İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 2. Sezon 12. Bölüm ”Idirsholas’ın Ateşi” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

300 yıl aradan sonra, Medhir Şövalyelerinin dirilişi…

Köylülerden biri, Idirsholas’ın duvarlarının ardından duman çıktığını görür ve bunu Kral Uther’a söyler. Efsaneye göre, Idirsholas’ın ateşi yandığında Medhir Şövalyeleri geri gelecektir. Gaius’ın verdiği bu bilgi karşısında Uther, köylünün karşısında pek etkilenmediğini belirtse de Arthur ve şövalyelerini oraya gönderir. Arthur, bunların tamamen batıl inançtan kaynaklandığını belirtse de Uther kararlıdır.

Medhir Şövalyeleri bir hikayeden fazlasıdır. 300 yıl önce, Camelot’un yedi şövalyesini bir büyücü baştan çıkarmıştır ve bu şövalyeler, büyücünün gücüne tek tek yenik düşmüşlerdir. Bu yenik düşmenin üzerinde onun emrine itaat etmiş, her yere kötülük ve ölüm getirmişlerdir. Onları bu hale getiren büyücünün ölmesiyle tüm bu kabus son bulmuştur. Gaius bu yüzden oldukça etkilenir. Eğer köylünün söylediği doğruysa bir şey onları uyandırmış demektir ve bu da, yeniden büyük bir yıkımın geldiğine işarettir.

Arthur ve şövalyeleri Idirsholas’a giderken, Morgana odasında, pencerenin önünde gizemli bir not bulur. Yarın, onunla buluşmak isteyen birisi vardır. Bu durum onu rahatsız etmez ve gün batımında ormanda onunla buluşur. O, şövalyeleri uyandıran Morgause’dan başkası değildir. Aralarında garip bir çekim oluşmuştur. Morgause’un amacı Uther ve onunla birlikte Camelot’u düşürmektir. Morgana’dan onay alır ve vakit kaybetmeden onu büyüler. Bu büyü oldukça etkilidir. Morgana, Camelot’a döndüğü andan itibaren Camelot’ta bilinmedik bir salgın baş gösterir. Kral dahil, Morgana’nın etrafında olan herkes hastalanır ve uykuya dalar.

Merlin ve Arthur, Idirsholas’ta efsanelerdeki Medhir Şövalyeleriyle karşılaşırlar ve bu çatışma sonucunda birkaç şövalyeyi kaybederler. Arthur, Merlin’in yardımıyla kurtulur ve olanları anlatmak için saraya dönerler. Camelot’ta onları bekleyen sürpriz karşısında çaresizdirler. Onları kimin uyuttuğuna dair hiçbir fikirleri yoktur. Bir şeyler yapmaları gerekmektedir, çünkü Medhir Şövalyeleri saraya gelir ve Morgause’la birlikte amaçları Kral Uther’ı öldürmektir. Bir an önce Kral’ı saklamaları gerekmektedir. Arthur, Morgana’nın tüm bu salgın içerisinde neden etkilenmediğini merak eder. Morgana bu konuda bir şey söyleyemez, ama Merlin, Morgana’nın büyü gücünün olduğunu bildiği için bir şekilde onu korumak ister ve Gaius’ın yaptığı bir iksiri içtiği için ayakta kaldığını söyler. Bir nevi yalan söylemiş olur. Fakat her ne kadar Morgana’yı korumuş olsa da Medhir Şövalyeleriyle durum hiç de iyi görünmemektedir.

Merlin, ejderhadan bu durumdan kurtulmaları için yardım ister, ama ejderha hiçbir şey yapamaz. Sadece, bu durumdan Morgana’nın sorumlu olduğunu ve ancak o ölürse tüm olanların kalkacağını söyler. Merlin bunun zor bir görev olduğunu biliyordur, başka bir şekilde yapılmasını ister, ama elinden hiçbir şey gelmez. Tek seçim, Morgana’nın ölümüyle her şey yoluna girecek, onunla birlikte Morgause şövalyelerini geri çekecektir.

Merlin, Arthur’un tehlikede olmasının üzerine kararını verir ve Morgana’yı zehirler. Bu durum Morgause’u etkiler ve onu kurtarmak için harekete geçer, fakat Merlin kararlıdır. Şövalyelerini durdurmazsa Morgana’ya hangi zehri verdiğini söylemeyecek, Morgause’da onu iyileştiremeyecektir. Morgause, çaresiz kalarak şövalyelerini durdurur ve Merlin de zehir şişesini ona verir. O anda uykuya dalan herkes uyanır. Morgause, tehdit altında kalırken kucağında Morgana’yla birlikte büyü yaparak kara dumanlar arasında uzaklaşır. Camelot kurtulmuştur, ama Merlin’in yapması gereken tek bir şey kalmıştır.

‘’Medhir Şövalyelerinden bir kılıç çalmalısın. Onların kılıçları eski din tarafından dövülmüştür. Eğer o gücü alabilirsen, Uther Pendragon’un beni tuttuğu zincirleri kıracak gücün olur.’’

Merlin söz verdiği şeyi yapmalı ve ejderhayı serbest bırakmalıdır. Sonrasında başına neler geleceğini, bir şekilde büyülü kristal taştan görmüş olsa da, Gaius’ın geleceği değiştirme sözleri onu etkilemiş, şimdi de Medhir Şövalyeleri’nden aldığı kılıçla ejderhanın zincirlerini parçalamaya karar vermiştir. Bunu yapmadan önce, Camelot’a zarar vermeyeceğine dair söz almak ister, ama ejderha bu sözü vermek yerine kendi yöntemleriyle kaçar ve serbest kalır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.