İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 4. Sezon 9. Bölüm ”Lancelot du Lac” | Dizi İncelemesi

Kral Arthur, geleceği yolunda ilk adımı atarak, artık yapması gereken şeyi yapar ve sevdiği kadın, Gwen’e evlenme teklif edeceğini dayısı Lord Agravian’e söyler. Bunun artık gerçekleşmesi gerektiğini, Gwen’in artık karısı olması gerektiğini hissediyordur, zamanı gelmiştir. Dayısı Lord Agravian, bunun doğru olmadığını başından beri belirtiyor olsa da Arthur bu konuda bir fikir almak istemediğini kast ederek kararlılığını belirtir, ama Lord Agravian’de tıpkı Kral Arthur kadar kararlıdır.

Lord Agravian, vakit kaybetmeden olanları Morgana’ya anlatır. Morgana rüyasının gerçekleşeceğini, tahtına Gwen’in oturarak kraliçe olacağını fark ettiğinde deliye döner. Bunun için hemen bir şey yapmalıdır ve aklında, Arthur’un kaderini değiştirebilecek, Gwen’e olan duygularını sonsuz derece de değiştirebilecek korkunç bir plan vardır. Hemen harekete geçer.

Mağarada, korkunç görünümlü gözleri olmayan, canavar biçimde bir kadının yanına gider. Elinde, kardeşi Morgause’un hediye ettiği, üzerinde spiraller bulunan, yuvarlak biçimli bir para vardır. O hediyeyi kadına vermek pahasına, aynı zamanda bir ruhun bedeli olarak kendisine yardım etmesini talep eder. Ama kadın ona başka bir yol sunar. Cadı kadın, hediyenin çok güçlü olduğunu ama bu gücü kullanmanın başka bir yolu olduğunu söyler.

”Beş kapının sonuncusuna gitmelisin. Dünyamızı, ölüler dünyasından ayıran kapıya. Nemhain gölünü bul. Suları gece gibi karanlık ve bir ölü gibi sakindir. Parayı gölün derinliklerine atarsan dileğin yerine getirilir.”

Morgana, kadının söylediklerini vakit kaybetmeden yapar ve Sör Lancelot’u, uyandığı yerden bir gölge olarak hayata döndürür. Şimdi yapması gereken şey ise onun hiçbir şeyden haberi olmayan, boş düşüncelerini, Camelot, şövalyeliği ve en önemlisi Gwen ile arasında olan sevgisi üzerine doldurmaktır. Bu beklediğinden de uzun bir zaman alır, ama neyse ki Arthur’un düğünü olmadan Lancelot’u istediği düşüncelerle şekillendirmiştir.

Kral Arthur, Gwen’e yaptığı evlilik teklifinde olumlu cevap aldığında hızla düğün hazırlıklarına başlatır. Bununla birlikte düğününün şerefine de bir turnuva düzenler. Krallıkta büyük bir şölen hakimdir. O şölenin ortasında, Kutsal Ada’da kendisini feda ederek ölen Sör Lancelot hiç beklenmiyordur, ama bir sürpriz olarak işte hayattadır. Aynı zamanda Gwen’in karşısına da çıkmıştır. Çok geçmeden kendisini Arthur, şövalyeler ve diğer herkese hayatta olduğunu, kurtulduğunu kanıtlar. Sör Lancelot, eski bir dost gerçekten de hayattadır. Fakat tabii ki Merlin bu işin peşini çabuk bırakmayacaktır. Lancelot’un geldiğine seviniyordur, ama bir yanı onun gerçek olmadığının şüphesindedir. Üzücü de olsa kısa sürede farkına varır. O, Lancelot’un bir gölgesinden başkası değildir.

Bunu Morgana’nın yaptığını tahmin ederler tabii ki. İlk başlarda Arthur’u öldürmek için geldiğini düşünüyorlardır, ama işler aslında bambaşkadır. Morgana, yaptığı işin daha iyi olabilmesi ve Gwen’in de eski aşkı Lancelot’a yeniden bağlanabilmesi için büyülü bir bilezik hazırlar. Bu bileziği Lancelot, Gwen’e hediye eder ve Gwen tereddüt etmeden taktığında farkında olmadan birbirlerine çekilmeye başlarlar, daha doğrusu Gwen bir tür büyünün etkisine girmeye başlar. Eski düşünceleri ortaya çıkarken Lancelot bu durumdan oldukça memnundur, tabii Morgana ve Agravian’de.

Merlin, bu oyunu ortaya çıkarmaya çalışmak için elinden geleni yapsa da ne yazık ki geç kalır ve Gwen, duygularını kontrol edemeyerek Lancelot’u öperken, Arthur üzücü bir şekilde buna şahit olur. Ertesi gün düğünü olan Kral Arthur, bir anda yıkılmıştır. Her şey paramparça olur. Sevdiği kadın, en yakın dostuyla onu aldatmıştır. Korkunç senaryodan sonra Gwen ve Lancelot hapse atılır. Uther’ın zamanında olsa ihanetin bedeli idamdır, fakat yaralı Kral Arthur, ne olursa olsun sevdiği kadının ölmesine göz yumamadığı için, gözyaşları içerisindeki Gwen’i, kalbi paramparça olsa da Camelot’tan sürmek zorunda kalır. Onu görmeye tahammül edemeyecektir.

Merlin, bu işte bir tersliğin olduğunu biliyordur, ama ne yazık ki bunu Arthur’a ispatlayamaz ve Gwen’in gitmemesi için elinden bir şey gelmez. Gwen de, tılsımlı bileklik yüzünden başına bunların geldiğini bilmiyordur. Lancelot, kendisini öldürürken Merlin sayesinde yeniden huzurla ölür, ama Gwen’in ihaneti ne yazık ki açıklığa kavuşmaz. Bundan sonra Kral Arthur, krallığını inşa ederken kırık kalbini de onarmaktan başka çaresi kalmaz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.