İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 2. Sezon 4. Bölüm ”Lancelot ve Guinevere” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Morgana, gün kararmadan Camelot’a dönme şartıyla, Gwen ve şövalyelerle birlikte babasının kabrini ziyarete giderken Mercian haydutları tarafından saldırıya uğrar. Haydutların Morgana’yı incitme gibi bir niyetleri yoktur. Onların amacı, Uther’ın manevi kızı Lady Morgana’yı kaçırarak, Uther’dan Morgana’nın canı için fidye istemektir, fakat işler istediği gibi gitmez. Morgana, Gwen’le plan yaparak haydutlardan birkaçını devirmeye ve ellerinden kurtulmaya kararlıdır. Bir süre için bunu başarıyor olsalar da Gwen’in ayağı burkulur ve Morgana tek başına kaçmak zorunda kalır. Gwen haydutların eline düşer. Haydut, Hengist’e bir süre için ne söyleyeceğini bilemese de, sonradan Lady Morgana’nın kim olduğunu bilmediğini hatırlar. Gwen’i Morgana gibi ona sunabileceğini düşünür ve işe koyulur.

O sırada Arthur, Kral’a Morgana’nın dönmediğini söyler ve vakit kaybetmeden arama çalışmalarına başlarlar. Arthur, şövalyelerini alarak ormana gider. Haydutların Morgana ve Gwen’i kaçırdığı yerde öldürülen şövalyeleri ve fidye isteyen bir not görürler. Haydutların amacını anlamıştır. Bir süre aradıktan sonra Morgana, perişan bir halde Arthur’un karşısına çıkar. Korku içerisinde saraya dönerler. Morgana, Kral’ın karşısına çıkar çıkmaz Gwen’in başına gelenleri, kendini feda ettiğini anlatır ve arama çalışmalarına başlamalarını ister. Fakat Uther bu duruma pek sıcak bakmamaktadır. Gwen, bir hizmetçi olduğu için şimdiye kadar hayatta dahi kalamayacağını ve Hengist’in onu tuttuğunu varsayarak oraya bir ordu göndermeleri gerektiğini düşünür. Onu aramak için kimseyi göndermez. Morgana dehşete düşer, Gwen onun için her şeyden daha önemlidir. Arthur ise düşüncelidir. Babasının yanında hiçbir şey yapmayacağını söylese de, Gwen için her şeyi yapmaya kararlıdır. Vakit kaybetmeden toplanır, Merlin’le birlikte Gwen’i kurtarmak için yola koyulurlar.

Gwen, çok geçmeden Hengist’e Morgana olarak teslim edilir. Hengist bu konuda neşelidir. Elinde çok büyük bir değer vardır ve Uther’ın manevi kızı için her şeyi yapacağını düşünüyordur. Uther fidyeyi ödediği takdirde onu serbest bırakacaktır. Şimdilik zindanda misafiri olarak tutulacaktır.

Gwen, Mercian lideri Hengist ile birlikte kafeste ölümüne kılıç dövüşü seyrederken beklenmedik bir kişiyle karşılaşır. Lancelot, kafesin içerisinde dövüşüyordur. Birbirlerini tanımadıkları konusunda çaba gösterirlerken, Lancelot kısa sürede karşısındaki adamı yener ve Hengist’in ve onu konuğunun karşısına çıkar. Hengist, Gwen’i Lady Morgana olarak bildiği için Lancelot bu bilgiyi gizli tutar. Lancelot’un merhamet ettiği adam ise, Wilddeoren adında, kör, kokuya duyarlı dev bir fareye benzeyen yaratık tarafından parçalanır.

Gwen hücrede kaldığı zamanlarda Lancelot’u gördüğü için mutlu olmuştur. Kaçamak bir şekilde konuşurlar ve Gwen olanları Lancelot’a anlatır. Lancelot hala Gwen’e karşı duygular beslemektedir. Bu durum, onun sevgisini olduğundan da fazla ikiye katlar ve Morgana değil de, bir hizmetçi olduğunu öğrenmeden oradan kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

‘’Sürekli onu düşündüğümü nasıl itiraf ederim? Ya da onu herkesten çok önemsediğimi? Eğer başına bir şey gelirse ne yapacağımı bilmediğimi nasıl itiraf ederim? Aramızda hiçbir şey yaşanamaz. Bunu bilerek duygularımı kabullenmeye çalışmak çok canımı yanıyor.’’

Arthur ise, Gwen’i bulma yolculuğunda kalbindeki duygularla savaş içerisindedir. Ne düşüneceğini bilemez. Bir yandan Gwen’i aklından çıkaramamaktadır bir yandan da bunu yaptığı için acı çekmektedir. Babasının, bırak bir hizmetçiyle görüşmesini evlenmesini bile istemeyeceğini biliyordur. Merlin, Arthur’a Kral olduğunda her şeyin değişebileceğini söyleyerek onu rahatlatmaya çalışsa da, Arthur bu süre zarfında Gwen’in kendisini beklemeyeceğini, bunun üzerine ona haksız yapacağını düşünür. Merlin ise, Gwen de aynı duyguları besliyorsa bekleyeceğini söyler. Bu sözler az da olsa Arthur’un içini rahatlatır. (Ah, ben beklerdim. :)) Athur, bu yolculukta ona ne kadar değer verdiğini bir kez daha anlamıştır ve bu, acı vermektedir.

Hengist, Uther’ın manevi kızı için hala hiçbir gelişmede bulunmaması konusunda meraklıdır. Gwen’den şüphelenmeye başlar. Ona birkaç soru sorarak korku dolu dakikalar yaşatır ve Gwen’in ellerine baktığında onun gerçek kimliğini fark edecektir, ama o an hiçbir şey yapmaz. Onu yeniden hücresine gönderir. Onu buraya getiren adamdan tüm gerçekleri öğrenir. Gwen’in başı belaya girer. Neyse ki Lancelot, onu kurtarmak için tam zamanında çabalamaya başlamıştır. Muhafızları etkisiz hale getirerek Gwen’i hücresinden çıkartır. Birlikte kaçarlar, ama kapana kısılırlar. Lancelot Gwen’in kaçması için kendini feda eder, fakat işler istediği gibi gitmeyecektir.

Lancelot, tüm muhafızlarla tek başına savaşarak Gwen’in kaçmasını sağladığını düşünürken onun da yakalandığını fark eder ve ikisi birlikte Wilddeoren’a yem olmak için kafese atılırlar. Arthur ve Merlin ise tam zamanında onları kurtarmaya gelir. Onlar kaçarken, yaratık Hengist’i kapana kıstırır ve onu öldürür. Hep birlikte kaçarlarken Arthur, Gwen ve Lancelot’un arasındaki çekimi fark eder, Lancelot’ta Arthur’un ona karşı bir şeyler hissettiğini anlar. Arthur’un Gwen’in bu tutumu karşısında sinirlenir ve hiç içinden gelmese de Gwen’i incitecek bir şey söyler. Lancelot, Arthur’un hislerini Merlin’den öğrendiğinde ikisinin arasına girmemesi gerektiğini düşünerek sevgisini kalbine gömüp kimseye bir şey söylemeden gider. Gwen ise, onun gittiğini öğrendiğinde üzülür. Bazı şeylerin olamayacağını söyleyerek gittiğini söyler. Sonunda sağsalim saraya dönerler. (Gwen ne sinir bozucusun! Hem Arthur hem Lancelot. Bu ne be ikisinden birisini seç… Arthur’un bakışları bu bölümde beni bitirdi.) 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.