İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 1. Sezon 13. Bölüm (Sezon Finali) ”Arthur’un Ölümü” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Arthur ve şövalyeleri, av sırasında bir yaratıkla karşılaşırlar. Zorlukla ondan kurtulduktan sonra bilgi vermek için saraya dönerler, ama bir şövalyelerini kaybetmişlerdir. Gaius’ın tespitlerine göre tarif ettikleri yaratık Uluyan Canavar’dır. Arthur, bu canavarın bir efsaneden ibaret olduğunu varsayar. Gaius ise, kadim kitaplara göre bu canavarın ortaya çıkışının büyük bir kargaşanın habercisi olduğunu ileri sürmektedir. Tek bir ısırığı ölüme kadar götürmektedir. Bu bir efsane olarak anılsa da insanlar şehre kadar gireceğine dair endişelidirler. Uther, Arthur ve şövalyelerini yaratığı öldürmek için yeniden ormana gitmelerini emreder. Gaius, bu konuda Uther’ı uyarır. Aynı şekilde eşi Ygraine’ın hayatını kaybettiği gece de ortaya çıktığını söyler, ama Uther Eski Din’i yok ettiğine dair kararlıdır. Uyarıları göz ardı eder. Gaius, Uther’ın dinlemeyeceğine karar vererek Merlin’i uyarır.

‘’Bu sıradan bir canavar değil, Merlin. Uther Eski Din’e saygı duymuyor olabilir, ama bu son derece gerçek. Böyle bir canavarla yüz yüze gelmek için nereden geldiğini anlamalısın. Eski Din’in kalbinde yaşam ve ölümün sihri yatar. Uluyan Canavar bu gücü taşır. Tek ısırığıyla ölürsün. Ve bunun bir tedavisi yoktur.’’

Morgana’nın kabusları devam etmektedir. Arthur ve olacaklar hakkında kötü bir rüya görerek çığlık çığlığa uyanır. Arthur’un ölümünü görmüştür. Ava gitmeden önce dehşet içerisinde Arthur’u bu konuda uyarmaya çalışır, ama kimse onu dinlemez. Yaratığın inine girdikleri sırada Arthur saldırıya uğrar ve yaratık tarafından ısırılır. MErlin çaresizlik içerisinde canavarı yok eder, ama Arthur ne yazık ki ısırılmıştır.

Korku içerisinde saraya, Gaius’ın yanına gelirler. Gaius onun ısırıldığını gördüğünde dehşete düşer. Merlin, onu kurtarmak için büyüye başvurur, ama bunu bir an önce yapmalıdır. Kral hemen odasına girebilir. Uğraşlarının sonunca bir sonuca varamaz. Arthur’un ölmesi yakındır. Uther, oğlunun halini görünce yıkılır. Neredeyse cansız bedenini, güçlükle kolları arasında taşıyarak onu odasına götürmelerini ister.

‘’Uluyan Canavar, Eski Din’in güçleriyle yaratılan bir yaratıktır. Arthur’u kurtarmak için aynı kadim büyüyü kullanmak zorundasın.’’

Merlin çaresizlik içerisinde ejderhanın yanına gider. Arthur’un yaşaması için ondan yardım ister. Merlin, Arthur’un öleceğini düşünürken ejderha hala nefes alıyorsa bir yolun olabileceğini söyler. Nasıl kurtarılabileceğini bildiğinde ona yardım edebileceğini söyler. Eski Din’in güçleri tarafından yaratılan yaratığın Arthur’u kurtarabilmek için de Eski Din’e başvurması gerektiğini söyler. Merlin, bu dinin yıllar önce yok olduğunu söylese de ejderha Eski Din’in insanoğlunun zamanından da ötesinde yaşamaya devam edeceğini söyler. Merlin’in yapması gereken tek şey Eski Din’e hizmet edenleri bulmaktır, ama bu kolay olmayacaktır.

‘’Yüksek Rahipler yaşam ve ölüme ayna tutma gücüne sahipler, ama bunun için ödenmesi gereken bir bedel var. Böyle bir şeyin karşılığında bir hayat isterler.’’

Merlin, Arthur’u kurtarabilmek için Kadim Din’in hissedilebildiği, Beyaz Dağlar’ın arkasında bulunan Kutsal Ada’ya gitmelidir. Merlin, bu durumdan Gaius’a bahseder, ama Gaius şiddetle karşı çıkar. Kutsal Ada’yı bildiğini söyler, ama bunu gizli tutmuştur, çünkü oldukça tehlikelidir. Eski Din’e hizmet edenlerle görüştüğünde Arthur’un kurtulabilmesi için bir bedel ödemesi gerektiğini söyler. Ve Merlin, Arthur’un canı için kendi canını verecektir. Gaius’ın tüm çabalarına rağmen Merlin kararından vazgeçmez ve Kutsal Ada’ya yol alır.

Kutsal Ada’da Cadı Nimueh’le karşılaşır. Nimueh her şeyin farkındadır ve Merlin’in gelmiş olması onu şaşırtır. Merlin ondan Arthur’un canına karşılık kendi canını almasını ister. Nimueh, Yaşam Kasesi’ne yağmur sayesinde su dolmasını sağlar ve bunu Arthur’a içirdiğinde iyileşeceğini söyler. Merlin tereddüt etse de hızla saraya geri döner ve suyu Arthur’a içirirler. Arthur kısa sürede gözlerini açar, iyileşmiştir. Endişe içerisinde bundan sonra olacakları bekledikleri sırada ertesi gün Merlin’in hiç beklemediği bir şey olur. Sabah, annesi korkunç bir şekilde gelmiştir ve bunun bir tedavisi yoktur. Dünya’nın dengesi bozulmaması için yaşama karşılık ölümün bedeli Merlin’in annesidir.

‘’Senin kaderin Genç Pendragon’ı korumak, ta ki tacına kavuşana dek. Ve gün geldiğinde büyü, bu topraklara geri dönebilir. Yalnızca o zaman özgür kalabilirim.’’

Merlin dehşete kapılır. Kendi canını beklerken annesinin canının alınmasına seyirci kalamaz. Ejderhanın yanına gider. Merlin, her şeyi yapacağını söylemiştir ve Ejderha da bedelinin çok ağır olacağını biliyordur. Ejderha, Arthur’un yaşaması ve bununla birlikte özgür kalabilmektir. Merlin, Ejderha’nın asıl amacını anlamıştır. O, özgür kalabilmekten başka hiçbir şey düşünmemiştir. Merlin, bunun üzerine hayal kırıklığına uğrar ve bir daha ona yardım etmeyeceğini, bir daha yüzünü göremeyeceğini söyleyerek nefretle yanından ayrılır.

Şimdi, yapması gereken tek şey Nimeuh’in yanına gidip annesi yaşayabilmesi için kendi canını almasını istemektir. Tekrar Kutsal Ada’ya gitmeden önce herkesle vedalaşır, ama asıl amacını sadece Gaius biliyordur. Merlin, korkuyor olsa da bunu yapmaktan geri durmayacaktır. Annesinin hayatı için kendisini feda etmelidir.

‘’Sevgili Merlin, benim hayatım zaten sonuna yaklaştı. Hayatımın büyük bir çoğunluğunda pek az amaç hatırlanacak pek az şey vardı. Bunun aksine Merlin senin hayatında büyük şeyler var. Sana öğrettiğim ilkelerde yaşa. Ve inanıyorum ki, zamanı geldiğinde gelmiş geçmiş en büyük büyücü olacaksın. Seni tanımak en büyük mutluluğumdu. Ve senin için kendimi feda etmek bir onurdur. Şimdi ve daima, asla sahip olamayacağım oğlum olarak kalacaksın.’’

Ertesi gün, Kutsal Ada’ya gitmek için uyandığında masada bir mektup bulur. Gaius yazmıştır ve Merlin’in ileride çok büyük bir büyücü olacağı için onun yerine kendi canını feda ederek Kutsal Ada’ya gider. Merlin korku içerisinde peşinden gider. Kendisinden başka kimse ölmemelidir.

Gaius, Nimueh’le karşılaştığında geçmişte yaşadıklarını hatırlar. Nimueh, Gaius’ın dileğini yerine getirmek istemez. Arındırma Zamanı’nda büyücülerin canlı canlı yakılmasına göz yummuştur ve şimdi buna, sözüm ona iyiliği gerçekleştirmek istemez, ama Gaius’ın ikna çabası kuvvetlidir. Merlin’in büyüyü topraklara geri getirebilecek tek kişi olduğunu söyleyerek bu konuda onu ikna eder. Ve isteğini yerine getirir.

Merlin, Gaius’ı kurtarmakta geç kalmıştır. Dehşet içerisinde Nimueh’e saldırırken bulur kendini. Bir şeyler yapmalıdır. Nimueh, Arthur’un kral olma yolunda birlikte çalışmak ister, ama Merlin onun gibi kötü büyücünün yanında bulunmak istemez. İlk önce başarısız olsa da gücünü toplar ve yıldırım çarpması sonucu Nimueh’i öldürür. Ölüm ve yaşam arasındaki dünyanın dengesi yeniden sağlanmış olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.