İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 2. Sezon 6. Bölüm ”Güzel ve Çirkin: Kısım 2” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Kral Uther ve Kraliçe Catrina tüm çabalara rağmen evlendikten sonra olaylar Arthur için tahmin ettiğinden de kötü bir hal almaya başlar. Catrina’nın Merlin hakkında kötü planları vardır, vakit kaybetmeden planını yoluna koymaya başlar. Uther’a, babasının aile yadigarı mührünün Merlin tarafından çalındığını söyler. Bu sayede Merlin ortadan kalkacak, krallığı ele geçirme planları kimsenin gölgesinde kalmayacaktır. Bu konuda başarılı olur ve Merlin, Arthur’un sayesinde tutuklanmadan ortadan kaybolur. Onun bir Troll olduğunu Arthur’a dile getirmiştir, ama Arthur dinlememekte kararlıdır. Merlin saray bu durumdayken bir yere gitmeyecektir. Gaius’la plan yaparak kimseye görünmeden sarayda saklanmaya devam eder. Bu sırada Kraliçe Catrina’nın odasını kontrol etmek de bir şekilde kolay bir iş olacaktır.

Arthur, farkında olmadan dışlanıyordur, Catrina’nın planı da bu sefer Arthur yönündedir. Önünde kocaman bir engel olarak görünen Arthur’u da gözden çıkardığında krallığı elde etmek için hiçbir sebep kalmayacaktır. Arthur, Catrina’nın direktifleri üzerine babasının verdiği kararları doğru bulmaz. Öyle ki artık zalim bir insan olmaya başlamıştır. Halkından olduğundan fazla vergi kesiyor, Kraliçesi dışında kimseyi gözü görmüyordur. Tılsımlı kolye işini oldukça başarılı yapıyordur.

Merlin Catrina’nın odasını gözetlerken, onun güzel kalabilmesi için bir iksir içtiğini fark eder. Onu içmezse Troll haline geri döndüğünü anlar. Bunun için öncelikle içtiği iksiri yok etmesi gerekmektedir. Merlin, kısa sürede dolaptaki büyülü iksiri alarak Gaius’a götürür. Onun, bunu bozması için bir şeyler yapmasını ister. Bunun için görüntüsü ve tadı aynı olan, hiçbir etki etmeyen bir iksir yapması gerekmektedir. Kraliçe’nin foyasını ortaya çıkarmak için tek şansları budur.

Gaius, kısa sürede iksiri yapar ve Merlin’in yerine koyması fazla zamanını almaz. Catrina’nın Troll görünümüne dönmesi için ikinci adım da tamamlanmıştır. Şimdi sıra onun, herkesin gözü önünde gerçek görünümüne dönmesini beklemektedir.

‘’Hep içgüdülerime güvenmemi söyledin. Ben de hep buna uğraştım. İstediğin gibi bir erkek, oğlum demekten gurur duyacağın biri olmaya…’’

Arthur ve Uther’ın fikir ayrılığı birbirlerine uzak kalmalarına neden olur. Arthur, halkı için en iyisini isterken, Utheri Catrina’nın sözlerine inanarak güç ve para peşinde koşmaya başlamıştır. Bunun üzerine her zaman fikirlerini benimsediği oğlunun fikirlerini görmezden gelmesi Arthur’u mirastan men etme aşamasına kadar getirmiştir. Arthur bunun için direnir, ama Uther her zaman olduğu gibi kararında kesindir. Arthur, yaptığının doğru olduğunu biliyordur ve babasının başına gelenlerden de şüphelenmeye başlamıştır.

Catrina’nın planını tıkır tıkır işliyordur. Artık Arthur da yapacaklarına gölge olmayacaktır. Bunun üzerine Kral Uther, Arthur’u taht varisi olmaktan çektikten sonra Kraliçe Catrina’yı tahtın varisi yapar. Öyle ki, Kral öldüğünde, artık her şey Catrina’ya kalacak, Camelot’u o yönetecektir. Varis olma töreni kısa sürede başlar. Catrina’nın amacına ulaşmaya bir adım kalmıştır, o da törendir. Törende olanlar olur.

Sahte iksir Catrina’ya hiçbir etki göstermemiştir ve Catrina, ne kadar kaçsa da, Arthur, Morgana ve Uther’ın önünde Troll’e dönüşür. Arthur ve Morgana korku içerisinde olanları anlamaya çalışırken, Uther’ın yüzündeki aptal bir gülümseme bir an kaybolmaz. Öyle ki, boynundaki tılsımın etkisiyle onun çirkin halini görememektedir ve bu durum bir başka sorunun daha başlangıcı olacaktır.

Artık Catrina, iğrenç bir Troll olarak sarayda Kraliçe olarak dolaşmaya başlar. Uther onun hiçbir kötülüğünü görmezken, diğerleri görseler de ses çıkaramaz olurlar. Bir şekilde Krallarının huyuna gitmeleri gerekmektedir. Yoksa en kötü şekilde cezalandırılacaklardır. Bunu kimse göze alamaz ve bir şey söylememeye karar verirler. Fakat Gaius ve Merlin boş durmayacaktır.

Gaius, Merlin’e bu konuda ejderhadan yardım istemesini söyler. Uther, geri dönülemez bir büyünün etkisindedir ve artık ne yapacaklarını bilemezler. Ejderhalar ve Troll’ler uzun süredir arkadaş oldukları için Ejderha’nın bu konuda bir şeyler bilebileceğini düşünürler. Ejderha, Uther’ın bir Troll’le evlenmesini oldukça komik bulur. Merlin ise bir an önce cevaplar aramaktadır. Uther büyünün etkisinden kurtulmazsa Arthur hiçbir zaman kral olamayacaktır ve bunun üzerine Albion da doğmayacaktır. Bunun ciddiyeti Ejderha’yı kendine getirir ve bu konuda bir öneride bulunur. Bu büyünün bozulabilmesi için Uther’ın kalpten gelen bir şekilde pişmanlıkla gözyaşı dökmesi gerekmektedir. Bunun üzerine büyü kendiliğinden üzerinden kalkacaktır.

Uther’n kalbi taş kadar soğuktur ve hiçbir şeye pişmanlık duymayacağını herkes biliyordur, fakat Gaius’ın aklına bir fikir gelir. O da, Arthur üzerindedir. Eğer Arthur ölürse Uther, derin bir pişmanlık duyacaktır ve bunun üzerine gözyaşlarını bırakacaktır. Bu oldukça muhtemel bir ihtimal olarak göründüğü için Arthur’la konuşarak hızla harekete geçerler. Arthur, babasını ve krallığını bir Troll’den kurtarmak için her şeyi yapacaktır.

Gaius, ona bir iksir içirecektir ve yarım saat kadar kalbi duracaktır. Uther’da onu o şekilde gördüğü için pişmanlık duyacaktır. Kalbinin yeniden çalışması için de yarım saat sonra küçük bir şişeden iksir içmelidir. Her şeyi planladıktan sonra harekete geçerler. Arthur, iksirin etkisiyle yerde ölü bir şekilde yatar, Uther oğlunu o şekilde gördüğü için tahmin edildiği gibi şok olur ve gözyaşlarını tutamaz. Troll, bunu ne kadar önlemeye çabalasa da başarılı olamaz. Uther, döktüğü gözyaşları üzerine gözündeki perde kalkar ve asıl olanları görmeye başlar. Bu, Uther için katlanması zor bir süreç olacaktır. Krallık, yeniden huzurlu bir hale bürünmüştür.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.