İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aşk 101 Final Sezonu; Dostluklar Asla Bitmez! | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 23 Ekim 2021

Merhabalar, bir buçuk yıl önce Netflix’in merakla beklediğimiz Türk yapımı dizisi Aşk 101 yayımlandı. Gerek kurgusu gerek karakterleriyle bir gençlik dizisi olan Aşk 101 çoğumuzun büyük beğenisini topladı. İlk incelememde belirttiğim gibi birkaç sezon olacağını tahmin ederken, 30 Eylül 2021’de Final sezonuyla karakterlere ve hikayeye az da olsa tatmin edici bir nokta koyduk. Ne yalan söyleyeyim final olduğunu öğrenince içim bir buruldu. Daha fazla olmasını dilerdim.

İlk sezonda sekiz bölüm boyunca yaklaşık bölüm dakikaları yarım saati geçmiyordu, bu nedenle beş gencimizi tanımaya çalıştık. Olaylar hızlı hızlı ilerlemese de bir nevi hikayeye kendimizi verebiliyorduk. Tam karakterlere alıştık derken de sezon bitti ve upuzun bekleyiş başladı. Işık, Sinan, Eda, Kerem ve Osman’ın hayatını bekleyişimiz nihayet sonlandı derken de dizi finali verildi. Yine sekiz bölüm, bu sefer bölüm süreleri ortalama 50 dakikaydı. En azından ilk sezona göre uzundu ve artık karakterleri bildiğimiz için işleyişe odaklanabiliyorduk. Dizinin final vermesinin ne kadar doğru bir karar olduğunu tartışmayacağım. Bir nevi yüksekteyken bitirmeleri, yeni yapımlar açısından iyi oldu diye düşünmüyor da değilim.

Aşk 101’in ilk sezonu, Tepebaşı Anadolu Lisesi’nde okuyan beş gencin, hayatının bir anda değişmesine odaklanmıştı. Sinan, Kerem, Eda ve Osman birbirlerinden ayrı karakterde dört gençtir. Bir gün disipline kalırlar ve iş okuldan atılma kararlarının çıkarılmasına kadar gider. Işık ise okulun çalışkanı ve son derece iyi kalpli bir genç kızdır. Bu dört genç, Işık ile yaşadıkları bu hadise sayesinde birbirlerine kenetlenecek, dostluğun önemini gözler önüne sereceklerdir. Fakat bazen ne kadar çabalarsan çabala olmaz, en azından olması için bir hamle yapmak gerekir. Sezonun sonunda Işık, Sinan, Eda, Kerem ve Osman müdürün istediğini, herkesin önünde özür dileme olayını gerçekleştirmezler ve hepsi birlikte okuldan atılma eşiğine geçerler. 1. sezonun son sahnesinde ise, günümüzde kapıyı kimin çaldığını da merak ederek ilk sezonu sonlandırıyoruz.

Aşk 101 Final Sezonu, yani 2. sezona geldiğimizde ise karakterlerimizi, okulda Müdür Necdet Bey’in komutasında görüyoruz. Kerem arabasını yıkıyor, Sinan ayakkabılarını, Osman odasını temizliyor, Eda ise tertipli bir şekilde her gün kahvesini hazırlıyor. Tabii kahvesinin içine kendi usulünce bir öpücük kondurmayı da ihmal etmiyor. 🙂 Işık okula geldiğinde, aslında okuldan kovulmuş olan arkadaşlarını gördüğünde şaşırıyor. Bir yandan da hepsinin tertipli ve düzenli olması ona bir şeylerin ters gittiğini düşündürüyordur. Neler olduğunu öğrenmek için bir araya geldiklerinde karakterlerimizin Işık’a eskisi gibi yakın davranmadıklarını hatta okula daha bir adapte olmaları gereken bir yılda olduklarını belirtiyorlar. Hepsi teker teker özür dilemiştir. Çünkü bu sene sınav zamanları olduğu için okulun sistemi de değiştirilmiştir. Bununla birlikte, okulda kalabilmeleri için eski haylaz günleri geride bırakmaları gerekiyordur.

Tabii bu durum ilk anlarda Işık’ın tahmin ettiği ve olması gereken bir şey gibi görünse de olayların bambaşka olduğunu, karakterlerimizin Işık’ı korumak için bu yola girdiğini anladığımızda asıl hikaye başlıyor. Bu arada Burcu ve Kemal öğretmen de ilişkilerinin tatlı bir zirvesine ulaşmışlardır. Fakat Burcu’nun kendine olan güvensizliği ve Kemal’in fazla özgüveni aralarındaki ilişkiyi sorgulamalarına sebep olacaktır. Öğreniyoruz ki, Müdür Necdet, hem dört gencin okula girmesini hem de kendi lehinde hareket etmeleri için onları tehdit etmiştir. Eğer okulda haylazlık yaparlarsa Işık okuldan atılacaktır. Işık, öğrendiği şey yüzünden geri dönüşü olmayan bir yola girer ve kahramanlarımız şimdi de gerçekten okuldan atılan Işık’ın okula geri dönmesi için mücadele etmeye başlarlar. Bu mücadelede kendi yollarını keşfedecek, hayat çizgilerini belirginleştireceklerdir.

Aşk 101 Final Sezonu, başta da söylediğim gibi güzeldi. En azından akıllarda yer ettiğini düşünüyorum ki karakterlerin büyümüş hallerini görmemiz, şuan ne yaptıklarını bilmemiz çok tatlıydı bence. Bu açıdan da güzel bir final sahnesi oldu diye düşünüyorum. Gerçi şöyle de düşününce çoğu şeyin içerisinde en güzel sahneler bu sahnelerdi demeden de duramayacağım.

KARAKTERLERİN BÜYÜMÜŞ HALLERİ
Sinan (Uraz Kaygılaroğlu)
Işık (Bade İşçil)
Kerem (Mert Fırat)
Eda (Tuba Ünsal)
Osman (Fatih Artman)

Aşk 101 final sezonu boyunca sevmediğim diğer şey de Osman’a kız bulmaları sanırım. İlk sezonda karakterin eşcinsel olması yönünde yargılar çıkmıştı, bunun üzerine kızı buldular diye düşünüyorum. Tatlı sahneleri vardı, evet Osman’ın aşık olduktan sonraki tavırları, sevdiği kız için fındığı bırakıp kuru üzüme geçmesi falan güzel detaylardı, ama bence hiç olmasa da olurmuş. Yine de Elif karakteri, 24 yaşındaki Ece Yüksel de güzel bir oyuncu seçimi olmuş. Gerçi son sezonunda çoğu şey rahatsız edici olmuş, ama hangi birini nasıl sayacağım? Dediğim gibi genel olarak güzeldi, iyi vakit geçirmemi sağladı. Burcu ve Kemal’in aşklarını da yeniden, ayrı bir sevdim. Özellikle telefonla konuştukları sahneler çok sevimliydi. <3

Netflix Türkiye’nin daha fazla gençlik dizilerine ve güzel yapımlara adım atması dileğiyle.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.