İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Another Life; Başka Gezegenlerde Hayat Var mı? | Dizi İncelemesi

Merhabalar, Netflix’in bilim kurgu dizisi Another Life’ın incelemesiyle karşınızdayım. Uzun süredir bilim kurgu, uzaya yönelik güzel şeyler izlememiştim. Another Life, yayınlanmış iki sezonu, toplam 20 bölümüyle uzaya dair heyecanımı yeniden uyandırmış durumda. Prometheus olsun, Alien olsun bu tür uzaylılarla ilgili, bilim kurgu filmleri harika detaylar içeriyor ve yaşadığımız hayata, insanlığımıza dair bazı önemli konuları sorgulamamıza sebep oluyor.

Another Life dizisi de, tıpkı bu filmlerin verdiği merakı izleyicilerine sunduğunu düşünüyorum, tabii ki bu saydığım iki film gibi değil, sadece uzay temalı olması ve efektler açısından. Özellikle ikinci sezonda bazı kısımlar hızla geçilmiş, ama konuya odaklandığımızda o kadar da göze çarpan detaylar değildi. Örneğin, bir mekandan diğer bir mekana geçiş ve yapılan bir şeyler tek bir sahnede gerçekleşiyor ve diğer sahneye geçildiğinde o şey çoktan yapılmış veya o yere çoktan gidilmiş oluyor. İzlediğinizde demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Yine de dizinin konusuna etki edecek detaylar değil. Sadece izlerken fark edilecek detaylar.

Another Life, dünya atmosferine bilinmedik bir uzaylı yaşam formunun gelmesiyle başlıyor. Bu, bilinmedik uzaylı yaşam formu, bir anda gökyüzünde metal, sonsuzluk şeklinde bir uzay gemisiyle beliriyor ve belirmesinden kısa bir süre sonra, kristal görünümünde, parlayan,, gökyüzüne uzanan, devasa bir yapıyı dünyaya bırakıyor. Yaşanan bu dehşet verici olaydan sonra bilim insanları vakit kaybetmeden harekete geçiyor ve bir grup astronotu Salvare adındaki bir uzay gemisini, Niko Breckinridge komutasında, bu uzaylı yaşam formunun nereden geldiğini araştırmaları için uzaya gönderiyor. Astronotların heyecan verici macerası o andan sonra başlıyor.

Niko Breckinridge, William adındaki, geminin yapar zekası sayesinde uzay kapsülünden uyandırılır ve Salvare’nin belirtilen rotadan saptığını açıklar. Bu yüzden erken uyandırılmıştır. William, insan görünümlü, geminin yaratılan bir hologramıdır ve mürettebata görev yolculukları boyunca eşlik edecektir. Bununla birlikte mürettebattan birkaç kişi daha uyandırılır ve bilinmeyen uzaylı formunun ne olduğunu araştırmak için macera başlar. Uzayın derinliklerinde geçirilen bu süreçte birçok sorunla baş etmeye çalışırlar. Sadece uzaylılarla değil, kendi aralarında da sürtüşmeler yaşanacak, bu süreçte birçoğu kendi benliklerini keşfedecek birçoğu da insanlıkları uğruna feda edilmek zorunda kalacaktır.

Achaia

Another Life, uzay teması açısından sıkılmadan izleyebileceğiniz bir dizi. Daha fazla ayrıntıya girmeden yazımı sonlandırmak istiyorum. Dizi, söylediğim gibi, dünyaya bırakılan Achaia adındaki uzaylı yaşam formunun, uzaya gönderilen Salvare mürettebatının başından geçen olayları konu alıyor. İlk beş bölümü ilerleyiş açısından, yavaş ve karakterleri tanıma prensipli olsa da beşinci bölümden sonra karakterlere alışıyorsunuz ve izlemesi keyifli ve merak uyandırıcı bir seri haline geliyor. Derin detaylar açısından 2. sezon daha sorgulamaya yönelikti. Achaia teknolojisi gerçekten de akıllara ‘insan olma’ düşüncesinin sorgulanmasına sebebiyet veriyor.

Öyle ki dünyamızdaki Achaia yapısının içerisine girildiğinde teknolojinin ne kadar da ileride olduğunu anlıyorsunuz. Bununla birlikte diziyi bitirdiğinizde ise evrende yalnız olmadığımızı fark ediyorsunuz. Birçok gezegen ve insan ırkından sonra birçok farklı ırkın olabileceğini dahi düşünüyor ve garip bir duygu içerisinde kalıyor insan. Bununla birlikte insan kalabilmenin önemini fark ediyor, insanların bazı kısımlarda ne kadar da maniple edilen varlıklar olduğunu anlıyorsunuz.

Evrende gerçekten de yalnız değiliz. Niko’nun da dediği gibi, evrende bir yerlerde hayat var mı sorusu değilmişti, artık ne evrende ne kadar hayat var sorusu olmuştu.

Achaia’nın dünyaya indiği gün her şey değişti. Soru artık, orada bir yerde hayat var mı, değildi. Soru, ne kadar hayat var, oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.