İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 2. Sezon 11. Bölüm ”Cadının Doğuşu” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Camelot’ta kilit altında tutulan, gizli, sihirli bir kristal Druid’ler tarafından ele geçirilmek üzere.

Druid çocuk Mordred ve Alvarr, ormandan geçen Camelot şövalyelerine saldırırlar ve onların kıyafetlerini giyerek gece yarısı Camelot’a sızarlar. Alvarr, Uther’ın çocukluğundan bu yana öldürmek için kovaladığı bir Druid’dir. Alvarr, büyünün korkulacak bir şey olmadığını, onun bir yetenek ve iyilik olduğunu düşünmektedir. Tıpkı ailesinin zamanında olduğu gibi korkusuz ve özgür yaşamak istemektedir. Mordred’le birlikte Morgana’nın yanına gelerek ondan yardım ister. Bu sırada Merlin, Mordred’ı Morgana’nın odasına giderken zihninde duyar. Arthur ve şövalyelerini yönlendirir, ama ne yazık ki başarısız olur. Morgana, onları saklamıştır.

‘’Antik kehanetler Mordred ve Morgana’nın ittifakından bahsediyor. Kötülük için bir araya gelmelerinden. Ama bu birliktelik ne olursa olsun durdurulmalı.’’

Druid’lerin Morgana’dan istediği şey, mahzenlerde kilitli olan Arındırma Zamanı’nda büyücülerden Kral Uther tarafından alınmış bir kristaldir. Şimdi kendilerinin olanı geri almaya gelmişlerdir. Neahtid Kristal’inde büyük bir bilgi saklıdır. Bu kristalin gücü, doğru kişilerce, yanlış ellerde kullanıldığında bir silah olacak olmasıdır. Geçmişi, şimdiyi ve geleceği göstermektedir. Merlin, bununla birlikte öğrenecektir ki, antik kehanetler Mordred ve Morgana’nın ittifakından bahsetmektedir. Bir araya gelmeleri kötülük içindir. Bu ittifak ejderhayı endişelendirir ve aynı zamanda Mordred’ın kaderinin Arthur’un sonunu getirmek olduğunu bir kez daha belirtmiştir. Merlin’e bu ittifakın durdurulması gerektiğini belirtir.

Morgana, bir süre tereddüt etse de, Arthur’un odasından anahtarları alır ve kristali çalar. Ertesi sabah kristalin çalındığını öğrenen krallık harekete geçer. Morgana, vakit kaybetmeden büyülü Neahtid Kristali Alvarr’a vermek için yola koyulur. Bu arada ondan şüphelenen Merlin de takibe koyulur. Alvarr, taşa Mordred’ın gücünün hükmedebileceğini düşünür. Merlin, taşı vermemesi için Morgana’yı durduramaz, ama her şeyi Gaius’a anlatır. Gaius bir şeyler yapması gerektiğini düşünür. Doğrudan olmasa da gerekli kaynaklardan duyduğu kadarıyla kristalin Alvarr’ın liderliğinde bir grup kaçak tarafından çalındığını söyler. Aynı zamanda onların Chemary Vadisinde görüldüğünü dile getirir. Kral Uther, bu bilgiye tam olarak güvenmese de Gaius’ın sözüne inanır ve Arthur ve şövalyelerini vakit kaybetmeden oraya gönderir. Fakat Morgana, Alvarr’ı uyarmak için onlardan daha çabuk hareket edecektir. (Söylemeden geçemeyeceğim, Morgana’nın Arthur ve şövalyelerden önce gelip Alvarr’ı uyarması çok saçmaydı.)

Arthur, Alvarr’ın kamplarına geldiğinde tuzak kurulduğunu fark etmez, bunun büyücülerin önceden görebileceği bir şey olduğunu sanır, fakat Merlin her şeyi bilse de hiçbir şey söylemez. Alvarr yakalanır ve Neahtid Kristali’ni kurtarırlar. Merlin’le Mordred bu savaş sırasında düşman olurlar. Merlin, bir kez daha onun ne kadar güçlü bir büyücü olduğunu fark eder.

‘’Gerçekti, ama o sadece tek bir gerçeklikti. Gelecek şekillenmedi henüz. Onu şekillendiren biziz. Sensin, Merlin. Verdiğin kararlar, yaptığın eylemler. Unutma bunu.’’

Arthur, ormanda kamp sırasında kristali Merlin’e teslim eder ve Merlin kristali eline aldığı anda onda bir çekim olduğunu hisseder. Bakmamak için dirense de bu hisse karşı koyamaz. Gördüğü şey karşısında dehşete kapılır. Kristalde geleceği görmüştür. Gelecekte, ejderha kurtulduğu anda Camelot’a saldırmıştır ve onu yakıp kül etmiştir. Merlin de gözyaşlarına boğuluyordur. Bu görüntüler Merlin’i yerle bir eder. Görüntülerin gerçekleşmediğini söyler ve bunun için korkuyordur. Ne yapacağını bilemez. Saraya döndükleri anda olanları Gaius’a anlatır. Gaius’ın sözleri biraz olsun toparlanmasına yardımcı olmuştur. Gaius, geleceğin şekillenmediğini geleceğin insanın kendisi tarafından şekillendiğini söyler. Hiçbir zaman kimsenin ya da bir şeyin bilemeyeceğini belirtir. O gördüklerinin tek bir gerçeklik olduğunu söyler.

Morgana ise, Alvarr saraya geldiğinde kendisini ele vermediği için minnettardır. Kral Uther, onu ölüm cezasına çarptırır ve bu durum Morgana’yı sinirlendirir. Uther’a olmaması gereken laflar eder, onu neredeyse düşmanı olduğunu belirten sözler söyler. Vakit kaybetmeden Alvarr’a kurtulması için yardım eder. Uther, gardiyanlara ilaç verildiğini öğrenir ve Camelot’tan birisinin yaptığını anlar. Morgana odadayken, bunu yapanın kendisine hatta krallığa ihanet ettiğini söyler. Bunları dile getirirken Morgana’ya bakar, ama hiçbir şey yapamaz. Kesin bir kanıtı olmadan bunu gerçekleştiremez. Bu andan itibaren, Uther ve Morgana’nın düşmanlığı kıvılcımını vermiştir.

Ejderha ise özgürlüğüne kavuşmak için beklemektedir. Merlin’in verdiği sözü yerine getirmek için onu rahatsız etmeye devam eder. Merlin’in işi oldukça zordur.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.