İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 2. Sezon 13. Bölüm ”Son Ejderha Efendisi” (Sezon Finali) | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Büyük Ejder Kilgharrah…

Merlin, Ejderha’yı serbest bıraktıktan sonra ne kadar büyük bir hata yaptığının farkına varır. Ejderha Kilgharrah, Kral Uther’dan kendisini hapsetmenin ve türünün son örneği olarak kalmasının intikamını Camelot ve onun masum halkından çıkarır. Serbest kaldığı anda vakit kaybetmeden saldırır. Arthur ve şövalyelerinin ellerinden hiçbir şey gelmez. Kilgharrah çok güçlüdür.

Arthur, halkını korumaya gönüllüdür, ama Gwen söz konusu olduğunda daha bir korumacı olarak onu Ejderha’nın saldırısından kurtaracağı sırada kendisi darbe alır. Bu durum, aralarındaki çekimi hızlandıracaktır.

Merlin çaresizdir, hiçbir şey yapamaz. Büyüsü Kilgharrah üzerinde işlemiyodur ve ne yapacağını bilemez. Ejderha, 49 erkek ve 27 kadını öldürmüş, birçok köyü yakmıştır. Krallık endişelidir. Ne yapacaklarını bilemez. Kurtulmanın bir yolunu ararken Gaius, Ejder Lordu’na ihtiyaçları olduklarını söyler, fakat Uther yıllar önce, Ejder Lordlarının büyüye çok yakın olduklarını bildiği için hepsini öldürtmüştür. Gaius, Son Ejder Efendisi’nin olabileceğini söyler. Tüm bunların dedikodu olabileceğini de belirtse de aslında onun kaçmasını kendisi sağlamıştır.

Ejder Efendisi Balinor, Merlin’in babasıdır. Balinor, en son Cendred krallığında, kıyı köyü Engerd’de görülmüştür ve orada olma ihtimali çok yüksektir. Uther, Cendred krallığıyla anlaşmalarının sona erdiğini ve savaşta olduklarını, Arthur ve Merlin’i gördükleri her an öldürülmesi ihtimalleri olduğunu söyleyerek onları oraya göndermek istemez. Ama başka şansları yoktur, yoksa Camelot düşecektir. Arthur ve Merlin, dikkatli olmak şartıyla Balinor’u aramaya, zorlu bir yolculuğa çıkarlar.

Arthur, ejderhadan aldığı yara sonucu rahatsızlanır ve Merlin’in onu kurtarmak için bir şeyler yapması gerekmektedir. Bir mağaraya girer ve bir adamdan yardım ister. Adam pek gönüllü olmasa da Arthur ve Merlin’e yardım eder. Arthur’u iyileştirirken bir tür sözler mırıldanır ve Merlin ondan şüphelenir. Son Ejder Efendisi hakkında birkaç soru sormaya başlarken adam, kendisinin Balinor olduğunu açıklar. Merlin, heyecanlıdır, ne yapacağını bilemez. Camelot’un yardıma ihtiyacını olduğunu, yaşadıkları her şeyi anlatır, ama adam onlara yardım etmemekte kararlıdır. Uther’ın kendisi gibi olanları yıllar önce katlettiğini için yardıma ihtiyaç olduğunda ona yardım etmek istemez. Merlin olanları anlatsa da dinlemez, fakat Arthur’la yaptığı bir sohbet ve ardından Merlin’in Gaius’ı söylemesi Balinor’da yardım etme isteği uyandırır.

Camelot’a dönme yolunda bir saldırıya uğrarlar ve Balinor, tam da oğluna kavuştuğunu öğrenmiş, Merlin de babasına kavuştuğu anda, bu sefer ölüm ikisini ayırır. Arthur ve Merlin çaresizlik içerisinde saray döndüklerinde Merlin ne yapacağını bilemez. Gaius, Ejder Lordlarının güçlerinin ölümden sonra diğer kişiye geçtiğini biliyordur ve artık Merlin bir Ejder Lordu olmuştur. Bunu, ilk ejderhasının karşısına çıkmadan bilemeyecektir. Yapmaları gereken tek şey ne pahasına olursa olsun çıkıp savaşmaktır.

‘’Sen, son ejderha efendisisin artık. Bu kadim yeteneğe sadece sen sahipsin. Derinliklerinde, senin ve Kilgharrah’ın paylaştığı ortak sesi bulmalısın, çünkü onun ruhu ve seninki kardeş. Ona hasmı gibi konuştuğunda istediklerini yapmak durumunda.’’

Arthur ve şövalyeleri gece yarısı büyük alanda Ejder’le savaşmak için ölümüne kaldıklarında sadece Arthur ve Merlin kalır. Ejderha çok güçlüdür. Arthur, ejderhanın bir darbesiyle bayılırken Merlin, ruhundaki ejder efendisini ortaya çıkarmasının sırası geldiğini düşünür. Babasının verdiği talimatlara uyarak sözleriyle onu etkiler ve Kilgharrah’ın ruhuyla konuşarak ona itaat etmesini sağlar. Ejderha başına gelecekleri üzerine yalvarmaya başlar, ama Melin, iyi bir insan olduğunu kanıtlayarak ejderhayı bir daha geri gelmemesi için uyarır ve onun uçmasına izin verir. Kilgharrah ise bu iyiliğini unutmayacağını, bir gün yollarının yeniden kesileceğini söyler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.