İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 1. Sezon 11. Bölüm ”Gedref Labirenti” | Dizi İncelemesi

BÖLÜM ÖZETİ

Arthur Pendragon halkıyla sınanıyor…

Arthur, şövalyeleriyle birlikte ormanda avlanmaya çıkmışken nadir bulunan bir tek boynuzlu at görürler. Merlin, onu korkutmamak için yanına nazikçe yaklaşır, ama Arthur bu konuda onun kadar merhametli olmayacaktır. Tek boynuzlu atı gördüğü anda arbaletiyle vurur. Şövalyeler ve Arthur bu durumu neşeyle karşılarken Merlin dehşete düşer. Nadir bulunan ve güzelliğiyle tanınan atı nasıl gözünü kırpmadan vurabildiğini anlayamaz. O anda ağaçların arasından elinde asasıyla beyazlar içerisinde bir adam belirir, ama onu Merlin’den başka kimse görmez.

Arthur, tek boynuzlu atın boynuzunu babasına götürerek zafer kazanmış bir edayla onu sarayın duvarlarında sergilemek ister. Şimdilik her şey yolundaymış gibi görünse de işler sanıldığından da hızlı gelişecektir. Efsaneye göre, nadir bulunan tek boynuzlu atı öldürenin üzerine bilinmez bir lanet çökmektedir. Bu durumu Gaius bilir, ama kimse buna inanmaz. Saatler geçtikçe, Camelot’un üzerindeki lanet de baş göstermeye başlar. İlk önce tüm ekinler kurur, insanlar yiyeceksiz kalmaya başlar. Yakın köylerden yardım almak için gelen köylülere zorlukla yiyecek verilmektedir. Bu durumu kimseye söylemeden halletmeye çalışırlar. Ekinler kuruyunca, sıra suya gelir. Depodaki tüm su aniden kuma dönüşür ve su gereksinimleri artmaya başlar.

‘’Tekboynuz’u öldürdüğün zaman bir laneti serbest bıraktın. Bu yüzden Camelot çok kötü acılar çekecek.’’

Arthur bu durumdan oldukça şikayetçidir. Kendisi yüzünden başlarına bunların geldiğini düşünmeye başlar. Kral, sokağa çıkma yasağı uygular. Merlin ve Arthur, gece yarısı depoda Anhora adında bir büyücüyle karşılaşırlar. Anhora, Tekboynuzların koruyucusudur. Arthur’a lanet konusunda mesaj iletmeye gelmiştir. Bu lanet yüzünden Camelot acı çekecektir ve bu lanet sadece Arthur tarafından kaldırılacaktır. Bunun için de Arthur belirli zamanlarda sınanacaktır. Arthur kendisini kanıtlayana ve tekboynuzu öldürmenin bedelini ödeyene kadar lanet kalkmayacaktır. Ve bu testlerden herhangi birisini geçemezse Camelot sonsuza kadar lanetin etkisi altında kalarak yok olacaktır. Durum ciddidir, ama Arthur lanetin kendisi yüzünden olduğunu bir türlü kabullenmez. Anhora’nın gerçekleştirdiğini sanır. Krallığın bu tür büyücülerle başının dertte olduğunu biliyordur, bu yüzden bir türlü başına gelenlerden kendisini sorumlu tutmaz. Merlin’in bu konuda bir şey yapması gerekmektedir.

Arthur ve Merlin, Anhora’nın tekrar gelmesinin üzerine yeniden aynı yerde nöbet tutmaya başlarlar. Arthur, bu sefer onu yakalamaya kararlıdır. Onun yerine bir adamı tahıl çalarken yakalarlar. Adam, çocuklarının olduğunu, yiyeceğe ihtiyacı olduğunu söyler. Arthur, dayanamaz ve adamın yiyeceğini vererek oradan uzaklaşmasına izin verir. Bunun ilk test olduğunu bilmeden yapar bunları. Adam, yanlarından ayrılmadan, ‘’Merhametli ve iyi yürekli olduğunuzu gösterdiniz, Lordum. Bu yaptığınız karşılıksız kalmayacak,’’ diyerek oradan ayrılır. Arthur, ilk sınavından başarıyla geçmiştir. Bu sayede ertesi sabah depodaki kum yeniden suya dönüşür. Arthur bu durumdan memnundur, ama hala Anhora’nın söylediklerine inanmaz. Fakat Merlin’in söyledikleri de kafasına yatmaktadır. Köylüye merhamet etmesinin üzerine sınavın ilk aşamasını geçmiştir ve bu da Arthur’un ödülüdür. Merlin, Anhora’yı aramayı teklif eder, ama Arthur babasına karşı gelemeyeceği için bu öneriyi reddeder.

Kıtlık giderek artmaktadır. Tahıllar kurumaya devam eder ve kalan tahıllar da bitmek üzeredir. Bu gidişle insanlar açlıktan öleceklerdir. Başka köylerden yiyecek bulmaya gelen insanlara da hiçbir şekilde yardım edemezler. Arthur’un bir şey yapması gerekmektedir. Merlin’in önerisini kabul eder ve ormanda Anhora’yı aramaya başlarlar. Bunu tam olarak nasıl yapacaklarını bilemezler, ama en azından bir yerden başlamaları gerekiyordur. Anhora, kendisini Arthur’a yeniden gösterir ve bu sefer kalbiyle onu sınar. Çocukları için tahıl çalmaya gelen adam kılığında yeniden karşısına çıkar ve söylediklerinin yalan olduğunu, onu kandırdığını söyler. Arthur, haliyle bu duruma sinirlenir ve gururu yüzünden onu öldürür. İkinci sınavı ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ve bedelini Camelot ağır ödeyecektir.

Ellerinde kalan yiyecekleri de olduğu gibi çürür ve hiçbir yiyecekleri kalmaz. Arthur, kendinden çok halkını düşündüğü için bu durum onu mahveder. Uther, insanlara yiyecek verilmesini yasaklamayı düşünmektedir. Arthur’un başka çaresi kalmaz. Merlin, Anhora’yla konuşmaya ormana gelir. Ondan Arthur için bir şans daha ister. Anhora, Merlin’in Arthur’a sonsuz güvendiğini anladığında onu bir sınava daha tabii tutar. Arthur, Gedref Labirenti’ne gitmelidir. Orada son bir sınava tabii tutulacaktır. Eğer orada da başarısız olursa Camelot kıtlıktan düşecektir.

Merlin, bu durumu vakit kaybetmeden Arthur’a söyler. Arthur düşünmeden kabul eder ve hazırlanmaya başlar. Halkını kurtarmak için tek çarenin o labirent olduğunu biliyordur, ama başına ne geleceği hakkında hiçbir fikri yoktur. Merlin de onunla gelmek ister, ama Arthur bunu tek başına yapması gerektiğini bilir. Eğer ölürse de tek başına ölmelidir. Vakit kaybetmeden Gedref Labirenti’nin olduğu ormana gider. Merlin de her zaman olduğu gibi onu takip edecektir. Arthur labirente girdiğinde çıkış yolu aramaya başlar. Endişelidir, ama aynı zamanda cesurdur da. Karşısına çıkacak sınav, onun hayatını etkileyecektir.

Labirentin sonu bir deniz kıyısına çıkar. Önünde iki kadeh vardır. Birisi zehirlidir birisi de temizdir. Karşısında Merlin’i görür. Merlin, büyücü tarafından yakalanmıştır. Arthur’un sınavı başlamıştır. Kendi hatası uğruna başkasının canını riske atmayacağı için, uzun tartışma sürecinde Merlin’i kandırır ve iki kadehi de içer. Arthur, Merlin için canını feda etmiştir. Bu durum Anhora’yı mutlu eder. Öyle ki Arthur Pendragon, başkasının canı için kendisini feda etmiştir. ve sınavı başarıyla geçmiştir. ‘’Tekboynuz kalpteki saflıktır. Onlardan birini öldürürsen kalbinin saf olduğunu kanıtlayarak bu yaptığının bedelini ödemelisin. Arthur, senin hayatını kurtarmak için kendisini feda etti. Yüreğinin derinliklerinde aslında ne olduğunu kanıtladı. Lanet ortadan kalkacak.’’ Anhora’nın sözleriyle rahatlayan Merlin, Arthur’la birlikte saraya döndüklerinde ekinlerin yeniden açmakta olduğunu fark ederler. Yapacakları henüz bitmemiştir.

Arthur, tekboynuzun boynuzu alarak onu ait olduğu yere defneder. Bu konuda hala pişmandır. Pişmanlığı konusunda af dilerken aniden tekboynuzlunun karşılarında olduğunu fark ederler. Tekboynuz, Arthur’un temiz kalbiyle yeniden canlanmıştır.

‘’Bir Tekboynuz’u öldüren kişi kalbinin saflığını kanıtlarsa Tekboynuz yeniden hayata döner.’’

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.