İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 3. Sezon 3. Bölüm ”Goblin’in Altını” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Merlin, Gaius için aradığı bir kitabı bulmak amacıyla kütüphaneye gittiğinde kütüphanede gizli bir yer keşfeder ve farkında olmadan 50 yıldır hapsolmuş bir cini kilitlendiği yerden serbest bırakır. Cin, kurtulmanın verdiği sevinçle oradan oraya zıplarken Merlin onu kutuya hapsetmeye çalışır, ama ne yazık ki başarısız olur. Camelot’a haylaz bir cin musallat olmuştur.

Cin, 50 yıldan uzun süredir kutunun içerisine hapsolduğu için kolay kolay geri dönmeye niyeti yoktur. Tek amacı eğlenmektir ve bunu dilediği gibi uygulamaya başlar, ama Merlin’in başına da bela açacaktır. Sarayda her yeri talan etmeye başlar. Merlin onu ne kadar durdurmak istese de başarısız olur. Goblin, altından başka hiçbir şey aramaz. Tek derdi altındır. Goblinler hilekâr ve tehlikeli yaratıklardır. Bunun için cinler en çok istedikleri şeyleri elde etmeden rahat etmeyeceklerdir. Bu da, altındır. Cin, eğlencesine düşkün olduğu için vakit kaybetmeden hem eğlenmeye hem de altınları aramaya başlar. Merlin ve Gaius bir an önce onu yakalamak için harekete geçerler.

Arthur’un yatağının altındaki altınları alarak Goblin’e tuzak kurarlar. Merlin, onu yakalayacağı sırada Goblin harekete geçer ve parlak bir ışık olup Gaius’ın kulağından içeriye girer. O andan sonra Gaius, Goblin’in himayesi altında olacaktır, ama Goblin akıllıdır. Gaius kılığında kimsenin onu tanıyamayacağını bildiği için artık altın bulma işi daha kolay bir hale gelecektir. İnsanlara altın karşılığında iksir satmaya başlar. Bu, onun için bir iş haline gelmiştir öyle ki, Camelot halkı Gaius’ı tanıdığı için ona güvenmekten çekinmezler. Bu da Goblin için biçilmez bir kaftandır. Her ne kadar insanlar, Gaius’ın davranışlarını garip bulsa da bir şekilde onun hakkında kötü düşünmezler.

Merlin bir terslik olduğunu seziyordur ve onun Goblin olduğunu anlar, ama bu konuda hiçbir şey yapamaz. Çünkü ona zarar verdiği takdirde Gaius’ın bedenine de zarar verecektir ve bu durum bir dezavantajdır. Aynı şekilde Goblin, Gaius’ın başını belaya sokmadan bu konuda bir önlem almalı, Goblin’i içinden çıkarmalıdır. Merlin, Goblin’e gözdağı verse de Goblin akıllıdır. Merlin’i büyü yapma suçuyla Uther’a ifşa eder. Bu da Merlin’in başını belaya sokacaktır. Uther, onu ölümle cezalandırır. Her şey bir anda gelişirken Merlin’in bir şey yapması gerekmektedir. Vakit kaybetmeden zindandan kaçar ve Gwen’in yanına sığınır.

Ertesi gün Merlin’in kaçtığı haberi Kral’a giderken Gaius, kendisinden beklenmeyecek bir şekilde Merlin’in yakalandığında idama çarptırılmasını önerir. Bu durum Arthur’u şüphelendirir. Normalde, Merlin’i oğlu gibi gören Gaius şimdi, kendisinden beklenmedik bir şekilde davranmaktadır. Arthur, onun başka birisi olduğunu fark eder, ama Goblin ondan hızlıdır. Arthur’u etkisiz hale getirir.

Merlin, Gwen’le cini çıkarmanın bir yolunu bulmaya çalışırlar. Bunun için de Arthur’un yardımı gerekmektedir. Gwen, yaşanan bazı olaylar sonucunda Arthur’un yüzüne bakmak istemez, ama buna mecburdur. Merlin de Gaius’ın kitaplarından cini çıkarmanın yollarını aramalıdır. Gwen, Arthur’un odasına gittiğinde Arthur’u beklemediği bir şekilde bulur. Büyü sonucu Arthur’un eşek kulakları ve eşek sesi oluşmuştur. (bu şekilde bile tatlı görünüyor. 🙂

Merlin, cini Gaius’ın içinden nasıl çıkartacağını kitaptan öğrenmiştir. Eğer Gaius ölüm tehlikesiyle karşılaşırsa cin kendiliğinden içinden çıkacaktır ve onun savunmasız anında Merlin onu serbest kaldığı kurşun kutuya yeniden tıkacaktır. Merlin, bunun için Gaius’ı zehirlemeyi düşünür ve zehri yaladığı altınlarının içinde döker. Gaius, cin içinden çıktığı anda panzehiri alması için çok az bir zamanı vardır. Bunun için hızlı olmaları gerekmektedir.

Zor olsa başarılı olurlar ve Gaius sonunda serbest kalır, cin de ait olduğu yere, bir daha çıkarılmamak üzere kutuya tıkılır. Camelot yeniden sakinliğe bürünür.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.