BÖLÜM ÖZETİ

Camelot’ta her zamanki sıradan bir gün yaşanmaktadır. Ve bu sıradanlık, çok çabuk değişmektedir. Karanlık büyücülerin gözü Camelot’un üzerinden ayrılmaz.

Merlin ve Gauis, bir gün Camelot sokaklarında dolaşırken, zehir sonucu bembeyaz olmuş, ölü bir adam bulurlar. Ona neler olduğunu bilemezler. Halkın telaşlanmaması için onu hızla saklarlar. Neler olduğunu öğrenmeden kimseye bir şey açıklamazlar, ama Gauis, gün içerisinde ikinci bir vakayla Kral Uther eşliğinde karşılaştığında olanları söylemek durumunda kalır. Gauis endişelidir. Bu tür bir şeyin sadece büyücüler tarafından yapılabileceğini söyleyerek Kral Uther’ı uyarır. Görevi, daha fazla insan ölmeden bu durumu bir an evvel çözüme kavuşturmaktır. Fakat bu, tahmin edildiği gibi hemen olabilecek bir şey değildir.

Merlin, zaman içerisinde ölen insanlar çoğaldıkça onları büyü yoluyla iyileştirebileceğini Gaius’a teklif eder, ama Gaius, bu durumun çok tehlikeli olabileceğini söyleyerek bu konuya izin vermez. Hastalığın iyice ilerlediği bir zamanda, Gwen’in babası da aynı hastalığa yakalandığında daha fazla bekleyemeyeceğini düşünerek Gwen’in babasına yardım eder. Fakat bu yaptığı iyiliğin, Gwen’in başına kötü şeyler açacağının farkında değildir.

Babasının aniden iyileşmesinin mucize olduğunu düşünen Gwen, her şeyin yolunda olduğunu sanırken bir anda Arthur’un emriyle büyücülükle suçlanır. Arthur, Gwen’in babası iyileştikten sonra muhafızlara evini aratır ve yastığının altında Merlin’in yaptığı büyü torbasını bulurlar. Bu da, Gwen’in büyücü olduğunun kesin kanıtı niteliğindedir. Bu yüzden, tüm büyücülere olduğu gibi, Gwen’de zindana atılarak idama çarptırılır. Umutsuzdur, büyücü olmadığını söylese de sözüne kimse inanmaz.

Arthur: ‘’Büyücülüğün kötü olduğunun farkındayım, baba. Haksızlık da öyle. Evet, kral olacağım. Nasıl bir kral olurum bilmiyorum, ama Camelot’u yaşamak istediğim bir yer yapacağım. Suçun, cezaya denk olduğu bir yer olacak.’’

Arthur, tüm olanlara rağmen bu verilen cezadan hoşnut değildir. Babasının krallığı yönetme konusunda kafasında şüpheler oluşmaya başlar ve ona karşı gelir.

Merlin, kendisi yüzünden masum bir insanın suçlanması üzerine çok geçmede harekete geçer.

Gaius’la birlikte ipuçlarını toplayarak bir süre sonra hastalığın sudan geldiğini fark ederler. Bunu daha sağlıklı bir şekilde kanıtlamak için deponun olduğu yere giderek sudan numune almaları gerekmektedir. Bu sayede tedaviyi de bulma şansı atar. Sudan numune alıp depodan ayrılacakları sırada suyun içerisinde, çamurdan yapılmış dehşet verici toprak-su canavarını fark ederler. Gauis, onu görür görmez ne olduğunu anlar. Büyük, güçlü bir büyücü tarafından oluşturulmuştur. Yaratığın adı Afanc’tır. Bu hastalıktan kurtulmaları için onu yok etmekten başka çareleri yoktur, ama bunu nasıl yapacaklarını bilemezler.

Ejderha: ‘’Emrindeki elementlere güven. Tek başına yapamazsın, sen sadece madalyonun bir yüzüsün. Arthur da diğer yüzü.’’

Merlin bunu yapabilmek için sarayın altındaki zindanda bulunan ejderhadan yardım ister. Ejderha, konuşmalarının ardından ona elementler hakkında bir ipucu verir, ama her zaman olduğu gibi Merlin yine hiçbir şey anlamaz. Afanc denen yaratığı Arthur sayesinde yenmeleri gerekmektedir. Merlin’in daha fazla zamanı yoktur. Gwen’in idamı daha erkene çekilmiştir ve bir an önce durumu kurtarmalıdır. Gaius’a elementlerle ilgili bir kitap aradığını söylediği sırada, Afanc’ı öldürmek için bunu yaptığını söyler. Gaius, yaratığın toprak ve sudan oluştuğunu, diğer iki elementin ise onu öldürebileceğini söyler. Bunlar da, hava ve ateştir.

Merlin, yardım istemeye gelen Morgana’ya olanları anlatır. Salgının depoda bulunan yaratık yüzünden olduğunu ve Arthur’a ihtiyaçları olduğunu söyler. Bunu yüzeysel olarak anlatır ve uzun sürse de sonunda Arthur’u ikna edip su deposuna giderler. Gwen’i kurtarmak için tek şans budur.

Tahmin ettiği gibi, Merlin’in büyüsü ve Arthur sayesinde yaratık yok olur. Bu durum, Merlin’in farkında olmadan güçlü bir büyücünün düşmanı haline gelmesine sebep olur; Cadı Nimueh’nin.

Gaius: ‘’Basit bir çözüm fırtınada çakan bir şimşek gibidir, Merlin. Tehlike anında kapısını çal, çünkü sana her daim sığınacak liman sağlamayabilir.’’

🔙 1. Sezon 2. Bölüm İncelemesi.

1. Sezon 4. Bölüm İncelemesi 🔜

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>