İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uyumsuz – Veronica Roth; Tek Bir Seçim Hayatı Değiştirir | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 12 Ekim 2020

Overall
4
  • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Beatrice Prior adında on altı yaşında bir gencin parçalanmış Chicago topraklarında Fedakarlık’tan Cesurluk’a geçiş sürecinde yaşadıklarını, kendini bulma arayışını konu alıyor.

Kitabın Günümüz Yayınevi: Artemis
Kitabın Yazarı: Veronica Roth
Yayınlanma Tarihi: 2011
Sayfa Sayısı: 512
Tür: Distopya/Fantastik

‘’Tek bir seçim seni dönüştürebilir.’’

Anlatım dilinden korktuğum ve bir türlü başlamaya cesaret edemediğim seri…

Bu güne kadar ‘Uyumsuz’ kitabı hakkında düşündüğüm tek şey buydu. Anlatım dilinin farklı olduğunu biliyordum ve bu yüzden kitabı okumaya başladığımda karakterlerin içerisine giremeyeceğimden endişeleniyordum. Bir kitap aldığımda çoğu insan gibi ben de okuyup sevmek, verdiğim paranın hakkını vermek isterim. Bu yüzden bendeki bu endişe kitaba yıllardır uzak kalmama yetti. Serinin filmlerini izlediğim için de kitabını okumak sadece aklımda kalan bir düşünce haline geldi. Ayrıca filminde Beatrice Prior karakterini Shailene Woodley, Dört karakterini Theo James canlandırıyor. (Ah canım Dört. <3 Hele o filmindeki ses tonu :))

Geçenler de uygun bir fiyatta seriyi aldım ve ne olursa olsun başlamam gerektiğini düşündüm. Peki, serinin ilk kitabı Uyumsuz ‘u bitirdiğim ne oldu? Tabii ki bu zamana kadar okumadığım için pişman oldum. Dili düşündüğümden de sade ve o kadar akıcıydı ki bir süre sonra rahatsız etmekten çok daha rahat okumamı sağladı.

Uyumsuz, çoğu kitapta olduğu gibi, -di’li geçmiş zamanda anlatılmıyor şimdiki zaman gibi –yor ikiyle ilerliyor ve bu da olayların o an yaşanmış hissini veriyor. Düşündüğümden daha da güzeldi. Bazı değişiklik hariç filmiyle de aynı orantı da ilerliyordu. Kitabı okuduktan sonra hemen ardından filmini izledim. Yazımda, filmi hakkında değil de kitabı hakkında bilgi vereceğim. Aslında kitabı ve filmi arasında eş zamanlı giderek yorumda bulunacaktım, ama son kitap Yandaş’ın bölüm 1 filmi çekildikten sonra bölüm 2 filmi iptal edildi ve sinema filmi serüveni şimdilik sona erdi. Keşke yeniden çekme şansları olsa… Bir Ölümcül Oyuncaklar serisinin sırayla yeniden filme alınmasını istiyorum bir de bu serinin.

GÖZ ATIN: Gölgeler Dünyasına İlk Adım; Ölümcül Oyuncaklar 1 – Kemikler Şehri | Kitap İncelemesi

Tris ve Dört

konusu

Uyumsuz, Beatrice Prior adında on altı yaşında bir gencin parçalanmış Chicago topraklarında toplumun düzenini sağlamak amacıyla beş topluluktan birinde, Fedakarlık’ta yaşarken, her on altı yaşına gelen genç gibi yaptığı seçim sonucu Cesurluk’a geçiş süresinde yaşadığı olayları konu alıyor.

Düzenle harmanlanmış Chicago toplumu beş topluluktan oluşuyor; Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. Beatrice Prior, Fedakarlık topluluğunda doğmuş, tıpkı annesi, babası ve ağabeyi Caleb gibi özverili ve yardımsever olmak istemiştir, fakat Beatrice bunlardan hiçbirisi olmayacağını geç de olsa fark etmiştir. Şimdi Beatrice hayatının seçimini yapmak zorundadır. Ya Fedakarlık’ta kalarak ailesinin istediği bir evlat olacak ya da kendi yolunu çizerek olmak istediği kişi olacaktır.

O büyük gün, seçim günü geldiğinde Beatrice kanını közlerin üzerine damlatarak Cesurluk’u seçer ve hayatının ilk adımını atar. Artık doğup büyüdüğü Fedakarlık topluluğuna değil, hayatının sonuna kadar Cesurluk topluluğuna aittir.

Cesurluk’ta işler beklediği gibi gitmeyecektir, ama kazanmak ve hayatta kalmak, bundan sonraki hayatı boyunca Cesurluk topluluğuna ait olabilmek için elinden ne gelirse yapmak zorundadır. Ona bu yolculuğunda Dört de yardım edecektir. Dört Cesurlar’ın diğer bir lideridir. İlk lideri Eric adında rahatsız edici bir tip olmasına rağmen Dört kırılgan ruhunu bastırmaya çalışıyordur, ama Tris’e ruhunun kapılarını çok geçmeden aralayacaktır.

Tris’in amacı Cesurluk’a ait olmak iken simülasyonlar neticesinde amacı bir anca değişir. Çok geçmeden aslında kendisinin ne olduğunu öğrendiğinde hayata dair bakış açısı da şekillenecektir. Tris bir Uyumsuz’dur ve Uyumsuz’lar hiçbir topluluğa ait değildirler. Bu da yönetimi korkuturken sonuç ölümlere kadar gidecektir.

Artık Tris’in tek amacı hayatta kalmaktır.

Diğer Kitaplar;
1- Uyumsuz – Veronica Roth
2-Kuralsız – Veronica Roth
3- Yandaş – Veronica Roth
4- Dört – Veronica Roth (Koleksiyon Kitabı)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.