BÖLÜM ÖZETİ

Cadı Nimueh, Camelot halkına düzenlediği öldürücü salgının Merlin tarafından alt edilmesinin ardından Merlin’i öldürmek için vakit kaybetmeden planlar yapmaya başlar.

Kral Uther, aralarındaki savaşı sonlandırmak için anlaşmaya yapmaya, Mercia Lordu Bayard’ı ve halkını saraya davet eder. Bunu fırsat bilen cadı Nimueh, hizmetçi kılığında saraya girer. Vakit kaybetmeden Merlin hakkında hain planını uygulamaya başlar. Barış yemeği başlamadan kara büyüyle yıkadığı kadehleri değiştirmelidir. Bunun için yapması gereken tek şey, Merlin’e kendisini sıradan bir hizmetçi olarak tanıtmalıdır. Bu sayede planı hakkında hiçbir şey anlamayacaktır. Dilediği de olur. Merlin, kendisini Cara olarak tanıtan Nimueh’nin cazibesine kısa sürede kapılır.

‘’Bayard, Camelot’un dostu değil. Krallığı ele geçirmek istiyor. Arthur ölürse Uther’ın zayıflayacağına ve Camelot’un düşeceğine inanıyor. Kadehin içine bir şey koyarken gördüm.’’

Yemek sırasında Lord Bayard; Kral Uther ve Prens Arthur şerefine iki kadeh çıkartır ve barış şerefine onlara takdim eder. Bu sırada Cadı Numieh’nin planı tıkır tıkır işlemektedir. Merlin’i bir kenara çekerek Lord Bayard’ın Arthur’un kadehini zehirlediğini, aslında barış falan istemediğini anlatır. Merlin de bu söylediklerine hemen inanır ve Arthur’un kadehi dudaklarına götüreceği sırada ona engel olur. Kadehin zehirli olduğunu söyler ve herkesin gözü önünde Lord Bayard’ın planını açıklar.

Suçlamaları kabul etmeyen Lord Bayard, kadehin zehirli olmadığını belirtmek için içmek ister, ama Kral Uther bunu, tüm suçlamaları ortaya atan kişinin, Merlin’in yapmasını ister. Bunun sonucunda kadeh zehirliyse Lord Bayard tutuklanacak, Merlin yanılıyorsa Lord Bayard’ın merhametine kalacaktır. O andan sonra Nimueh’nin planı başarıyla sonuçlanır.

Arthur buna karşı çıkar, ama Merlin’in yapmaktan başka çaresi yoktur. Kadehten içer ve çok geçmeden zehirlenerek yere yığılır. Lord Bayard da onun akabinde tutuklanır. Prens Arthur, Gauis ve Gwen Merlin’i kaldırarak içeriye alırlar ve endişe içerisinde neler olduğunu öğrenmeye çalışırlar.

Gaius, Merlin’in içtiği kadehi incelediğinde içinde bir tür çiçek yaprağı olduğunu fark eder. Yaprak, Mortaeus bitkisine aittir. Ve sonrasında öğrendikleri bir şey de, bu bitki yüzünden zehirlenen birisi ancak bu bitki sayesinde yapılan bir panzehirle iyileştirilebilmektedir. Bu bitki de, yalnız Isgard Dağı’nda Balor Ormanı’ndaki mağaraların derinliklerinde bulunmaktadır. Kitapta yazılanlara göre, ormanın tehlikeli bir koruyucu vardır; koruyucu Coakatrice yaratığı. Bu yaratık yüzünden Isgard Dağı’na gidenlerin sadece birkaçı hayatta kalabilmiştir. Bu tehlikeli yolculuğu Arthur’dan başka kimse yapamaz ve Arthur bunu biliyordur. Hayatını kurtaran hizmetlisi Merlin için her şeyi yapmaya da hazırdır. Fakat Kral Uther da bu tehlikesinin farkındadır. Krallığın tek varisini tehlikeye atmak istemez. Arthur ise babasını dinlemez ve Morgana’nın desteğiyle yapmak istediği şeyi yaparak vakit kaybetmeden saraydan kaçar ve Balor Ormanı’na doğru yola koyulur.

Merlin’in mortaeus çiçeği yüzünden zehirlendikten sonra beş günü vardır, ama kolunda çıkan bir kızarıklık sonucunda Gaius endişelenir. Kitabına baktığında bu zehrin büyüyle yapıldığında daha hızlı etki gösterdiğini fark eder. Bununla birlikte, yolculuğa çıkan Arthur’un tehlikede olduğunu anlar.

Cadı Nimueh, Arthur Balor Ormanı’na geldiğinde yine başka bir kılıkla karşısına çıkar. Bu sefer masum bir köylü kızıdır ve koruyucu tarafından hırpalanmıştır. Arthur’un vicdanına karşı oynar. O sırada ormanın koruyucusu yaratık karşısına çıkar. Çiçeğin bulunduğu mağara da karşısındadır, ama ilk önce yaratığı öldürmek zorundadır. Kısa bir kapışmanın ardından beklenildiği gibi yaratığı öldürür. Arthur’un mağaraya girmekten başka sorunu kalmamıştır artık. Fakat Nimueh mağarayı bildiğini, aradığı şeyi yardımıyla alabileceğini söyleyerek Arthur’u kandırır ve birlikte mağaraya girerler. Bu ne yazık ki Arthur’un verdiği kötü bir seçimdir.

‘’Arkadaşları icabına bakacaktır Arthur Pendragon. Kaderin benim elimden ölmek değil.’’

Nimueh önünde Arthur arkasında çiçeğin bulunduğu yere giderken cadı, ilk fırsatta Arthur’a, onun ölümü için büyü yapmaya başlar. Neyse ki Arthur neler olduğunun farkına varır ve son anda kendisini kurtarmak için hamle yapar, fakat henüz güvende değildir. Etrafını kısa sürede böcek görünümlü yaratıklar sarmaya başlar. Bir an önce çiçeği alıp oradan çıkmalıdır. Nimueh’in söylediği sözler de aklını kurcalar, kaderin benim elimden ölmek değil de ne demek? Ama şuan tek yapması gereken Merlin’e söz verdiği görevini tamamlamaktır.

Arthur, çaresizlik içinde savaşırken Merlin ölüm döşeğinde bile sayıkladığı büyülerle ona yardım ışığını gönderir. Küre şeklindeki mavi ışık, kısa sürede Arthur’un çiçekle birlikte mağaradan kurtulmasını sağlayacaktır. Ama işler henüz sonlanmamıştır.

Saraya geldiğinde Kral Uther emirlerine karşı geldiği için Arthur’u zindana atar. Çiçek, panzehir yapmak için henüz Gauis’ın eline geçememiştir ve Merlin’in çok az bir zamanı kalmıştır. Gauis ve Gwen çaresizlik içinde beklerken, Gwen bir şeyler yapması gerektiğini fark ederek zindanda Arthur’a yemek verme bahanesiyle yanına gider, çaktırmadan çiçeği almayı başarır. Gauis, çiçeği aldığı gibi vakit kaybetmeden panzehiri yapar, Merlin’e içirir, ama çok geçtir. Merlin’in kalbi durur, ama aradan geçen birkaç dakika onun yeniden hayata dönmesine yardımcı olur.

Bu sefer roller değişmiştir. Prens Arthur Pendragon, yardımcısı Merlin’in hayatını kurtarmıştır.

🔙 1. Sezon 3. Bölüm İncelemesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>