İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 3. Sezon 4. Bölüm ”Gwaine” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Merlin ve Arthur, bir köyde bara girerler. Prens Arthur’un amacı halkının ihtiyaçlarını onların arasına girerek öğrenebilmektir. Bunun için de en iyi yöntem yaşadıkları alanlara girmektir. Arthur, kendisini prens olarak değil de sıradan bir köylü olarak tanıtırken içki içmeye otururken. O sırada, bar sahibi kadından haraç kesmek için gelen adam ortalığı karıştırır. Arthur, kadını kollamaya çalışırken kendisini amansız bir kavganın içerisinde bulur. Adamın arkası sağlamdır. Arthur ve Merlin’e yabancı bir adam yardım eder. Adam kavga sırasında yaralandığında onu saraya kadar götürürler. Asil ve soylu Arthur, hayatını kurtaran adamı yaralı bir şekilde terk etmeyecektir.

Onu hemen Camelot’a Gaius’ın yanına alırlar. Bacağındaki bıçak yarasını temizlemek için harekete geçerler. Adam iyileştiğinde isminin Gwaine olduğunu söyler, ama soylu ailelerden nefret etmektedir. Öyle ki eğer onun Prens olduğunu bilseydi kurtarmayacağını söyler. Orada kalmak istemez, ama Kral onu şahsen ödüllendirmek ister.

Bir yandan da Camelot’ta Melee savaşları düzenlenmektedir. Melee’nin amacı kör silahlarla rakipleri alaşağı ederken aynı zamanda kişinin cesaretini ve gücünü anlatmaktır. Merlin, bunun nedensiz ve saçma bir şey olduğunu düşünse de Arthur aynı fikirde değildir. Melee onun ve diğer şövalyeler için oldukça fazla önem taşımaktadır. Diğer yandan bar kavgasında çatışan haydutların Camelot ve Arthur hakkında başka planları vardır.

Camelot’a gelmek üzere yola koyulan iki haydut, büyücü bir adamdan aldıkları büyülü kolyelerle planlarını uygulamaya başlarlar. İlk olarak Camelot’a gelen Sör Oswald ve arkadaşı Sör Ethan’ı öldürürler. Kanlarını büyülü kristal taşa sürdükten sonra kolye şeklinde taktıklarında birkaç saniye içerisinde öldürdükleri adamların kılığına girerler. Bu sayede Camelot’a girmek zor olmayacaktır. Aynı zamanda ikisi de kör gibi görünen, ama büyüyle keskinleştirilmiş iki tane kılıç da almışlardır. Bu sayede Melee turnuvasında Arthur Pendragon’ı öldürmek zor olmayacaktır.

Sör Oswald, fırsattan istifade Merlin’e işler yaptırmaya, onu canından bezdirmeye başlar. Normalde çok asil ve soylu davranışlar sergileyen Sör Oswald şimdiki davranışlarıyla olduğundan farklı birisi olarak davranıyordur. Her ne kadar neler olduğunu anlamasalar da bir şekilde Merlin yine başını belaya sokarak onların planlarını ortadan kaldıracaktır.

Bir gün, Merlin bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını sormak için Sör Oswald’ın odasına girdiği sırada kırmızı bir örtünün altındaki kılıçları fark eder. Bu kılıçlar güzellikleriyle birlikte kör gibi görünseler de Merlin elini değdirdiği anda kılıcın parmağını kestiğini fark eder. Hızla Gaius’ın yanına gider. Gaius, kılıçların büyüyle dövülebileceğini söyler. Bu durum ikisinin de aklında şüpheler oluşmasını sağlamıştır. Turnuva başlamadan önce tüm bunları açıklığa kavuşturması gerekmektedir. Merlin Arthur’u uyarmak ister, ama bunun doğru bir seçim olmadığını biliyordur. Sör Oswald bir şövalyedir ve bunun gibi bir itham başını belaya sokacaktır. Bu yüzden kendi bildiği bir şekilde açıklığa kavuşturmalıdır.

‘’Camelot zafer görmek istiyor Arthur. Başaracağını biliyorum.’’

Merlin, o kılıcı alıp test etmek ister, ama bunun zor olduğunu biliyordur. Yine de almaktan başka bir çaresi kalmaz. Sör Oswald uyurken kılıçları aramak için odasına girer, ama kılıçlar yerine başka bir şeyle karşılaşır. Sör Oswald’ın büyülü kolyesi göğsünün üzerinde parlamaktadır. Merlin, dikkatle kristale baktığında kristalin içerisinde gerçek kişinin yüzünü görmesiyle dehşete düşer. İnsanlara bir şey söylemesine zaman kalmadan da yakalanır. Sör Oswald ve Sör Ethan’la gülünç bir münakaşaya girerler. Neyse ki çok geçmeden Gwaine yardıma koşar, ama onun da başı şövalyeye karşı gelmekten belaya girer.

Uther, onu öldürmek için emir verir, ama Arthur hızla karşı gelir. Onun iyi bir insan olduğunu ve hayatını kurtardığını söyleyerek cezasının son bulmasını ister. Gwaine Arthur’un bu davranışı sonucunda ona ısınır, bir şekilde onun diğerlerinden farklı ve iyi kalpli olduğunu anlar. Onun ölmeye değer birisi olduğunu anlar. Uther, onu şimdilik sürgün eder ve bir daha Camelot’a gelmesi doğrultusunda ölümle mahkum edileceğini söyler. Yine de Arthur’un başı hala beladadır.

Merlin, en azından onun da kılıcına büyü yapabileceğini düşünür, ama ne yazık ki bunu gerçekleştiremez. Bu turnuvaya katılmama gibi bir durumu da söz konusu değildir. Bu turnuva, onun halkına dair ne denli bir Kral olacağının göstergesi sayılacaktır. Arthur’un bu turnuvaya çıkmaktan başka bir şansı yoktur. Merlin’in ne olursa olsun herkesin içerisinde Arthur’u koruması gerekmektedir.

Turnuva başladığında kılıçlar havada uçuşur ve Sör Oswald’la birlikte Sör Ethan amaçlarını gerçekleştirmek için harekete geçerler. Tek hedefleri Arthur’dur. Arthur’un ise hiçbir şeyden haberi yoktur. Tek derdi halkına iyi bir kral olacağını kanıtlamaktır. Turnuvanın sonunda ikiye bir kaldığında ölümle burun buruna geleceği sırada birisi çıka gelir ve onu kurtararak iki şövalyeyi de öldürür. Bu kişi, Arthur’un ikinci kez hayatını kurtaran Gwaine’den başkası değildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.