İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 4. Sezon 4. Bölüm ”Aithusa” | Dizi İncelemesi

Ejderhaların çağı yüzyıllara dayanmaktadır. Bir adam son ejderha yumurtasının peşine düşer ve onu bulmak için her şeyi yapacaktır. Triskellion adında bir sembol vardır, o sembol üç parçaya ayrılmıştır ve her bir parçası ayrı yerlere gizlenmiştir. Adamın elinde birinci parçası vardır, ikinci parçasını da Druidlerden çalmayı başarır. Şimdi yapması gereken tek şey üçüncü parçayı bulmaktır. Druidler, adamın üçüncü parçayı asla bulamayacağını söyleseler de adam o parçanın nerede olduğunu çoktan biliyordur. Triskellion’un üçüncü parçası çok iyi bildiğimiz yerde; son 400 yıldır güvenlice saklandığı yerde, Camelot’tadır.

Genç adam Camelot’a geldiğinde direk olarak Gaius’ın yanına gelir. O adam Gaius’ın önceki çırağıdır ve zamanında başına büyük belalar açmıştır. Uther onu idam ettirmeden önce de kaçmayı başarmıştır. Gaius, onun buraya gelerek çok cesur olduğunu söyler, ama adam vakit kaybetmeden nedenini açıklar; Askhanar Triskellionu. Gaius gerçek olduğuna inanmaz, ama kısa sürede adamın bahsettiklerine inanacaktır. Triskellion’un üzerinde druid diliyle yazılan semboller tamamlandığında, Askhanar’ın mezarının yeri görülmektedir. Efsaneye göre Askhanar bir ejderha yumurtası saklamıştır. Adam, yaşayan son ejderhayı serbest bırakmaya meyillidir. Tek amacının bu olduğunu söyler, ama aslında çok daha fazlasıdır. Gaius, adama yardım etmek istemez. Arthur’un inşa edeceği geleceğe son derece saygılıdır.

Julius, Gaius’ın yanından gittiğinde Merlin ortaya çıkar. Adamla konuştuğu her şeyi duymuştur. Gaius, Julius’un gençken dahi güvenilir olmadığını, ejderhayı isteme sebebinin korkunç planlar neticesinde olabileceğini söyleyerek Merlin’e karşı çıkar, ama Merlin adamın söyledikleri konusunda umutlanmıştır. Eğer ejderha yumurtası gerçekse türünün son örneği olduğunu sanın Büyük Ejder Kilgarrah’ın ırkını korumasına ve ejderhaları kurtarmak için tek şans olabilmektedir. Merlin, Gaius’un yardım etmemesinin sebebinin ejderha yumurtasının kayıp olarak kalması düşüncesinde olduğunu sanır, ama aslında olay öyle değildir. Askhanar’ın mezarına 400 yıldır el sürülmemiştir ve öyle de kalması gerekiyordur. Fakat Merlin, çoğu zaman olduğu gibi kurallara uymamanın daha enteresan olduğunu düşünerek harekete geçer.

Gece yarısı dışarı çıkarak ejderhayı çağırır ve öğrendiği her şeyi anlatır. Kilgarrah türünü sürdürebilmek için yumurtayı Merlin’den getirmesini ister, adeta yalvarır. Artık tek amacı Julius’a yardım ederek yumurtayı bulmasını sağlamaktır. Tabii ne kadar kötü bir karar verdiğini sonradan fark edecektir.

Merlin, Julius’un yanına giderek onunla gizliden gizliye konuşur. Julius’a yardım ederek hazine odasına girmesini sağlar ve Julius kısa sürede Triskellion’un son parçasını da hazine odasından alarak parçaları tamamlar. Artık Askhanar’ın mezarının nerede olduğu biliniyordur ve anahtarı hazırdır. Julius istediğini elde etmiştir, ama Merlin ne kadar büyük bir hata yaptığını geç de olsa fark edecektir.

Arthur, sabah olduğunda parçanın kayıp olduğunu fark eder, ama ellerinden hiçbir şey gelmez. Ejderha yumurtaları bin yıl yaşayabilmektedir ve eğer bugün bile ejderha çıkarsa bu durum kötülerin eline geçtiğinde onu silah olarak kullanabilmektedir. Uther’ın dünyayı bu gibi yaratıklardan kurtarma görevi de bununla birlikte yarım kalacaktır. Tek yapmaları gereken şövalyelerini toplayarak Julius’un peşinden gidip yumurtayı ondan önce bulmaktır ve bulduğunda da yumurtayı yok etmelidir. Bu durum Gaius’ı sinirlendirir. Eğer Merlin işin içine karışmasaydı yumurta 400 yıl daha güvenle durabilirdi.

Yolculuk sırasında druidler Merlin ile konuşarak ona yol gösterirler. Efsaneler, sadece druidlerin bildiği bir rivayetten bahsediyordur. Askhanar bilge bir adamdır ve insanların bir gün rahatını bozmak için geleceğini biliyordur. Triskellion sadece bir anahtar değildir. Aynı zamanda da bir tuzaktır. Nasıl bir tuzak olduğunu bilmiyorlardır, ama Merlin tedbirli olması gerekmektedir. Aynı zamanda efsaneler şunu da diyordur: ”Yalnızca önündeki yol imkansız gibi göründüğünde onu bulabileceksin.”

Bu kehanet, Arthur ile ilerlediklerinde bir mağarayla karşılaştıklarında Merlin’in kafasında canlanır. Arthur, yollarının kapandığını, geri dönmeleri gerektiğini söyler, ama Merlin mağaranın içinden geçmeleri gerektiğini söyler. Sonrasında da çok geçmeden bu gizli yol karşılığında Askhanar’ın mezarına ulaşırlar. Julius, Arthur ve adamlarının peşinden geldiğini bilerek onları yavaşlatmak için her şeyi yapar, ama Merlin olduğu sürece her seferinde kurtulmayı başarırlar.

Merlin, bu sefer tek başınadır. Julius’u takip ederek mezarı açtığında son anda onu yakalar, ama bu o kadar da kolay olmayacaktır. Julius mezarı açtığında garip bir dumanla karşı karşıya kalır. Merlin bu dumanı etkisiz hale getirir, ama Julius sadece bayılmıştır. Julius kendine geldiğinde Merlin yumurtaya çok yaklaşmıştır. Tabii Merlin ondan daha güçlüdür. Julius’u etkisiz hale getirerek güzeller güzeli ejderha yumurtasını bulunduğu yerden kaldırır. O anda beklenmedik bir şey olur ve tapınak yıkılmaya başlar, ama Merlin yumurtayla birlikte sağ salim tapınaktan kurtulur. Tapınaktan geriye taş parçalarından oluşan yığından başka bir şey kalmaz.

Arthur ve şövalyeleri Merlin’e neler olduğunu sorar, ama Merlin yumurtayı aldığını söylemez, aksine yığının altında kaybolduğunu söyler ve onların inanmasına yardımcı olur. Camelot’un güvenli duvarlarının arasına geldiğinde ise onu ilk önce Gaius’a gösterir. Güzelliği büyüleyicidir. Sonrasında da vakit kaybetmeden Kilgarrah’a getirir. Kilgarrah, yumurtanın çatlaması için bir Ejder Lordu’nun ona isim vermesi gerektiğini söyler. Bunu yapacak olan da Merlin’den başkası değildir.

Merlin, ejder dilinde konuşarak ejderhaya Aithusa ismini verir. Nadir görülen beyaz bir ejderhadır ve bu isim de ejderha dilinde Güneş Işığı anlamına gelmektedir. Kendisine kesinlikle uygundur. Her ejderha doğumunda bir anlam mevcuttur ve bazen bu anlamı zordur, fakat bu sefer oldukça açıktır. Beyaz Ejderha hem Albion için hem Merlin ve Arthur için hem de beraber inşa edecekleri ülke için iyiye işarettir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.