BÖLÜM ÖZETİ

Arthur Pendragon, merhametli olduğunu yeniden kanıtlıyor.

Camelot’a, Druid yani büyü yapabilen bir adam ve onun yardımcısı çocuk malzeme almaya gelir, ama ihanete uğrarlar. Adam yakalanır ve büyücü olduğu için Kral Uther tarafından idamla cezalandırılır. Camelot yasasında büyü kullanmanın cezası ölümdür. Çocuk, saklandığı yerden Merlin’le telapati kullanarak iletişime geçer ve Merlin sayesinde kurtulur. Druidler gizemli insanlardır. Merlin son çare olarak onu Morgana’nın odasına götürür. Muhafızlar Druid bir çocuk aradıkları için Morgana’nın odasına bakmayı teklif etseler de Morgana onları korur. Yanında muhafaza altında kalmaya başlar. Bu koşuşturma esnasında yaralanmıştır. Yaralanması sonucu bir süre dinlenir.

‘’Merhamet etmek de bir güçtür.’’

Arthur saraydaki Druid çocuğu babasının emriyle aramaya başlar, aynı zamanda bundan pek de memnun değildir. Ne olursa olsun onun küçük bir çocuk olduğunu düşünmektedir. Ona ve adama merhamet edilmesi gerektiğini babasına söylese de babası büyücülerin düşman olduğunu savunduğu için bu konuda hiçbir merhamet duygusu beslememektedir. ‘’Düşmanlarımız o şekilde görmezler. Bu sarayı korumakla sorumluyuz. Druid’i idam etmek açık bir mesaj gönderecektir. Çocuğu bulun.’’

Zihinle telapati Druid çocuklarda nadir rastlanan bir özellik olduğu için, yetişkinler bu tür çocukları özellikle eğitmek istemektedir. Merlin, kendisini açığa çıkartarak her şeyi Gaius’a anlatır ve Gaius ona yol gösterir. Çocuk konusunda dikkat olması gerektiğini, yoksa büyü gücünün açığa çıkabileceğini söyler. Bu olunca da idam cezası kaçınılmaz olur.

Arama hız kesmeden devam etmektedir. O sırada çocuk Morgana’nın odasında baygın bir şekilde yatar. Kolundaki yara enfeksiyon kaçmıştır ve bir an önce iyileştirilmesi gerekmektedir. Merlin, Gaius’ın ilaçlarından yararlanarak kendi başına çare üretmeye kalkar, ama başaramaz. Bilgili bir şifacının yapması gerekmektedir. Son çare olarak Gaius’ın yardımını isterler. Bu, Gaius için oldukça riskli olsa da isteklerini kabul eder, çocuğu iyileştirir.

‘’Ya büyü gücü seçtiğin bir şey değilse? Ya o seni seçiyorsa?’’

Olan bitenler karşısında Morgana’nın büyü hakkında kafası karışmıştır. Büyüye karşı Uther’ın bu kadar katı olması ve küçücük bir çocuğu dahi öldürmek istemesi kafasındaki soruları gün yüzüne çıkarmıştır. Büyüye karşı olan yaklaşımı Merlin’i mutlu eder. Ona olanları anlatmak ister, ama yapamayacağını bilir. Şimdi asıl sorunları çocuğu ailesine teslim edebilmektir. Bunu bir an önce yapmalıdırlar, çünkü Uther artık birisinin onu sakladığından şüphelenmektedir. Küçük, yaralı bir çocuğun tek başına kaçabileceğine inanmaz.

Druid çocuk, zihniyle konuşarak Merlin’e Emrys diye seslenir. Druidlerin arasında Merlin’in adı Emrys’dir. Merlin bunun ne demek olduğunu öğrenmek için ejderhanın yanına gider. Ejderha, Merlin’in birden fazla adı olduğunu, henüz Merlin’in bunu bilmediğini söyler. Aynı zamanda onu uyarır. Çocuğu korumaması gerektiğini, onunla aynı olmadıklarını söyler. Merlin her zamanki gibi hiçbir şey anlamaz. Morgana da çocuğun adını seslendiği zihninde duyar, ama anlam veremez, bu bir kereye mahsustur.

Çocuk iyileştikten sonra kimse görmeden saraydan çıkartılmalıdır. Arama emirleri daha sık bir hal almıştır. Morgana, çocuğu çıkarmaya kararlıdır. Gece yarısı Camelot’tan çıkarken bir hizmetçi onları görür ve uyarı çanları çalar, başları derde girer. Arthur hiç istemese de onları yakalar ve Uther’a haber vermek zorunda kalır. Morgana çaresizce Uther’a açıklama yapmaya çalışır ama başarısız olur. Çocuğa idam kararı verdirir. Ama Morgana buna göz yumamaz, çocuğu zindandan çıkarmalıdır. Bu durumu Arthur’la konuşur ama babasına ihanet etmek istemediği için iki arada bir derece de kalır. Uzun bir uğraşların sonucunda çocuğu kurtarmaya yardımcı olur.

‘’Hoşça kal Emrys. Biliyorum ki bir gün tekrar karşılaşacağız.’’

Hep birlikte bir plan yaparlar. Çocuğun kaçmasından yeniden Morgana sorumlu tutulmaması için Morgana ve Uther’ın yemek yediği saatlerde Arthur çocuğu zindandan çıkarıp onu arka taraftan kaçırmalıdır ve demirleri açmak için de Merlin’e ihtiyaç vardır. Bu sefer Merlin bu işi yapmalıdır, ama ejderhanın dediklerini de düşünüyordur. Söylediğine göre, o Druid çocuğun ileride Arthur’u öldüreceğini söyler ve çocuğun ölmesine izin vermelidir. Bu konuda hiçbir şey yapmamaya karar verir, ama çocuğun telepatik güçleri sayesinde birbirlerine ulaşırlar ve Merlin, zor durumda olan Arthur ve çocuğa yardım eder. Arthur da çocuğu Druid ailesine teslim eder. Çocuğun adının Mordred olduğunu öğrenir. Gelecekte yine karşılaşacakları bir günü bekler gibi birbirlerine bakarlar… Şimdilik her şey yolundadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>