İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 3. Sezon 12. Bölüm ”Arthur’un Gelişi: Kısım 1” | Dizi İncelemesi

Cendred, topraklarından Camelot savaşçılarının geçmesi üzerine onlara büyük bir ders vermek için kralın gönderdiği tüm orduyu katletmiştir, bunlara şövalyeler de dahildir. Edric, Oldoff, Osric, ve Sör Leon. Bu kayıp Camelot için korkunç bir şeydir. O sırada ormanda Druidler birinin yaşadığını fark ederek onu kurtarmak için harekete geçerler. Bu, Sör Leon’dur. Onu mağaralarına götürdüklerinde fazla zamanı olmadığını fark ederler. Bir an önce harekete geçmeleri gerekmektedir. Druidlerin sözcüsü adam bir kadeh getirir ve bir şeyler mırıldanarak kadehin içindeki suyu ölmekte olan Sör Leon’a içerir. Birkaç saniye geçtikten sonra Sör Leon’un yüzündeki yaralar yok olmuştur. O kadehin adı Yaşam Kadehi’dir.

Sör Leon gözlerini açtığında vakit kaybetmeden Camelot’a gelir ve başından geçenleri teker teker anlatır. Onu druidlerin kurtardığını, bir çeşit kadehi dudaklarına götürdüğünde yaşamının yerine geldiğini belirtir. Uther bu olanları duyduğunda endişelenir, ama şimdilik bir şey söylemez. Morgana ise tüm bunları koltuğundan sinsice dinliyordur. Uther, Gaius ile olanları konuşurken Yaşam Kadehi’nin ne kadar güçlü olduğunu biliyordur. Gaius, druidlerin kadehi iyi niyetlerine göre kullanacaklarını savunur, ama Uther bu kadar güçlü bir şeyin sadece Camelot’un güvenli duvarları arasında kalması gerektiğine inanıyordur. Aynı zamanda druidlerin mağarasının Cendred’in krallığında olması kötü bir tesadüftür ve ondan önce kadehe ulaşmaları gerekmektedir. Gaius, druidlerin saklanma becerelerinin oldukça kuvvetli olduğunu, kadehin olduğu yerde kalmasının daha güvenli olacağını söyler, ama Uther bu riski almayacaktır.

Merlin, kadehin varlığını duyduğunda endişelenir, çünkü Kutsal Ada’da Nimueh’i öldürdüğünde kadeh de gözlerinin önünde yok olmuştur, ama Gaius kadehin yok edilemeyeceğini biliyordur. Kadehin büyüsü ebedidir. Zaman ve mekandan bağımsızdır. Uther’ın bu kadar endişelenmesinin sebebi de kadeh kötülerin eline geçtiğinde son derece korkunç sonuçlar ortaya atabilmektedir. Yüzyıllar önce bir büyücü, kadehi ele geçirdiğinde ordusunu toplamıştır ve her bir adamdan kadehe kanını damlatmasını isteyerek bir ölümsüzler ordusu elde etmiştir. Bunu bilen kral eski dinin güçlerinin yeniden ortaya çıktığını düşünmektedir.

Uther, zor bir görev olduğu halde oğlunu, kadehi alması için görevlendirir. Önemli bir görev olduğu için gizli olmalı ve Arthur’un tek başına gitmesi gerekmektedir. Arthur görevi kabul eder ve hizmetkarı Merlin ile birlikte yolculuğa çıkar. Bu yolculuk, Camelot’a sağ salim geri dönebildiğinde geleceğini şekillendirmede en büyük etken olan bir yolculuk olacaktır.

Tabii Morgana ise gizliden gizliye her şeyi dinlemektedir. Vakit kaybetmeden bildiği her şeyi kardeşi Morgause’a anlatır. Öğrendiği bu bilgiler sayesinde artık Camelot’u ele geçirmek düşündüklerinde de kolay olacaktır.

Arthur ormanda ilerlerken beklenmedik bir şekilde tuzağa düşerler. Jarl adında bir adamın eski kulesinde tıkılı kalırken orada Gwaine ile karşılaşırlar. Bu karşılaşma oradan çıkmalarını da etkileyecektir. Haydut adam Arthur ve Gwaine’i karşı karşıya, ölümüne savaşmaya davet eder ve bu karşılaşma sırasında çıkan hengâme de kaçmalarını sağlar. Oradan hızla uzaklaşırken kadehi aramaya tekrar koyulurlar, ama Merlin çantası haydut adam Jarl’ın eline geçtiğinde onlar hakkındaki gerçek ve nerede oldukları Cendred’e ve Morgause’a gider. Morgause, kadehe gittikçe yaklaşıyordur.

Arthur, Merlin ve Gwaine sonunda druidlerin mağarasına girerler ve kadehi ele geçirirler. Bu oldukça kolay olmuştur, ama artık Merlin’in sorumluluğu daha fazla artmıştır. Tabii kadehi alıp Camelot’a geri götürme yolunda Cendred’in adamları Arthur’u zehirli okla yaralarlar ve çok geçmeden kadehin sahibi olurlar. Artık tek yapmaları gereken ölümsüzlük ordusunu oluşturmaktır. Koskocaman ordu Camelot’u işgal etmek için harekete geçer.

Uther ise Arthur’un dönmemesi üzerine oldukça endişelidir. Oğlunun başına bir şey gelme düşüncesi üzerine peşinden şövalyelerini gönderir. Arthur Merlin’in yardımlarıyla iyileşir, ama bir şekilde şatoya dönmek için hareket kabiliyeti vardır. Yaşananlardan sonra Camelot’a döndüğünde ölümsüzler ordusu şatoyu ele geçirmiştir. Öyle ki Kral Uther düşmüş, yerine Morgana Pendragon tahta oturmuştur. Şimdi Morgause ve ölümsüzler ordusu ile birlikte Camelot’un kraliçesi ilan edilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.