İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 2. Sezon 5. Bölüm ”Güzel ve Çirkin: Kısım 1” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Camelot, bir Troll’ün tehdidi altında…

Bir Troll, Tregor Hanedanının istila edildiğini öğrenir ve para için, büyü kullanarak Tregor Hanedanından Lady Catrina’nın görünümüne bürünerek Camelot’a gelir. Amacı Uther’ı büyüleyerek tüm krallığa hükmetmektir. İstediği de olur, güzelliğiyle o anda Kral Uther’ı büyüler. İstilada babasının da öldüğünü söyleyerek iyice çaresiz durumda olduğunu belirtir. Uther, onun bu durumuna kayıtsız kalmayacak, onu sarayda misafir edecektir.

Troll’ler, çirkin ve kötü şeylerden hoşlanırlar. Güzel ve temiz olanlardan nefret etmişlerdir. Aynı zamanda insanlardan da hoşlanmazlar. Tüm bu sözüm ona güzel şeyler içerisinde, Troll’ün, amacına ulaşana kadar Lady Catrina olarak rol yapması oldukça zor olacaktır. Hizmetçisi rolündeki Jonas, tuhaf bir tiptir ve ona güzel görünmek için her gece özel bir iksir içirir. Eğer iksiri içmezse bir süre sonra maskesini üzerinde taşıyamamaktadır.

Gaius’in Lady Catrina hakkında bildiği bir şeyler vardır. Bu konuda şüphelenir ve Merlin’e bir şifa suyu vererek test etmesi için Lady Catrina’nın yanına gönderir. Lady, şifacıdan bir şey istemediğini söyleyerek Merlin’i geri dönerir, o andan sonra Gaius şüphelerinde tamamen haklı olduğunu fark eder. Öyle ki Gaius, onu küçükken tedavi ettiğinde hastalığının tedavisini olmadığını biliyordur. Hastalığı, ender rastlanan bir kemik hastalığıdır. Özellikle de uzun süre ata binince yürümekte zorlandığını biliyordur. Gönderdiği ilaçta, onun rahatsızlığını biraz olsun dindiriyordu. Tüm bu yolculuğun üzerine Lady Catrina’nın sağlıklı bir şekilde görünüyor olması Gaius’in endişelerini bir tık artırmaktadır. Lady Catrina’nın gerçekten Lady Catrina olup olmadığından şüphelenmektedir. Bunun için de Merlin’e iş düşer. Odasında olağandışı bir şeyler aramaya başlar. Yatağında hiç yatmamış olduğunu fark eder, aynı zamanda uşağı Jonas’ın garip bir kuyruğu olduğunu da. Yanlış bir şeyler olmaması için ikisini göz gözlerinin önünden ayırmamak için ellerinden geleni yapmalıdırlar.

Bu sırada Lady, Kral Uther’ı kendisine aşık etmek için etkili yöntemlere başvurmaktan geri kalmıyordur. Onunla sürekli olarak vakit geçiriyor, güzel sözlerinden mahrum kalmıyordur. Amacına ulaşmak için Uther’ı kendisine her isteğini yerine getirmesi için kul köle yapmalıdır. Uther, uzun zamandır kendisini mutlu hissediyordur ve Catrina’yla yaşadıklarına gölge düşürecek herhangi bir söz ya da davranış istemiyordur, fakat Gaius Lordunu koruması gerektiğini düşündüğü için onu uygun bir dille uyarmaya çalışır. Lady Catrina’nın geçmişteki tedavisi imkansız eklem rahatsızlığından bahseder ve bir şekilde onun gerçekleri görmesini sağlamaya çalışır, ama Uther, Catrina hakkında kötü sözleri dinlememekte şimdiden kararlıdır.

Lady Catrina, asıl amacına bir türlü ulaşamadığı her dakika çılgına döner. Merlin ise gözünü ondan ayırmamaya kararlıdır. Bir şekilde onun Trol olduğunu fark eder. Yattığı iğrenç ve neler yaptığını öğrenmiştir. Tüm bunlar üzerine dehşete düşer. Ne yapacağını bilemez. Casusluk çabalarında ne yazık ki Jonas tarafından fark edilir. Bunun için Lady Catrina’nın Kral’ı etkilemek için çok daha hızlı olması gerekmektedir.

‘’Gördüklerin çok ender Merlin. Troll’ler diğer her yaratığı küçümser, özellikle insanları. İnlerinde karanlıkta yaşarlar. Pisliklerle beslenirler.’’

Merlin, gördüklerini vakit kaybetmeden Gaius’a anlatır. Gaius’ın Troll hakkında pek çok bilgisi vardır. Merlin, Troll’lerin insanlardan nefret ettiğini bilirken neden Camelot’a geldiklerini anlayamaz. Gaius, onların aç gözlü olduğunu, Uther’ın krallığında ve parasında gözü olduğunu söyler. Bununla birlikte her şeyin farkına varmışlardır. Gaius, bir an önce Kralını uyarlamalıdır. Bunun için elinden ne gelirse yapmaya hazır bir şekilde Uther’ın yanına gider. Nasıl söyleyeceğini bilemez, ama yıllardır Uther’a hizmet etmenin verdiği cesaretle Lady Catrina’nın bir Troll olduğunu, planladığı her ayrıntıyı anlatır. Fakat bu durum Gaius’ın tahmin ettiği gibi gitmez. Uther, Lady’sine kötü sözler söylemesinin üzerine Gaius’ı tehdit eder. Bunun üzerine Gaius’ın başka yapacak hiçbir şeyi kalmaz, yine de Uther’ın, söylediklerini düşüneceğini var sayar.

Troll, Jonas sayesinde Merlin’in olanları öğrendiğini fark eder ve Uther’ı etkilemek için başka bir yöntem kullanır. Büyülü kanıyla birlikte parlayan bir kolyeye büyü yapar ve onu Uther’ın boynuna takmasını sağlar ve bir öpücükle bunu mühürler. Uther, kolyeyi boynuna taktığı anda tamamen Lady Catrina’nın eseri haline gelmiştir. O ne derse kabul eder, o ne derse doğruluğunu düşünmeden yapmaya başlayacaktır. İşler çığırından çıkar. Lady Catrina, Kral Uther’ın sözüyle devamlı olarak sarayda kalmaya başlar. Bu durum Gaius’ın düşündüğünden de hızlı gelişmiştir. Bir an önce, işler daha da kötü bir hal almadan Uther’ın gözünü açması gerekmektedir. Merlin’den büyü kullanmasını ister, başka çaresi yoktur. Bu, özellikle de Uther’ın gözü önünde zor olacaktır, ama bir şekilde yapmalıdır.

Araştırmalar sonucunda bir Açığa Vurma Büyüsü bulur. Bu şekilde gizlenen bir şeyin gerçek hali açığa çıkarılabilmektedir. Her ne kadar bu durum cansız varlıklarda daha etkili oluyor olsa da, Merlin’in denemekten başka çaresi kalmamıştır. Uther, saraya Lady Catrina’yla evlenme kararını açıklar. Herkesin de bunu saygı duymasını bekler. Arthur, şaşırmış olsa da babası olduğu için kararlarına saygı duyması gerektiğinin bilincindedir. Yapacak bir şeyi kalmaz. Merlin, evlenme gerçekleşmeden elini çabuk tutmalıdır. Merlin, sessiz bir köşeye geçer ve öğrendiği büyüyü uygulamaya koymaya başlar. Bir süre için büyü başarılı oluyor olsa da bu, oldukça güçlü bir büyüdür, aynı zamanda Troll ona direnmiştir. Derisinde küçük bir oynamadan başka hiçbir şey olmaz. Lady Catrina bir şeyler hissetmiştir, Jonas ise Merlin’in büyü yaptığını görmüştür. Bir an önce onu durdurma planları yapmalıdır.

Catrina ve Jonas, Merlin’e bir tuzak kurarlar. Her şey yolunda giderken, onun, evliliğini mahvetmesine izin vermeyecektir. Merlin, Jonas’ın sahte sözlerine inanarak kandırılır ve Catrina’nın yattığı iğrenç inde kapalı kalır. Troll, onu büyüsüyle alt etmiştir. Düğün ise bir süre sonra gerçekleşecektir. Merlin, ne yazık ki tüm çabalarına rağmen sıkıştığı yerden kurtulmaktan geç kalır ve Kral Uther ve Lady Catrina evlenmiştir. Artık her şey çok daha zor bir çıkmaza girmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.