İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 3. Sezon 5. Bölüm ”Kristal Mağara” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Arthur ve Merlin, kendilerini amansız bir kovalamacanın içerisinde bulur. Haydutlar onları kovalarken kaçacak yer ararlar. Bir süre sonra gücünü sadece Merlin’in hissettiği batıl inançlarla dolu bir yere gelirler. Orası Yenilmiş Krallar Vadisi’dir. Bir efsanedir. Arthur, haydutların içeriye girmeye cesaret edemeyeceğini söyler, ama durum pek de beklediği gibi gitmez. Arthur, zırhını delen bir ok yüzünden sırtından yaralanır. Merlin dehşete düşer, ne yapacağını bilemez. Onu, vadide daha korunaklı bir yere getirir. İyileştirmeye ve acısını dindirmeye çalışır, ama başaramaz. Büyüsü de, bu gibi bir yaralanma için etkili değildir.

Arthur’un öleceğini düşünerek gözyaşlarına boğulur, çaresizdir. O sırada, elinde asasıyla yaşlı bir adam karşısına çıkar. Ona, neden ağladığını sorduğunda Arthur’un ölmekte olduğunu söyler. Adam, Arthur’un ölme vaktinin gelmediğini söyleyerek vakit kaybetmeden büyü yoluyla onu iyileştirir ve rahat bir uykuya dalmasına yardımcı olur. Merlin şaşırır, onun kim olduğunu bilmiyordur. Adamın adı Taliesin’dir. Merlin kendini tanıtır, ama adam onun Emrys olduğunu biliyordur ve tanışma anlarının yıllardır yazılı olduğunu belirtir.

‘’Sihrin başladığı yer. Kristal mağara.’’

Taliesin onu bir yere götürür. Burası, geleceği gösteren taşlarla çevrili kristal bir mağaradır. Merlin, mağaraya doğru çekildiğini hisseder. Kristaller ona görüler sunmak için çaba harcıyordur resmen. Daha önce, Camelot’ta saklanan Neahtid Kristal’i de aynı geleceği görme özelliklerini taşıyordur. O kristal da, bu kristal mağarasının bir parçasıdır. Merlin bakmak istemez, ama Taliesin onun bakmasını ister. Neler gördüğünü anlamalı ve ona göre hareket etmelidir. Öyle ki Merlin’e görülen görüler sadece ona özeldir ve sadece onun göreceği şeylerdir. Bu sayede geleceği değiştirme durumu da gerçekleşebilir. Merlin istemese de onun direktifleriyle bakar. Gördüğü şeyler karşısında dehşete düşer. Morgana’nın tahta oturmasını, kendisinin yaşlanmış halini, mücevherlerle bezeli bir hançeri, parmaklardan damlayan kanı ve ardından hançerle Morgana tarafından yatağında öldürülen Kral Uther’ı görür. Merlin korkuyla olduğu yerden kıpırdayamaz. Daha önce de, Neahtid Kristal’inde Büyük Ejder Kilgarrah hakkında görüler görmüştü ve ne kadar istemese de gördükleri gerçek olmuştu. Bunu durdurmak için de bir şeyler yapmalıdır.

Mağaradan çıkarken Taliesin ortadan kaybolur. Merlin, dehşet içerisinde bir süre olduğu yerde kaldıktan sonra Arthur’un yanına gider. Arthur hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalkmış, Merlin’i sorgulamaya başlar. Bu sefer çok konuşan Arthur, hiçbir söz söylemeyen Merlin olmuştur. Merlin, Arthur’a sadece düşüp bayıldığını söyler, başka hiçbir şey anlatmaz. Camelot’a kadar gittiklerinde Arthur, olanları Kral’a anlatır. Arthur ve Merlin sağsağlim geldiği için mutlu olan Kral, aynı zamanda Morgana’nın doğum günü için hazırlıkları da yapmaktadır.

‘’300 yıl önce öldü. Taliesin bir kahindi. Eski kralların kahiniydi. Mağaranın, güçlerinin ve kehanetlerinin kaynağı olduğu söylenir.’’

Merlin ise kafasından endişeleri çıkarmak için gördüklerini Gaius’a anlatır. Gaius, olanlardan sonra kristal mağarayı gördüğü için şanslı olduğunu belirtirken Taliesin’in de 300 yıl önce ölen, eski kralların bir kahin olduğunu söyler. Ve onunla ilgili bir sürü detay anlatır. Taliesin, Merlin’e o anda orada olmasının bir nedeninin olduğunu söylemiştir. Bu durum Merlin’in kafasını karıştırmıştır. Gördüklerinin hızla gerçekleşecek olacağını düşünür. Gaius ise kristallerin insanların kafalarını karıştırabileceğini söyler. Gördüğü şeyin aynı hizada gerçekleşmeyebileceğini belirtir. Yine de her şey için dikkatli olmalıdır.

Merlin artık görülerinin her an gerçekleşme durumuyla diken üstünde yaşamaya başlar. Morgana’yı gördüğü her anda görüleri aklına geliyor, bir tanesi gerçekleşirken endişeleri de artmaya başlıyordur. Merlin, Arthur’un Morgana’ya doğum günü için hediye edeceği hançeri gördüğünde kılıfının görülerindeki gibi olmadığını fark ederek biraz olsun rahatlar. O kadar endişeye varacak bir durumunun olacağını sanmaz, ama Arthur’a söylediği bir söz işleri değiştirecektir. Merlin, kadınların mücevherlerle dolu bir şeyi seveceğini söyleyerek Arthur’un fikrini değiştirmiş, Morgana’ya doğum gününde tıpkı görülerde olduğu gibi bir hançer hediye etmiştir. Bu durum Merlin’i dehşete düşürür. Gelecek gerçekleşiyordur.

Gözünü Morgana’dan ayırmaz. Her an bir diğeri daha gerçekleşebilir ki bir gece yarısı tıpkı görüsünde olduğu gibi dışarıya çıktığında Merlin Uther’ın odasının olduğu koridorda onu görür ve onu durdurmak için harekete geçer. Oysaki Morgana o an için Morgause’la buluşmaya gidiyordur.

Merlin, onu engeller ve yanlışlıkla merdivenlerden düşmesine neden olur. Bu olay sonucunda kafatası kırılır ve Gaius’ın yapacağı hiçbir şey kalmaz. Merlin ne yapacağını bilemez. Sırf Uther’ın hayatını kurtarmak için gerçekleştirdiği bu durum şimdi Morgana’nın ölümüyle sonuçlanacaktır. Kimse neler olduğunu bilemez. Kral Uther, bu durumun geçmesi için Gaius’a her şeye başvurmasını söyler. Çaresizliği gözlerinden okunuyordur. Morgana yanı başında hareketsizce yatarken Uther gözyaşlarına boğulur ve Gaius’a bir itirafta bulunur. Morgana, aslında Kral Uther’ın gerçek kızıdır ve bu durum, tahtta söz hakkı verebileceği anlamına geliyordur. Bunun için de kimsenin bilmesini istememiştir, ama Morgana yattığı yerden her şeyi duymuştur.

Merlin, herkesin kendisi yüzünden üzüldüğünü görürken dayanamaz ve ejderhadan yardım ister. O, her seferinde Morgana’nın krallığa büyük bir sorun doğuracağını biliyordur ve her seferinde söylüyordur, ama Merlin yine vicdanına yenik düşerek ejderhadan onu iyileştirmesi için yardım alır. Ejderha nefesiyle ona güç verirken Merlin vakit kaybetmeden onu iyileştirir. Nasıl büyük bir hata yaptığını sonradan fark edecektir.

Her şeyin yolunda olduğunu düşündüğü anda görüler yeniden ortaya çıkar ve kristalde gördükleri gerçekleşmeye başlar. Morgana, bu sefer tahtın varisi olabilmek için Uther’ı öldürecektir. Bunu gerçekleştireceği sırada Merlin harekete geçer ve onu engeller. Morgana’nın gerçeği bilmesi ise Arthur’un tehlikelerle karşı karşıya kalmasının da bir göstergesidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.