İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

19 Yıl Sonra; Harry Potter ve Lanetli Çocuk | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 6 Kasım 2021

Overall
4
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Harry ait olduğu yerde durmayı reddeden bir geçmişle boğuşurken, en küçük oğlu Albus da istemediği bir aile mirasının yükünü omuzlarında taşımakta zorlanır. Geçmişle gelecek uğursuzca iç içe geçerken hem baba hem oğul tedirgin edici bir gerçeği, bazen karanlığın beklenmedik yerlerden geldiğini öğrenir.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
  Orijinal Adı: Harry Potter and Cursed Child
  Kitabın Yazarı:
   J. K. Rowling
  Kitabın Basım Tarihi: 2016
  Sayfa Sayısı: 360
  Kategorisi: Fantastik

‘’Hem güzel hem korkunç bir şeydir gerçek, çok özen ister.’’

Harry Potter ve arkadaşları, aradan geçen 19 yıl sonra geçmişlerini bir kenara bırakmış, evlenmiş, yetişkin olmuşlardır. Bir zamanlar kendileri binerek gittiği kırmızı trende, bu sefer çocuklarını bindirerek bambaşka maceralara adım atmaları için onları yüreklendirirler, ama çocuklar için Hogwarts, düşündüklerinden de karmaşık olacaktır.

Kitapta, Albus Severus Potter’ın büyüme sürecini, babasının verdiği geçmişteki ününü okuyoruz. Albus Severus Potter, Slytherin binasına seçildikten sonra hayatında her şeyin değişeceğini bilmiyordur. Babasının Bakanlıkta bir Zaman Döndürücü sakladığını öğrenen Albus, Draco Malfoy’un oğlu Scorpius ile dostluklarını pekiştirirken, başına gelenleri de değiştirmeye meyillidir. Bu durum, o kadar başlarına dert açacaktır ki Voldemort’a kadar uzanacaktır.

Kitap, normal kitaplarının aksine tiyatro biçiminde yazılmış. İlk başta okunmayacak gibi görünse de, düşünüldüğü gibi zor olmuyor. Özellikle de serinin son filmi Ölüm Yadigârları’nın hemen ardından başlamak serinin daha bitmediğini, her şeyin 19 yıl sonra çok daha farklı olduğunu öğrenmek çok daha garip hissettiriyor.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk kitabını okurken, içimde Harry Potter’ın tüm kitaplarını bitirmenin verdiği garip bir duygu vardı. Özlem, hüzün, neşe… Bilmiyorum garipti. Hem yedi kitabını okuyarak bitirdiğim için seviniyordum hem de üzülüyordum. Çünkü şimdiden Hogwarts koridorlarını okumayı özledim. Lanetli Çocuk’u okurken de kahramanlarımızın büyüdüklerinde verdiği çabaları yeniden okumak özlemimi biraz da olsa gidermişti. Yeniden onlarla beraberdim, bu sefer çocukları da vardı. Vay canına!

Bir tiyatro senaryosu olarak yazılan kitap, yeniden maceralara atılmak için güzeldi, elimden bırakmak istemedim, yine de anlatım olarak yedi kitabının yerini tutmuyordu. Olaylar fazla çabuk ilerliyor, hemen her şey oluyordu. Gözümde hızlıca canlandırabileceğim bir oyun niteliğindeydi ki zaten 30 Temmuz 2016’da Londra West End’de gerçekleştirilen oyunda da istenilen buydu.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk kitabında, Harry, Hermione ve Ron’un kısımlarında yaşadığım duygu bambaşkaydı. Onlar artık büyümüştü, kocaman olmuşlardı ve Sihir Bakanlığında çalışıyorlardı. Ah… İster istemez yeniden geriye gittim ve onları yeniden küçük halde o koridorlarda hayal ettim. Ron’un 2. Sınıfa, Droca’ya yanlış büyü yaptığında yaşadığı sülük hastalığını, Harry’nin henüz ilk yılında nasıl da harika bir Arayıcı olduğunu, Hermione’nin ilk yılından bu yana takdir edilesi muhteşem zekâsını…

Sanırım, ne kadar zaman geçerse geçsin, bir kitap kahramanlarını bu şekilde düşünmek, yaratılan kahramanların ne kadar da muazzam olduğunu simgeliyor. İnsan imrenmeden edemiyor. Bir yazar için inanılmaz. Ne büyük bir şeref!

🍃 ‘’Harry, bu karmaşık, duygusal dünyada mükemmel bir cevap asla yoktur. Mükemmelliyet, insanlığın erişemeyeceği, sihrin erişemeyeceği bir yerdedir. Her pırıl pırıl mutluluk anının içinde o zehir damlası vardır: Acının tekrar edeceğini bilmek. Sevdiklerine karşı dürüst ol, acını göster. Istırap çekmek, nefes almak kadar insanidir.’’

İncelemenin İngilizcesi

HARRY POTTER SERİLERİ
Harry Potter ve Felsefe Taşı | 1
Harry Potter ve Sırlar Odası | 2
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | 3
Harry Potter ve Ateş Kadehi | 4
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı | 5
Harry Potter ve Melez Prens | 6
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları | 7

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.