İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 1. Sezon 12. Bölüm ”Kralı Öldürmek” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Demirci ustası, Gwen’in babası Tom, kendisine yüklü miktarda para teklif eden adamın isteğini yerine getirerek onun için kurşunu eritir. Tom’un bunu yapmaktaki amacı, kızına daha rahat bir hayat yaşatmaktır.

Adam, kurşunu almak için geldiğinde Tom, kurşunun bir deney için kullanılacağını bildiği için kurşunu döker, ama adam büyülü bir taş çıkartarak kurşunu altına çevirir. O anda taşın gücü Merlin’in de dikkatini çeker. Zihninde anlamsız bir çınlama oluşmaktadır, ama nereden geldiğini bilemez. Tom dehşete düşer. Büyünün işin içinde olduğunu bilmiyordur. O anda Arthur içeriye girer ve olanlara şahit olur. Tom’un elinde altın vardır ve büyücü o anda kendisini kurtarır. Tom, muhafızlara yakalanır. Ne kadar kendisinin bu konuda bir ilgisi olmadığını söylese de kimse ona inanmaz. Tom, bir büyücüye kılıç yapımında yardım etme suçundan hain olarak ilan edilir.

Büyücü Tauren’dir. Camelot’u derinden etkileyen büyücü, kralı öldürmeye dair yemin eden kaçak büyücü çetesinin lideridir. Tom’un onlara yardım ediyor olma düşüncesi de, Arthur’u çaresiz bırakır. Ona hiçbir şekilde yardım edemez. Uther ise her zaman olduğu gibi büyücülüğe yardım eden insanların cezalandırılması konusunda kararlıdır, geri adım atmaz. İnsanların, Camelot kanunlarının hafife alınmaması gerektiğini görmeleri için de, Tauren’ın uyuyup, yemek yediği kişileri bulup cezalandırılmasını ister. Arthur, babasının kararlarına karşı çıkamayacağı için başka çaresi yoktur.

Gaius ve Merlin, Gwen’den duydukları kadarıyla Tauren’in yaptıklarını anlamaya başlar. Tauren, elindeki büyü taşıyla simya gücünü kullanmıştır ve kurşunu altına çevirmiştir. İlerleyen dakikalarda öğrendiğimiz kadarıyla Tauren’in amacı, krallığın etrafındaki insanları dönüştürdüğü altınlarla satın almak ve krallığın düşmesini sağlamaktır.

Büyücü, kaçtığı sırada demirci ocağında taşı düşürür ve Morgana büyülü taşı bulup saklar. Morgana’nın amacı Gwen’in babasına yardım etmektir, ama işler düşündüğü gibi ilerlemez. İnfaz için zindanda bekleyen Tom’a kaçabilmesi için anahtar verir. Tom, fırsat bulduğu anda zindandan kaçar, ama bu onun sonu olacaktır. Bunu yaptığı için daha fazla suçlu ilan edilir. Uther, duyduğu anda Tom’un öldürülmesi için emir verir. Tom, saraydan çıkamadan olduğu yerde öldürülür.

‘’Sadece deli bir adam, gerçekleri hainlik sanır.’’

Morgana bunu duyduğu anda dehşete düşer ve Uther’a karşı gelir. Sözleriyle krallığını sorgular ve onu nefretle karşılar. Uther bu saygısızlığa daha fazla göz yummaz ve Morgana’yı zincirleyerek zindana atar, bu süre zarfında aklının başına geleceğini umut eder. Morgana’nın nefreti daha fazla çalkalanır.

Gwen, babasının ölümünden sonra toparlanmaya çalışır. Arthur, olanlardan sonra üzgündür ve Gwen’in sarayda çalışmaya devam etmesinin ve evinde oturmasının bir sakıncası olmayacağını söyleyerek ondan özür diler. Gwen, gece yarısı evine gittiği sırada büyücü onu yakalar ve taşın yerini söylemesi için tehdit eder. Gwen bu konuda hiçbir şey bilmez, ama büyücü kararlıdır. Ona iki gün süre verir. İki gün içerisinde Karanlık Orman’a gelip taşı getirmezse onu öldüreceğini söyler.

Gaius ve Merlin, araştırmalarının sonucunda taşın nereden geldiğini kitaptan öğrenmişlerdir. Taş kadim zamanların harikasıdır ve bin yıldan fazla zamandır kayıp olduğu bilinmektedir. Taş, teorik olarak sahip olan kişiye dönüştürücü gücü vermektedir. Büyücü de tam olarak simya gücüyle kurşunu altına çevirmiştir. Merlin’in hissettikleri de büyü taşının kendisidir. Artık tamamen bu şekilde olduğunun kanıtıdır.

‘’Babama, onun otoritesine bir daha karşı çıkmayacağına, dersini öğrendiğine dair yemin ettim. Adımlarına dikkat et. Bir daha yardım edemeyebilirim.’’

Morgana, Arthur sayesinde zindandan kurtulur, ama Uther’a beslediği nefret bir an olsun dinmemiştir. Gwen’in büyücü tarafından tehdit edildiğini öğrenir ve ona yardım eder, ama amacı onunla iş birliği yapmaktır. Taşı götürmeye ormana gittiğinde büyücüyle anlaşma yapar. Tauren, ilk olarak ona inanmaz, ama kollarındaki yaraları görünce ikna olur. O sırada Merlin, Tauren ve Morgana’nın anlaşmasını görür. Krala yardım etmekle, onu ölüme terk etmek arasında seçim yapması gerekmektedir. Bu konudan kimseye bahsedemez ve ejderhadan yardım istemek için yanına gider.

Ejderha, olanları duyduktan sonra Merlin’in hiçbir şey yapmamasını ister. Artık Uther’ın döneminin bitip Arthur’un döneminin başlaması gerektiğini söyler. Bu sayede Camelot’a büyü rahatlıkla hakim olacaktır. Bu da Uther’ın ölmesiyle başlayacaktır. Merlin bir şey yapıp yapmamak arasında çaresiz kalır. Uther’ın zalim birisi olduğunu ve kendisi gibi insanlara yasak koyduğunu biliyordur, ama bir yandan da bunu hak edip hak etmediğini bilemez.

Gwen’le konuştuktan sonra Uther’a ne olursa olsun yardım etmesi gerektiğini anlar. Morgana ise planını harekete geçirir. Uther’a yalandan yanaşmaya başlar ve sonrasında babasının mezarının olduğu tepelere gitmek için sözleşirler. Uther yemi yutmuştur, Morgana buluşacakları yeri büyücü Tauren’e söyler ve harekete geçerler. Merlin ise son zaman da olsa onlara yetişmeyi başarır, ama bu sefer Uther’ı kurtaran Merlin değil, kendi, hiçbir zaman ortaya dökemediği saf duyguları olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.