yapabilen bir adamın hayatını anlatan bir filmden bahsedeceğim.  Şubat ayında olduğumuz ve bu ay da bir bakıma aşk dolu olduğunu hissettiğim için bu hafta da aşk filmi izlemek istedim. Açıkça söylemek gerekirse filme başlamadan önce bir süre kadar düşündüm. Güzel ve etkileyici aşk filmlerinin olduğu listeleri inceledim, hangisini izlersem değeceğini düşünerek baktım ve sonunda Zamanda Aşk‘ı izlemeye karar verdim. Bu kararımı en çok tetikleyen de filmin fantastik türünde olması. Fantastik demişken, hemen filmin konusuna geçmek istiyorum.

Tim Lake adında bir genç, yirmi bir yaşına geldiğinde, tabiri caizse babadan oğula geçen bir yeteneğinin olduğunu öğrenir. Tim, zamanda yolculuk yapabilmektedir. İlk önce buna inanmaz, ama sonrasında babasının yapmasını istediği şekilde taktiği uygulayarak olanların gerçek olduğunu öğrenir. Tim, küçük kapalı bir alana girip gözlerini kapatıp yumruklarını sıktığında zihninden gitmek istediği geçmişi hayal ettiğinde hemen kendisini orada bulur. Bunu sadece geçmişe gitmek için kullanabilmektedir.

Bu durum, ilk başlarda Tim’e oldukça eğlenceli gelir. İstediği zaman geçmişe giderek olacakları değiştirir, hatalar yaptığında o hayatı bir daha yapmamak için yeniden olayı yaşar. Bu sefer daha temkinli bir şekilde. Ama sonrasında bu durum aşkını bulmaya çalışmak istediğinde değişir. İşler, tahmin etmediği bir şekilde sarpa sarmaya başlayacaktır. Bu sefer bunun için üstesinden gelmeye çalışır.

İlk başlarda gerçekten de her şey çok eğlenceliydi. Ben de keşke böyle bir yeteneğim olsa da, bir süre sonra yaptığım hataları geri döndürebilsem dedim. Hatta Tim öyle iyi niyetli bir insan ki, aşkı Mary’i üzmemek için her şeyi yaptı. Öyle ki, Tim ve Mary ikisi de kendilerine pek güvenmiyor ve bu durum onları çok daha samimi ve harika bir çift haline getiriyor. Tim’in anne ve babası da keza harika insanlardı. Film hakkında fazla  spoiler vermeden konuşmak istiyorum, ama sanırım bu durum biraz zor gibi. O yüzden, yazım kısa olacağa benziyor.

Ben de, biraz daha filmi kendi düşüncelerimle övmek istiyorum. Hani, bu şekilde yazdığımda filmin sadece konusuna değindiğimde pek bir şey anlaşılmıyor ve belki izlemeyebilirsiniz, ama kötü düşünmenizi istemiyorum. Başta söylediğim gibi ben de izlememeyi düşünmüştüm, ama filmin sonunda yüzümde huzurlu bir gülümseme oluştu. İnsanın aşka dair inancı bir kez daha yeşeriyor ve aşık olmaya dair düşünceleri kabarıyor. 🙂 Ama ben de filmin başlarındaki Tim’le aynı şekilde olduğumu hissediyorum. Yalnız, etrafındaki bazı insanlara acaba bu benim gerçek aşkım mı diye bakan bir tip. Haha, kulağa garip geliyor, ama Tim’de başta öyle değil miydi? Sonra aşkını buldu. Her şey çok daha güzel bir hal aldı.

Tabii, yine de bu kadar kolay söylediğime bakmayın, Tim aşkı için oldukça fazla savaş verdi. Her şeyi yaptı diyebilirim. Sonra savaş vermeye çocuklarıyla birlikte devam etmeye başladılar. (Burası biraz spoiler, ama o kadar da değil. Hatta çocuk ve zaman yolculuğu hakkında en büyük ayrıntıyı söylemeyeceğim. Onu izlediğinizde anlayacaksınız. Zamanda yolculuğun sanıldığı gibi harika bir şey olmadığını da o kısımlardan sonra anlamaya başlayacaksınız.) Ayrıca şunu söylemeden de geçmeyeceğim, bir şeyi fark ettim. Tim’in annesini oynayan kadın, geçen hafta yorumunu yaptığım Gifted, filminde oynayan kadın. Gifted‘daki özellikleri ile uzaktan yakından alakası yok. Burada kesinlikle daha sevgi dolu bilmenizi istedim sadece. Bu da demek oluyor ki, her seferinde oyunculuklarının hakkını veriyorlar. Ki Zamanda Aşk 2013 yapımı, Gifted ise 2017. Arada olan farka rağmen güzel. 🙂

Sözde kısa bir yazı olacaktı, değil mi? Yine kendimi tutamadım. Bu yazı daha çok kendi düşüncelerim içerisinde filmi övmeme ile geçti idare edin lütfen. Son olarak eğer izlemediyseniz ve yazımın burasına kadar geldiyseniz, (çok da teşekkür ederim ♥) okuduklarınız bittikten sonra hemen izlemeye koyulmanızı öneriyorum. Pişman olmayacaksınız. Film sonunda, geleceğe ve aşka daha bir umutla baktığınızı hissedeceksiniz. Herkesin izlemesi gereken hem ağlatan hem güldüren tatlı, sıcacık bir film sizleri bekliyor. Tim ve Mary’nin aşkı ruhunuza kadar sizi de etkileyecek.

İyi seyirler. ♥

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.