İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 4. Sezon 7. Bölüm ”Sırdaş” | Dizi İncelemesi

Morgana, Emrys ile yaşadıklarından sonra Lord Agravain sayesinde ölümden döner. Bu yaşadıkları da artık Emyrs’i bulma yolunda onu daha çok hırslandırır. Aynı zamanda planlarının hepsini biliyor olması ona söyleyen birisinin olduğunu düşündürür. Bu da Gaius’tan başkası değildir. Çünkü Agravain, ona Emrys’i sorduğunda bilmediğini söylemiştir ve bunun yalan olduğunu anlamıştır. Bununla birlikte Gaius’ın sayesinde Emrys’e daha çabuk ulaşabileceğini düşünen Morgana, Gaius’ı Camelot’tan kaçırtmak için hemen harekete geçer. Tabii onun sadakatini kolay yollardan kırmayacaklardır.

Lord Agravain, Kral Arthur’un zihnine Gaius hakkındaki dedikodularını yayarken, Morgana, Kadim Din Rahibi ve savaşçı Catha’dan Alator’un yanına gelir. Morgana, rahipten Camelot’tan birisini kaçırmasını ister, ama rahip orada büyücülere hoş bakılmadığını belirtir. Tabii bu durum onun gibi güçlü bir rahip için bir sorun teşkil etmeyeceğini Morgana biliyordur. Aynı zamanda rahibin geri çeviremeyeceği bir teklifte de bulunur. Büyük bir rahibe tarafından Kutsal Ada’da dövülen, iyileştirme gücünün Beş Krallık’ın en güçlüsü olan kolundaki bileziği ona vereceğini teklif eder. Rahip, kendisine verilen bu hediyenin oldukça değerli olduğunu biliyordur. Bu sayede de aradığı kişinin, planları arasındaki önemi ortaya çıkıyordur. Rahip teklifi kabul eder.

O sırada Lord Agravian, Gaius hakkındaki fikirlerini Arthur’a söylemiştir ve istemeyerek de olsa Gaius’ı sorguya çekerler. Bu durum Lord Agravain’in oldukça hoşuna gitse de Gaius ve Arthur için aynı şey geçerli değildir. Ama sorular esnasında ne yazık ki Gaius, akıllardaki şüpheli tavrı oluşturmaya devam eder. Büyücülük hakkında bildiği ve en önemlisi Emrys hakkında bildiği şeyleri açıklayamaz. Bu da, geçerli bir sebebi de olsa yalan söylediğini bir nebze de olsa kanıtlıyordur. Gaius, bu muameleden hoşlanmasa da konuşma sonunda oradan ayrılır. Sonrasında gelişen olaylar ise Gaius’ın hain olduğunu gerçekten de kanıtlar niteliktedir.

Rahip Catha, gece yarısı vakit kaybetmeden Camelot’a gelir ve Gaius’ı kaçırır. Gaius’ın kendi isteğiyle kaçtığını gösteren at detayını da ihmal etmez. Beyaz bir atın ahırdan kaçmasına sebep olur. Yaşanan bu olaylar, Agravain’in de körüklemesiyle Gaius’ı büsbütün suçlu konumuna sokar. Merlin, Arthur’un Gaius’a inanmıyor olmasına dayanamaz. Aynı zamanda da Gaius’ın başına gelenler onu endişelendirir. Gaius asla böyle bir şey yapmaz. Morgana’nın yaşadığı yerde Agravain’i gördüğü için bunu onun planladığını tahmin ediyordur, ama Arthur’a da bir türlü söyleyemez. Yapacağı tek şey kendi başının çaresine bakmaktır.

Gaius, rahip tarafından Emrys hakkındaki bildiklerini anlatma yolunda işkenceye maruz kalırken, Merlin de fırsat bulduğu an Agravain’in odasını araştırmaya başlar. Odasında bulduğu büyü kitapları, Gaius’ın odasında bulduğu kitaplarla ilişkilidir. Bununla birlikte çizmesinde, Camelot’ta olmayan demir tozlarının olduğunu fark eder. Agravain, Merlin’in odasını karıştırdığını gizlice fark ederken, Merlin Gaius’ı bulmaya bir adım daha yaklaşmıştır. Çizmesindeki demir tozlarının nereden geldiğini ve sadece nerede bulabileceğini Gwain’den öğrenirken Gaius’ın da tutulduğu yeri bulmuştur; Chemary Tepesi. Tabii Agravain ve Morgana, Merlin’in Gaius’ı bulduğunu öğrendiklerinde boş durmayarak harekete geçerler. Morgana, bu sefer Emrys’in kim olduğunu bulma konusunda yanlış bir hata yapmayacaktır.

‘’Druidlerin efsanesi doğru. Merlin, aslında Emrys. Kaderinde kudret olan adam. Bir gün Eski Dünya ile Yeni Dünya’nın güçlerini birleştirecek adam. Ve şairlerin söylediği vakti getirecek adam. O vakit, Albion’un vakti.’’

Rahip Catha, işkenceleri içerisinde Gaius’ın sadakatini kırar ve Emrys hakkında her şeyi öğrenir. Gaius’ın sözleri onu şaşkına çevirirken aynı zamanda da yüceltir. Umuda bir adım daha yaklaşmıştır. Morgana, rahip Alator’un bildiklerini söyleyeceğini sanırken ters köşeye düşer. Rahip Alator, Merlin’in yalnız olmadığını, geleceği şekillendirmesine yardım etmek için her şeyi yapacağına, yanında olacağına dair güvence verir. Merlin sayesinde Albion’un vakti çok daha parlaktır.

‘’Merlin, ben Catha’dan Alator. Emrine amadeyim. Omuzlarındaki yükün farkındayım. Ben de hayatım boyunca taşıdım onu. Hor görüldüm, eziyet edildim ve bazen Beş Krallık’ın her köşesinde avlanır oldum. Nasıl olduğunu biliyorum. Yalnız değilsin. Gaius’ın bana anlattığına göre, senin büyük güçlerine sahip değilim Merlin, ama umutlarını paylaşıyorum. Ben ve benim gidiler, hep senin kurmak istediğin dünyayı düşledi. Bunu yapman için mutlulukla canımızı feda ederiz.’’

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.