İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 3. Sezon 11. Bölüm ”Büyücünün Gölgesi” | Dizi İncelemesi

Camelot’un yüzyıllardır süren savaşçı turnuvaları başlamıştır. Bu turnuvaya her kesimden savaşabilen insan geliyordur ve bu savaşlarda hiçbir kural gözetilmiyordur. Camelot’un geleceğin kralı olma yolundaki en güçlü aday Arthur Pendragon da bu turnuvanın gözdelerindendir. Öyle ki bu turnuvadan galip çıkarsa gelecekteki ünvanını da yoğun bir şekilde elinde tutabilme yetisine sahiptir. Merlin, bu turnuvanın, Camelot’a her kesimden insan girdiği için oldukça tehlikeli olduğunu düşünüyordur, ama Arthur geleneklere sadık bir insan olarak gereğini yerine getirecektir. Camelot’a, bir yüzük sayesinde büyü kullanmayı bilen Gilli adındaki bir çocuğun geldiğinden habersizdir.

Gilli geçmişinde babasının kullanmaktan çekindiği büyü gücünü Camelot’a gelerek takdir görme üzerine kurduğu hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçer. Merlin kısa sürede olanların farkına varır ve bir şekilde Gaius ile bir çözüm yolu bulmaları gerekmektedir. Bununla birlikte Morgana da hain planlarını ortaya koymaya hazırdır. Turnuvalar başlamadan önce Kral Uther’ın, bu turnuvalarda savaşması adına kanına girer. Arthur bu durumdan hiç hoşlanmaz, ama kendisini eskisi gibi olduğunu kanıtlamaya çalışan Uther yemi yutarak turnuvalarda yarışmaya aday olur. Arthur, babasının bu zorlu mücadelede kendisinin karşısına geçeceğini düşünerek endişelenir aynı zamanda da onun canını yakmaktan korkar, ama bunlar için çok geçtir, çünkü turnuvalar başlamıştır.

Kaybedenin cezasının ölüm olduğu turnuva başlarken Arthur kendi üzerine düşeni yapar ve teker teker rakiplerini elemeye başlar. Kral Uther da azimle rakiplerini elerken Arthur endişe içerisinde olanları seyreder. Morgana ise zevkten dört köşe bir şekilde tahtında rolünü üstlenmiştir. Sıra büyücü Gilli’ye geldiğinde herkesin içerisinde büyü yapmaktan çekinmez. O cılız ve çocuksu hali üzerine korkunç rakiplerini yenerken halkın da kısa sürede takdirini toplar. Günün yarışmasından sonra kendisine yaptığı iyileştirme büyüsünden sonra az kalsın yakalanıyordur. Merlin ve Gaius onun bu durumdan sıyrılması için ikna etmeye çalışır, ama şöhret ve takdir edilme duygusu Gilli’nin kanına çoktan işlemiştir. Merlin yarışmalardan geri çekildiğini sanırken Gilli bu sefer amacının Kral Uther’ı öldürmek olduğunu açık açık söyleyecektir.


Ama ondan sonra Arthur’un korktuğu başına gelir. Babasıyla karşı karşıya kalır. Onu hem yenmek istiyordur hem de kalkının gözü önünde küçük düşmesini istemiyordur. Bunun için finale kalacağı son kısımda babasına bilerek yenilir ve onun finale çıkmasını sağlar. Bu Arthur için onurlu bir davranıştır, ama yine de memnun değildir. Merlin, final savaşının Uther ve Gilli karşısında olduğunu öğrendiğinde dehşete düşer. Gilli’nin çekilmesi için yeniden baskı kurar, ama Gilli son derece kararlıdır. Uther Pendragon’ı mağlup edecektir.

Merlin, tüm bunların ışığında ne yapacağını bilemez ve Büyük Ejder Kilgharrah’dan yardım ister. Ejder de Kral Uther’ın ölüp Arthur’un kral olmasıyla büyü çağının yeniden gelmesini istiyordur, ama bu şekilde olmayacaktır. Çünkü eğer babası büyü yüzünden gözlerinin önünde ölürse büyüye daha kötü bir gözle bakacaktır ve kral olduğunda büyüyü destekleme durumunda olmayacaktır. Bu da umutlarını yok edecektir. Bu uğurda başkasının kurban olması gerektiğini fark edecektir. O da Gilli’den başkası değildir.

Merlin kararını verir ve büyük gün geldiğinde Uther’u korumaya hedeflenir. Gilli’nin ölmekten başka bir seçeneği kalamayacak gibi görünüyordur, ama mücadeleyi kazandığında Uther onu affederek zaferi göğüsler. Çünkü Gilli, Uther’ın gözünde bir çocuktan farksızdır. Neyse ki olaylar Gilli’nin lehine ilerlemiştir. Merlin, bu şekilde olduğu için ondan özür diler, ama Gilli yaşadıkları içerisinde bazı şeylerin farkına varmıştır. Babasının neden büyüden bu kadar uzaklaştığını anlamıştır, çünkü büyü iyi yönde kullanılırken son derece yararlı olur, fakat kötülüğün düşüncelerinde de bir o kadar zehirli olabiliyordur. Gilli’nin hayatındaki özet de, ”Bir musibet bin nasihatten iyidir.” olmuştur. 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.