İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 4. Sezon 1. Bölüm ”En Karanlık Saat: Kısım 1” | Dizi İncelemesi

Morgana, Camelot’ta yaşadıkları olaydan sonra kardeşi Morgause’u nefes alır bir şekilde şatodan kurtarır, ama Morgause pek de sağlam bir şekilde çıkamamıştır. Aradan geçen 1 yıl, Morgause’a cömert davranmamıştır. Ölüm kollarını ona açmış beklerken, onun ölmeden önce Camelot ve diğer halklar için korkunç planları vardır.

Camelot şövalyeleri Morgana’ya Denaria Ovası’nda yetişmişlerdir, ama Morgana geçen sürede daha fazla güçlenmiştir. Şövalyelerden sadece Sör Leon ve Sör Elyan sağ kalabilmiştir. Onun Meredor Denizleri’ne yani Kutsal Ada’ya gittiğini Prens Arthur’a bildirirler. O sırada Arthur’un yanına yeni bir destekçi gelmiştir. Dayısı Agravaine. Tabii her zaman olduğu gibi Arthur’un yanında yine dostmuş gibi görünen düşmanlardan bir tanesi olduğunu kısa sürede öğreneceğiz. Arthur ise kim bilir ne zaman öğrenecek…

Arthur, bilinen adıyla Cadılar Bayramı, diğer adıyla Samhain olarak bilinen gecede, halkına verdiği ziyafette, babası adına onurlu bir konuşma yaparken Morgana ve Morgause da Kutsal Ada’ya ulaşmıştır. Samhain anında, dünyalar arasındaki perdenin en ince olduğu anda Morgana, Morgause’u kurban eder ve bu perdenin yırtılmasına sebep olur. Bu sayede Camelot güçsüz düşecektir ve Arthur’un ölmesiyle Morgana tahta geçebilecektir. Bu öyle bir gücü açığa çıkarır ki Merlin’in hissetmesini, onun buz gibi olmasına neden olur. Perdenin yırtılmasıyla ölülerin ruhları halka ölüm saçmak için serbest kalır.

Ruhlar dünyasının perdesinin yırtılmasıyla, bu dünyanın bekçisi Cailleach’de Merlin’e ve aynı zamanda Morgana’ya görünür. Dorochalar, ölülerin çığlıkları her yanı sarmaya başlar. Cailleach, Morgana’ya yaptığı şey yüzünden başına gelecekleri söylemeye başlar. Morgana korku içinde dediklerini dinler.

”İki dünya arasındaki perdeyi yırttın. Yeni bir dünya yarattı. Ve onu tek başına yürümeyeceksin. Emrys dedikleri senin gölgede yürüyecek. O, senin kaderin ve lanetin.”

Merlin kendine geldiğinde olanları Gaius’a anlatır. Gaius yaşananlar hakkında bildiklerini sıralar, ama bunu kimin yaptığını henüz bilmiyordur. Sadece iki dünya arasındaki perdenin yırtılmasının korkunç olaylar doğuracağının bilincindedir.

Sabah olmasının ardından sorun baş göstermeye başlar. Drea adında bir kız ağlayarak Camelot’a sığınmıştır. Ailesi görünmeyen varlıklar tarafından öldürülmüştür. Kız, Howden, Beyaz Dağları’ın doğusunda bir köyden gelmiştir. Ailesini öldürenleri tarif ederken korku içinde kalmıştır.

”Yüzleri yoktu. Size söylüyorum. Ordalardı, ama orada değillerdi. Çok hızlı hareket ediyorlardı. Gerçek değil gibilerdi, ama gerçek olmalıydılar. İnsanların çığlığını duydum. Sonra sessizlik, hepsi ölmüştü.”

Arthur, vakit kaybetmeden Merlin ve şövalyeleriyle birlikte kızın bahsettiği köye gider. Hava karardığı anda kızın neden bahsettiğini kısa sürede anlarlar. Çığlıklar içerisinde garip bir ruh onlara doğru saldırıyordur ve onu savuşturmanın tek yolu ateştir. Bunun için de birlikte kalmaları gerekmektedir. Başkalarındaki tehlike oldukça büyüktür. Öyle ki Merlin de onlara karşı büyü yapamadığını fark eder. Bu onu çaresiz ve daha da korkmuş yapacaktır. Arthur, Camelot’a döndüğünde oranın da bu ruhlarla işgal edilmiş olduğunu fark eder. İnsanlar korkuyla kaçışmakta, ellerinde meşalelerle kendilerini savunmaya çalışmaktadır. Çünkü o ruh insanların içinden geçtiğinde tüm sıcaklıklarını emerek buz gibi bir bedene dönüşmelerine sebep oluyordur.

Sabah olduğunda Gaius, Dorocha’lar hakkında bildiği her şeyi Arthur’a anlatır. Tüm bu olanların suçlusu Morgana’dır ve perdeyi onarmanın bir yolunu bulmaları gerekmektedir. Krallıktan koruma bekleyen başka köylerdeki halklar da Camelot’a akın etmeye başlar. Tüm bu insanlara yeteri kadar barınak olmadığını biliyordur, ama bir şekilde denemek zorundadırlar. Arthur, Gaius’tan Dorochalar’ı yok etmek için bildiği her şeyi söylemesini ister. Gauis, eğer tahmin ettiği gibi iki dünya arasındaki perde yırtıldıysa onarılması gereken tek şeyin, Kutsal Ada’ya gidip bunu düzeltmek olduğunu söyler. Bunun için de, yırtığın açılması için kan kurban edildiği ve kapanması için de aynı şekilde bir kan kurban edilmesi gerektiğidir. Arthur halkı için canını vermekten çekinmeyecektir.

Agravaine ise vakit kaybetmeden Morgana’nın saklandığı yere gelir ve her şeyi anlatır. Aralarındaki ittifak da Arthur’un gelecekte sorunlar yaşamasına ön ayak olacak gibi görünüyordur.

Arthur, gece çökmeden yola çıkacaktır ve babasına veda etmeden Camelot’tan ayrılmaz. Merlin ise Arthur’un ölmesine göz yummak istemez ve onun yerine kendisini bu uğurda kurban etmeyi düşünür. Her ikisi de inandıkları şeyler uğruna canlarını vermekten çekinmeyeceklerdir.

Kutsal Ada’ya doğru yolculuklarında geceyi geçirmek için kaldıkları yerde Merlin ve Arthur meşaleleri olmadan kapana sıkılırlar. Şimdi tek yapmaları gereken Tanrı’dan merhamet dilenmektir ya da Dorochalar’dan. Ama Dorochalar o kadar da merhametli değildir. Merlin, Arthur’un canını kurtarmak için Dorochalar’ın önüne atlar ve yaratığın ruhundan geçmesine izin verir. Merlin artık ölümün eşiğindedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.