İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 2. Sezon 3. Bölüm ”Kabus Başlıyor” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Morgana’nın kabuslarından ötürü büyü güçleri gittikçe güçlenmeye başlar. Artık, farkında olmadan gözleriyle bir şeyleri etkilemeye başlar. Yağmurlu, kasvetli bir gece yarısı yeniden kabuslarla savaşırken, gözlerinin etkisiyle mumun alevini yakar. Gwen, Morgana’nın başucundaki alevin yandığını görünce şaşırır, ama alevi yeniden söndürerek pencerenin kenarına kaldırıp odadan çıkar. Morgana, dönüp dururken yeniden mumun alevini tetikler ve gök gürültüsüyle uyanır. Karşısında yanan mumu görür ve dehşetle gözleri parlar. O anda mumun alevi yükselerek perdeyi tutuşturur ve korkuyla çığlık atar, o anda pencerede patlar.

‘’Şatom saldırıya uğradı. Zaman, sahip olduğumuz bir şey değil.’’

Ertesi gün, yangının şatonun çatısına düşen yıldırımdan olabileceğini düşünürler. Arthur için bunun başka bir açıklaması yoktur, fakat Uther yangının başkası tarafından çıkarıldığını düşünerek endişeye kapılır. Muhafızlar çerçevesinde içeriye nasıl girdiklerini bilemedikleri için Uther, büyü kullandıklarını düşünür. Tüm şüphelilerin tutuklanmasını ister.

Morgana korku içerisindedir. Yaşadıklarını harfi harfine Gaius’a anlatır. Neler olduğunu az çok tahmin etmeye başlar, ama tam olarak nasıl tarif edeceğini bilemez. Ateşe bakarak alevi yükselttiğini söyler. Gaius ise anlamak istemez. Özellikle de büyünün yasaklandığı bir krallıkta Morgana’nın büyü güçlerinin olduğunu söylemenin tehlikeli olduğunu düşünür. Dün gecenin bir kaza olduğunu söyleyerek inandırmaya çalışır. Merlin ise bu konuda aynı fikirde değildir. Güçlerinin onda nasıl bir etki ve yalnızlık bıraktığının farkındadır. Hiçbir şey bilmemesinin onu mahvettiğini biliyordur. Kendisi de, bir zamanlar aynı sorunları yaşamıştır ve Morgana’nın çaresiz kalmasını istememektedir. Yaptığının büyü olduğunu kendisi söylemese de, Druidlerin bu konuda ona yardım edebileceği fikrini ortaya koyar, ama Gaius Uther’ın onları yok etmeye ant içtiğini öne sürerek yardım etmeyeceklerini dile getirir. Her şey, Morgana için çaresiz bir hal almaya başlamıştır.

Morgana, ikinci sefer olarak masanın üzerindeki vazoyu patlatır ve çılgına döner. Olanları Merlin’e anlatır, ona yardım etmesini, bunun büyü olduğunu anlamasını ister, fakat Merlin bu sefer hiçbir şey söyleyemez. Gaius’la konuştukları bir nebze de olsa kafasını karıştırmıştır, ama bir şekilde ona yardımcı olmalıdır. Çaresizliğine dayanamaz.

Ejderhanın yanına giderek Druid’lerin nerede olduğunu sorar. Ejderha, Morgana’nın cadı güçlerini bilmemesi gerektiğinin daha iyi olacağını söyler. Merlin, cadı kelimesini kabul etmez, ama ejderha her şeyin farkındadır. Merlin, Morgana’nın iyi bir kalbi olduğunu öne sürse de ejderha bunun doğru olmadığını dile getirir. Merlin arkadaşı olarak gördüğü Morgana’yı yüzüstü bırakmak istemez, ama ejderha bu sefer ona yardım etmeyecektir. Merlin, Duridleri bulmanın başka bir yolunu bulmalıdır; çok geçmeden bulur da.

Arthur’un Camelot’ta tutuklayacak büyü listesinden bir Druid’in adını ve evini bulur ve onu kurtararak ondan Druidlerin nerede olduğunu söylemesini ister. Kadın, bir süre dirense de, Merlin onların Ascetir Ormanı’nda olduğunu öğrenir.

‘’Büyü hakkında iyi ve doğru olan her şeyi senden öğrendim. Sensiz yolumu kaybederdim Gaius. Şuan onun olduğu gibi. Neden yaptığımı anlıyor musun?’’

Merlin, vakit kaybetmeden Morgana’nın yanına gider ve ona Druidlerden bahseder. Onların büyü konusunda yardımcı olabileceğini, her şekilde sorularının cevaplarını alabileceğini söyler ve Morgana’ya Drudilere gitmesi için yerlerini söyler. Uther ise, ertesi gün Morgana’yı odasında bulamayınca uyarı çanlarını çalar ve Morgana’nın kaçırıldığını öne sürer. Merlin, her zamanki gibi, farkında olmadan kötü bir olaya yol açmıştır. Merlin, Gaius’a olanları anlatır, ama tüm bunların kötü bir sonuca varacağını bilememiştir. Bir an önce işleri yoluna koymalıdır. Bu yüzden Morgana’yı takip edip onu uyarlamalı, yeniden geri döndürmelidir.

Morgana, Merlin’in söylediği yer olan Ascetir Ormanı’na Druidlerden yardım istemek için gider, ama ormanda devasa akreplerle karşılaşır. Dehşet içerisinde ne yapacağını bilemezken bir akrep, Serket tarafından sokulur. O anda bir Druid olan Aglain,onun hayatını kurtararak evine götürür. Orada Druid çocuk Mordred’la karşılaşır. Mordred, Serket’in saldırısı sırasında Morgana’nın yaşadığı korkuyu zihni sayesinde okumuştur ve onun sayesinde kurtulmuştur. Şimdi yardım etme sırası ondadır. Morgana, Aglain’den yaşadığı tüm olayların nedenini öğrenecektir.

Kral Uther, Morgana’nın büyücüler tarafından kaçırıldığını anlar ve Arthur ve şövalyelerini ormana gönderir. Merlin, Ascetir Ormanı’na doğru yol alırken farkında olmadan izlerini bırakır ve Arthur için Druidlerin yerini bulmak zor olmayacaktır.

‘’Uther’dan korkmamalısın, hatta ona acımalısın. Çünkü o, korkudan tükenmiş, yitik bir adam. Büyüye duyduğu nefret, kalbindeki tüm iyiliği söküp atmış.’’

Morgana, tüm hayatı boyunca büyünün kötü olduğunu ve kalbi yozlaştırdığını öğrenmiştir ve her zaman büyüden korkmuştur. Bu, Uther yüzünden olmuştur. Onun kötü sözleri büyünün kötü olduğu anlamına gelmemektedir. Morgana, rüyalarında geleceği gördüğünün farkındadır ve bunu Aglain’e sorar. Aglain, bunun özel bir yetenek olduğunu söyler ve ardından Aglain, büyünün kötü bir şey olmadığını, iyi amaçlar için de kullanılabileceğini Morgana’ya aşılamıştır. O sırada Merlin, Morgana’yı bulduğunda onun geri gelmesini, Uther’ın kaçırıldığını düşündüğünü söyler, ama Morgana geri dönmek istemez. Burada yalnız hissetmediğini anlamıştır. Bunun üzerine Arthur yerlerini bulur ve Morgana’yı aramak için köyü talan ederler. Morgana, yaralı ayağıyla Aglain, Mordred ve Merlin’le birlikte kaçarlar, ama bir yerde tıkanırlar. Morgana’nın ayağı kötü durumdadır. Aglain ölümden kaçamaz, Mordred’in ise güçleri oldukça yoğundur. Merlin, onun ne kadar güçlü olduğunu fark eder. Bir bağırışıyla dört şövalyeyi etkisiz hale getirmiştir.

Morgana, uzun uğraşlar sonucu saraya geri döner. Merlin’e güveniyor olmak onu az da olsa rahatlatmıştır. Bazı şeyleri bilmek de aynı şekilde rahatlamasına yardımcı olmuştur, fakat tüm bunlar gizemin ortaya çıkmaması için edinilecek tedbirler listesine girmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.