İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 2. Sezon 1. Bölüm ”Cornelius Sigan’ın Laneti” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Bir kazı sonucunda Camelot’ta gizli bir gömü bulunur, fakat bu oldukça tehlikelidir. Etrafında birden fazla tuzak bulunmaktadır. Yaşanan kötü bir olay sonucunda haberler krala kadar gider. Kabrin kalbinde mavi kalp biçiminde, parlayan bir elmas bulunmaktadır. Uther, güçlü bir büyücü olan Cornelius Sigan’a ait olan kabri koruma altına aldırır. O sırada, Camelot’ta kazı yapan bir adam, barda hırsızlara gömü bulduğuna dair gerçekleri anlatır. Cedric adındaki bu hırsızın amacı, krallığa girip gömünün yerini tespit etmektir. Tek yapması gereken de Arthur’un hizmetkarı olmaktır. Bunun için vakit kaybetmeden Camelot’a gelip çalışmaya ihtiyacı olduğunu Arthur’a söyler. Sözleriyle prensi cezbeder. İstediği yavaş, ama istikrarlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Merlin’in başına dert olur.

‘’Sigan’ın güçleri… Gündüzü geceye dönüştürebilir, dalgaları okyanusa akıtabilirdi. Efsaneye göre onun büyüleri sayesinde Camelot kuruldu. En sonunda çok güçlendi ve o zamanın kralı infaz edilmesini emretti. Sigan, mal varlığının ve gücünün kendisiyle birlikte ölmesini istemezdi. Bu nedenle ölümü alt etmenin bir yolunu bulmaya takıntılı hale gelmişti.’’

Gaius, araştırmaları sonucunda kabrin farkına varır. Sigan’ın geçmişte nasıl güçlü bir büyücü olduğunu da hatırlamaktadır. Eski Din’de Sigan, kuzgun anlamına gelmektedir. Ölümüyle mal varlığının kaybolmasını istemediği için ölümsüzlüğün bir yolunu bulmuş olabileceğini düşünür ve geldiğinde, intikam içerisinde olması da endişelenmesine neden olur. Efsanelere göre Sigan, döneminin kralı onu öldürdüğü için Camelot’u lanetledi ve bir gün dönüp yerle bir edeceğini söyledi. Bu efsaneler kabir bulunduktan sonra Gaius’ı endişelendirir ve olanları Kral Uther’a anlatır ve kötü sonuçlar doğurmaması için kabrin mühürlenmesini talep eder, ama Uther her zamanki büyücü takıntısı yüzünden Gaius’ın önerilerini dinlemez.

Morgana, korkunç bir kuzgunu kabusunda görür, dehşetle uyanır. Kabusunda gördüğü şeyden Gaius’a bahseder. Neler olduğunu anlamamaktadır. Gaius’dan sorularına cevap arar, ama Gaius onu rahatlatmak amacıyla hiçbir şey bilmediğini söyler. Morgana, eskisi gibi korkunç rüyalar görmekten endişelidir.

‘’Ben bir aptal değilim. Yalnızca Arthur’un bana güvenmesini ve kim olduğumu bilmesini istiyorum. Her şeyi yapıyorum ve beni aptal sanıyor.’’

Cedric, Arthur’un hizmetkarı olabilmek ve bir an önce gömüye ulaşabilmek için elini çabuk tutmaya kararlıdır. Merlin’den önce Arthur’a yemekler hazırlıyor, onun isteklerini yerine getiriyor, Merlin’i ise saf dışı bırakıyordur. Bu, durum Merlin’i sinirlendirir ve aynı zamanda üzer. Yaptığı onca şeyden sonra bir takdir bile alamaması gururunu kırar. Arthur ve kendisinin kaderinde büyük işler başaracağını biliyordur, ama bunun zor olduğunu da biliyordur. Gaius’la konuşmasının üzerine biraz olsun toparlar. Gaius, kabrin üzerinde yazılan yazıyı çevirmiştir. ‘’Kabrimi kıran kişi benim eserimi tamamlayacak.’’ Bu göğsünde parlayan taşı kastetmektedir. Göğsünde bulunan mavi kalp biçimdeki mücevherin içerisinde Cornelius Sigan’ın ruhu vardır ve onu çıkaracak kişinin ruhunu ele geçirip Camelot’u düşürmeyi planlamaktadır.

Cedric amacına ulaşarak Arthur’un çekmecesinden kabrin olduğu yerin anahtarını alarak kabre gider. Mücevherleri çalarken kabrin üzerindeki taşı fark ederek bir tek ona odaklanır. Mavi taşı yerinden çıkardığı anda Cornelius Sigan’ın ruhu serbest kalır ve ruh, Cedric’in ruhunu kapsederek himayesi altına alır. Cornelius Sigan, Camelot’tan intikamını almak için geri dönmüştür.

Arthur, olanları fark ettiğinde uyarı çanlarını çaldırır. Merlin ve Gaius, tahminler sonucunda bunu Cedric yaptığına kanaat getirirler. Merlin, Cedric’in foyasını ortaya çıkarmak için ona saldırır, ama Cedric tamamen sıradan görünmektedir. Arthur, odasında yaşanan kargaşadan hoşlanmaz ve Merlin’in sözleri yüzünden onu zindana atar.

Gece yarısı Cornelius Sigan amacına ulaşmaya başlar. Ölümsüz ruh, Camelot’taki tüm taşlaşmış yaratık biçimindeki heykellere büyüyle can verir ve onları Camelot halkının üzerine salar. Camelot’ta yaratıklarla büyük bir savaş başlamıştır. Arthur, halkını korumak için görev edinir. Merlin zindandan kurtulur ve Arthur’a yardım etmeye çalışır, ama ne yapacağını bilemez. Gaius’a olanlar anlatır. Gaius, Merlin’e ejderhanın cevapları olabileceğini söyler. Merlin Gaius’ın da ejderhayı bildiğini biliyordur. Öyle ki, ikisi de aynı kadim büyüden yaratıldıkları için birbirlerine yardım edebileceklerini biliyordur. Fakat Merlin, annesinin başına gelenlerden sonra onunla bir daha görüşmemeye yemin etmiştir, ama başka şansı yoktur. Geçmiş ne yaşamış olursa olsun Arthur’un iyiliği için oraya gitmelidir.

‘’Arthur’un kaderi benimkiyle iç içe. Benimle aynı yolda yürüyemeyeceğini açıkla belirtmiştin.’’

Ejderha, yaşananlardan sonra Camelot’un düşmesini istemediği için Merlin’e yardım eder, ama bunu yapmadan önce karşılığında Merlin’den, bir gün kendisini bırakacağına dair bir söz vermesini ister. Merlin ejderhaya güvenmez, ama Camelot’un iyiliği için başka çaresi yoktur. Bu sözü ona verir. Ejderha da, nefesiyle üfleyerek Merlin’e, çok az insana bahşedilen bir bilgi bahşeder ve onu akıllıca kullanmasını söyler. Bu bilgi, Cornelius Sigan’ın düşüp, Camelot’un kurtulmasını sağlayacaktır.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.