BÖLÜM ÖZETİ

Kılıcın doğuşu…

Arthur Pendragon, yaşı geldiği için, sonunda Kral Uther tarafından veliaht prensi ilan edilir, fakat bu kutlama çok uzun sürmeyecektir. Cadı Nimueh’nin canlandırdığı gizemli bir şövalye töreni basarak kutlamayı yarıda keser ve zırh eldivenini yere atar. Bunun anlamı, alan kişiye düello teklifi sunmaktır. Arthur, yerdeki parçayı alacağı sırada başka bir şövalye düellosunu kabul eder. Düello ölümüne bir dövüş olacaktır.

Bu dövüş içerisinde, şövalye Owain’ı ölüme terk ettiğinin farkındadırlar ama kimse hiçbir şey yapamaz. Şövalyelik kanununa göre bu dövüş geri döndürülemez. Ayrıca, kara şövalyenin ölümsüz olduğuna şuan için kimse inanmaz. Taa ki Owain, düello sırasında şövalyeye kılıcını sokup ölmediğini fark edene kadar, ama ölmediğini sadece Merlin görür ve kara şövalye bunun üzerine Owain’ı öldürür. Yeniden eldiveni yere atar ve bir başka şövalye eldiveni alır.

‘’Tristan De Bois, Ygraine’nin erkek kardeşiydi. Uther’ın karısı. Ygraine doğumda öldü. O, Uther’ı suçladı. Camelot’un kapılarına gelip ona meydan okudu. Uther kazandı, ama son nefesinde Tristan Camelot’u lanetledi. Bir gün onun dönüşüyle acı çekmesi için. Ölen bir adamın saçma sapan sözleri anmıştım. Ne kadar sinirli olsa da ölümden dönemez. Tahminimce bir Tayfla uğraşıyoruz.’’

Merlin ve Gaius bu durumu araştırmaya başlarlar. Gaius, bazı şeylerin farkındadır. O şövalyenin yirmi yıl önce öldüğünü biliyordur, hatta yirmi yıl önce Kral Uther onu kendisi öldürmüştür. Ki ölülerin hiçbir şekilde geri dönemeyeceğini biliyordur. Uğraştıkları bir tayftır. Tayf, mezardan çağrılan ölü bir adamın ruhu demektir. Bu sayede bunun güçlü bir büyücünün işi olduğunu öğrenirler.  Sonunda kara şövalyenin ölümsüz olduğunu, büyü sayesinde oradan çıktığını fark ederler. Bu sefer, ölü olan birisini öldürmek için araştırmaya başlarlar. Kral Uther, bu olanlara anlam veremez ya da ruhunda bir yerlerde tüm bunlara inanmak istemez.

‘’Oğlunun doğumunda öldü. Benim tercihim değildi. Büyünün kanunu bu. Bir yaşam yaratmak için bir ölüm olmadı. Dünyanın dengesi sağlanmalı.’’

Arthur bir şövalyesini daha kaybettikten sonra canına tak eder ve kara şövalyeye düello teklif eder. Bu sefer işler kötü bir yola sürüklenir. Gaius, Uther’la Arthur’un kararından geri dönmesi için konuşur ama başka bir gizem daha ortaya çıkar. Kral Uther’ın yıllar önce Cadı Nimueh’ten kısır karısına Arthur’un doğumu için büyü yapmasını istemiştir. Ve bunun sonucunda Arthur’un doğumunda karısı ölmüştür. Bu da, Uther’ın büyücülere karşı bakış açısını değiştirmiş, büyücülere tümüyle karşı çıkmıştır. Gaius, Uther’a sırrı söylemesi için yalvarır ama Uther Arthur’a bu konuda hiçbir şey söylemez. Merlin, Arthur’u korumak için harekete geçer, onu uyarmaya çalışır ama Arthur hiçbir şey dinlemez.

Merlin, kütüphanede, kütüphane görevlisinden Arthur’u kurtarmak için önemli bir bilgi edinir. Ejderhanın nefesiyle üflenen bir kılıç, ölü şövalyeyi yeniden öldürecektir. Merlin, bunun için Gwen’den babasının yaptığı en güçlü kılıcı ister. Ardından ejderhanın yanına gider. Ejderhadan yardım ister. Arthur’û kurtarmak için kılıcı nefesiyle perdahlamasını ister, ama ejderha ölülerin boşuna gelmeyeceğini söyler. Uther için geldiğini söylediğinde onun ölmesini ister, ama Merlin buunu kabul edemez. Ejderha kılıcı perdahlamadan onu uyarır. Bunun çok güçlü bir silah olacağını söyler, yanlış ellerde olduğunda çok güçlü olabildiğini dile getirir. Ejderha, sadece Arthur için kılıcı nefesiyle perdahlar.

Uther ise oğlunu kurtarmak zorundadır. Bunun için kendini feda eder. Gaius, bunun için Arthur’a uyku ilacı verir ve etkisiz hale getirir. Merlin, kılıcı Arthur için yaptırmış olsa da, Uther dövüşecek olduğu için kılıcı alır. Bu durum Merlin’i tedirgin eder.

‘’Ölebileceğini düşündüm. Bu alamayacağım bir riskti. Benim için çok değerlisin. Her şeyden daha anlamlısın benim için. Bütün bu krallıktan. Kesinlikle kendi hayatımdan bile.’’

Dövüş sırasında Arthur uyanır. Uther, kılıç sayesinde kara şövalyeyi öldürür. Arthur, dövüşten sonra babasıyla yüzleşir, fakat bu durum baba-oğul arasındaki buzları eritir. Arthur, her zaman babası için hayal kırıklığı olduğunu düşünmüştür, ama aksine çok değerlidir. Uther’ın tek oğludur ve onun canı pahasına her şeyi yapar. Arthur’a, ‘’Seni kimseye değişmezdim,’’ diyerek yüreğindeki, oğluna dair sevgiyi gözler önüne seriyor. (Uther’ı ilk kez gülerken görüyoruz ve Arthur’la aralarında geçen şakalaşma iç ısıtan bir detaydı.)

Gaius, Merlin’e kılıç hakkında sorular sorar ama bu sefer ters teper. Ejderha ise, kılıcı Uther’ın kullanması üzerine küplere biner. Kılıcın, Uther’ın elinde kötü bir kılıç hale geleceğini söyler ve kılıcı yok edemeyeceğini, onu hiçbir ölümlünün bulamayacağı bir yere saklamasını söyler. Merlin kılıcı alarak nehre atar. Ekskalibur efsanesi de sonra gün yüzüne çıkmak üzere derinlere gömülür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>